Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #159 - X-Force vol. 2 - Old Ghosts TP

lt%20159s.jpgX-Force vol. 2 - Old Ghosts TP
Scenariusz: Craig Kyle, Chris Yost
Rysunki: Michael Choi, Clayton Crain, Alina Urusov
Okładka: Michael Choi
Ilość stron: 120
Cena okładkowa: $14.99
Rok wydania: 2009
Zawiera: X-Force vol. 3 #7-11

ArtX: "Old Ghosts" to drugi tom zebranych zeszytów serii X-Force vol. 3. Scenariusz Craiga Kyle'a i Chrisa Yosta został tym razem zilustrowany przez duet Mike Choi i Sonia Oback. Ogólny zarys i charakterystykę tej serii komiksowej podałem już przy okazji poprzedniej recenzji, więc nie będę tego powielał i przejdę od razu do omawianej historii. Zaczyna się ona dokładnie tam, gdzie zakończyła się "Angels and Demons". Ci którzy zapoznali się już z tą opowieścią, wiedzą, że przyniosła ona wiele zmian, niestety dla naszych bohaterów, nie są to zmiany na lepsze. I właśnie gdy próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, pojawia się kolejne zagrożenie.

Kyle i Yost nie pozwalają się nudzić czytelnikom. Scenariusz przez nich napisany jest dynamiczny, pełen zaskakujących wydarzeń i szybkich zwrotów akcji. Podoba mi się, że postacie i skład grupy ulegają prawie nieprzerwanej ewolucji. Jedni bohaterowie odchodzą, lub schodzą na dalszy plan, a szeregi X-Force zasilają nowi mutanci i nie każdy z nich czyni to z własnej woli. Taki scenariusz sprawia, że czytelnik ma poczucie ciągłego ruchu i nie ma czasu na nudę. Scenarzyści wplatają w swoją krwawą i pełną przemocy opowieść odrobinę humoru i jest to zdecydowanie plus; dzięki temu wiemy, że nie należy traktować tej ciągłej walki o przetrwanie, którą toczą mutanci, ze śmiertelną powagą. Ciekawie rozwijają się też relacje między członkami grupy. Niektórzy z nich to niedoświadczone młokosy a inni to starzy rutyniarze – ich potyczki słowne to kolejne akcenty humorystyczne, dzięki którym komiks czyta się jeszcze lepiej. Mimo iż "Old Ghosts" to oddzielna historia, wątki zapoczątkowane w poprzedniej opowieści nie dają o sobie zapomnieć, a zagrożenia nadal czają się w mroku. Nie ma tu jednak mowy o zbyt wolnym posuwaniu się akcji. Kyle i Yost nie grają na czas i widać, że wiedzą o robią. W odpowiednim tempie rozwijają swoją historię.

Tym razem na stanowisku rysownika pojawia się Choi zastępując Claytona Craina. Jego rysunki nie są może tak mroczne jak Craina, lecz też świetnie pasują do klimatu tego komiksu i całej serii. Postacie są bardzo ładnie i estetycznie narysowane, akcja przedstawiona w mistrzowski sposób, a są to przecież charakterystyczne cechy rysunków tego artysty. Taki scenariusz jak "Old Ghosts" pasuje do stylu Choi'a jak ulał. Na dodatek mamy tutaj kolory Sonii Oback, która stara się stworzyć ciemnymi barwami atmosferę mroku.

Muszę jeszcze wspomnieć, że omawiane wydanie zbiorcze zawiera dodatkową historię wyjaśniającą wiele faktów na temat enigmatycznego Eliego Barda, którego poznaliśmy w poprzedniej historii. Kolejny dowód na to, że Yost i Kyle nie zapominają o niezakończonych wątkach z "Angels and Demons".

X-Force vol. 3 to jedna z najlepszych serii Marvela ostatnich lat. "Old Ghosts" tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu. Świetnie komponuje się z ogólną sytuacją mutantów w okresie trylogii mesjasza i potrafi zapewnić wiele wrażeń czytelnikowi spragnionemu dobrego komiksu akcji. Dla fanów X-Men jest to lektura obowiązkowa, gdyż stanowi znaczący etap w historii mutantów Marvela.

lt_5pts.png

Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.