Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #146 - X-23: Target X TP

X-23: Target Xlt146s.jpg
Scenariusz: Craig Kyle, Christopher Yost
Rysunki: Mike Choi, Sonia Oback
Okładka: Mike Choi, Sonia Oback
Liczba stron: 160
Cena okładkowa: $15,99
Rok wydania: 2007
Zawiera: X-23: Target X #1-6

ArtX: Postać Laury Kinney bez wątpienia zdobyła dużą popularność wśród czytelników Marvela, o czym świadczy fakt, że po wydarzeniach opisanych w historii "Second Coming" poświęcono tej bohaterce osobną serię komiksową. Chociaż ostatnio ogłoszono jej likwidację, to przez jakiś czas była to jedyna solowa seria Marvela o przygodach postaci płci żeńskiej.

Przypuszczam, że fani pokochali Laurę za jej osobowość, którą scenarzyści Craig Kyle i Chris Yost ukazali w pierwszej miniserii jej poświęconej - "Innocence Lost". To na łamach tego komiksu dowiedzieliśmy się, że Laura potrafiła przeciwstawić się swoim prześladowcom, mimo iż od urodzenia była poddawana praniu mózgu i bezwzględnemu warunkowaniu, udowadniając, że człowiek potrafi postępować właściwie wbrew wszelkim przeciwnościom, a ludzka wola jest dość silna, aby przeciwstawić się bezdusznym naukowym metodom manipulacji. Twórcy ukazali silny charakter i osobowość tej bohaterki. Nie jest więc dziwne, że fani domagali się kolejnych przygód X-23. W taki sposób powstała miniseria "Target X".

Po ucieczce z Facility Laura postanawia odszukać swoją ciotkę Debbie i jej córkę Meggan, którą w "Innocence Lost" uratowała z rąk porywacza. Ma nadzieję, że uda się jej rozpocząć normalne życie u boku swoich krewnych. Okazuje się jednak, że nie doceniła organizacji, która ją stworzyła. Facility nie zamierza zrezygnować ze swojego najlepszego zabójcy i wysyła w pogoń za Laurą agenta, przeznaczonego specjalnie do ściągnięcia X-23 z powrotem do bazy.

Tak oto przedstawia się fabuła. Ponieważ większość postaci występujących w "Innocence Lost" nie było w stanie (z przyczyn obiektywnych, określanych zazwyczaj terminem "zgon") wystąpić w sequelu, Yost i Kyle koncentrują się na relacjach Laury z jej ciotką i kuzynką, oraz wprowadzają nowego przeciwnika, Kimurę. Można by zarzucić autorom pewną niekonsekwencję; postać ta nie pojawiła się w pierwszej miniserii, więc widać jak na dłoni, że pomysł na Kimurę pojawił się w głowach scenarzystów już po jej napisaniu. Starają się jednak, za pomocą retrospekcji, wpleść Kimurę w sceny znane nam z "Innocence Lost" i wychodzi to poprawnie.

Całość jest utrzymana w konwencji sensacyjno-szpiegowskiego komiksu akcji, lecz nie znaczy to, że autorzy nie rozwijają dalej osobowości głównej bohaterki. Laura stara się utworzyć siostrzaną więź ze swoją kuzynką i ten właśnie wątek uważam za bardzo udany, gdyż lubię opowieści napakowane emocjami postaci w nich występujących. "Target X" jest historią sprawnie skonstruowaną; udanie przeplata aktualne wydarzenia i wspomnienia bohaterów. Mamy tu dobre dialogi, niepozbawione humoru sytuacje i gościnny występ dwóch herosów Marvela, których postawy wobec X-23 skrajnie się różnią, co wydaje się być w zgodzie z moim postrzeganiem tych postaci. No i Logan zaliczył występ!

Za rysunki odpowiada duet Mike Choi i Sonia Oback. Jak dla mnie, ta dwójka to Jim Lee i Scott Williams dwudziestego pierwszego wieku. Oba te duety potrafią nawet brzydką postać narysować ładnie, a atrakcyjne kobiety w ich wykonaniu są naprawdę zniewalające. Komputerowe kolory i efekty są przysłowiową wisienką na tym torcie.

Jeśli spodobała się Wam pierwsza miniseria z przygodami Laury, powinniście zdecydowanie sięgnąć po sequel. Kyle i Yost utrzymują dalej poziom z pierwszej części, a rysunki nie są gorsze (a może nawet lepsze) i wykonano je w podobnej konwencji. Warto więc zainwestować w to wydanie zbiorcze.

Sc0agar4k: X-23, Laura Kinney. Zagubiona nastolatka czy wyrafinowana maszyna do zabijania? Na te pytania stara się odpowiedzieć Steve Rogers, który właśnie wziął dziewczynę na celownik. W roli obrońcy: Matt Murdock.

ArtX w swojej recenzji zawarł wszystko to, co jest najlepsze w "Target X". Mi pozostaje tylko dodać, że ukazanie akcji za pomocą retrospekcji oraz w formie przesłuchania sprawia, że jeszcze bardziej zależy nam na poznaniu prawdy o Laurze. W końcu oskarża ją sam Kapitan Ameryka! Każdy jego argument prowadzi do kolejnej historii z jej przeszłości (misji, którą prowadziła na zlecenie Facility). Drugą osią jest relacja Laury z Megan, jej kuzynką.

Kyle i Yost pisząc tę historię napompowali ją ogromną mieszanką emocji. Każda przeczytana strona wzrusza, zachwyca i co najważniejsze, zmusza do refleksji. Nie można też nie odczuwać złości, widząc, co spotyka dziewczynę z rąk Kimury. Jak zostało pokazane to tutaj oraz w późniejszych historiach, obie panie są śmiertelnymi wrogami.

To, co zdecydowanie jest in plus równie mocno jak scenariusz, to rysunki. Duet Mike Choi i Sonia Oback pokazał tutaj swój najwyższy kunszt. Laura w ich wykonaniu wygląda po prostu pięknie (piękniej wygląda chyba wyłącznie rysowana obecnie przez Sanę Takedę), a niektóre kadry to prawdziwe majstersztyki.

X-23 to wyjątkowa postać kobieca, która w swoim młodym życiu przeżyła bardzo wiele. Od pierwszego pojawienia się wzbudza wiele emocji i tak też jest tym razem. Dla każdego fana tej postaci, "X-23: Target X" powinno być pozycją obowiązkową.

lt_5pts.png

Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.