Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Przedwieczni

Wydawnictwo Egmont wystartowało w Polsce z nowym projektem, który ma zaprezentować fanom komiksy Marvela w zupełnie nowym, powiększonym i ekskluzywnym wydaniu. Pierwszym komiksem, który zdecydowano się wydać w takiej formie, są "Przedwieczni" autorstwa Jacka Kirby'ego, jedna z jego ostatnich prac dla Marvela, która całkiem odmieniła mitologię tego świata. Wybór tej pozycji nie był przypadkowy: w kinach na dniach miał przecież pojawić się film "Eternals", który wprowadza do kinowego uniwersum Marvela postaci, które stworzył w tej pozycji Jack Kirby. Niestety, premierę filmu przesunięto o rok. Komiks jednak wydano. I dobrze, bo to świetna pozycja. 

W 1976 roku Jack Kirby powrócił do wydawnictwa Marvel po sześcioletniej przerwie, w trakcie której dla największego konkurenta, DC Comics, stworzył m.in. wielką mitlogię New Gods, w tym takie postaci jak Darkseid, Mister Miracle czy Big Barda. Wielki powrót legendy wydawnictwa, która współtworzyła większość ich klasycznych postaci (Kapitan Ameryka, Fantastyczna Czwórka, X-Men, Hulk, Thor itd.), wiązał się z premierą kilku serii autorstwa Kirby'ego, zarówno przez niego rysowanych jak i pisanych. Najważniejszą pozycją z tego okresu jego pracy okazali się być The Eternals, czyli Przedwieczni. 

Seria, która trwała dziewiętnaście numerów i jedno wydanie specjalne, odmieniła mitlogię uniwersum Marvela. Choć pomysły, jakie Kirby przedstawił na jej łamach, dopiero kolejni autorzy zintegrowali z resztą świata Marvela, to wyszły one spod jego ręki. Oto miliony lat temu na Ziemi pojawili się tajemniczy Celestianie, którzy przybyli z dalekich zakątków kosmosu, by powołać do życia trzy rasy: nieśmiertelnych i szlachetnych Przedwiecznych, złowrogich Dewiantów i zwykłych ludzi. Celestianie kilka razy już powrócili na Ziemię, teraz robią to ponownie, by osądzić mieszkańców planety. Ich przybycie wyjawia światu sekrety z pradawnej historii i odkrywa grono nowych bohaterów: Ikarisa, Thenę, Sersi, Makkariego, Zurasa i wielu innych! Te alternatywne dzieje ludzkiej cywilizacji (później lekko zmodyfikowane przez innych twórców Marvela), łączą w sobie różne mitologie i legendy z różnych stron świata, by stworzyć coś wyjątkowego dla uniwersum Marvela. 

Nie jest to wina polskiego wydania, a oryginalnego wydawcy, że seria nie ma definitywnego zakończenia. Widać, że Kirby miał dla swoich bohaterów wielkie plany, których niedoceniono (kolejny raz w historii...). Mimo to artysta pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo, które inspirowało kolejne pokolenia twórców i wciąż inspiruje. Zachwycaliście się wydanym niedawno przez Egmont "Mister Miracle"? To Kirby stworzył całą mitologię Nowych Bogów. Teraz dzięki jego ogromnej pomysłowości, kinowe uniwersum Marvela zasilone zostanie przez grono ciekawych bohaterów, a jego mitologia zostanie jeszcze mocniej rozbudowana.

Zgodnie z zapowiedziami, polskie wydanie jest rzeczywiście ekskluzywne. To powiększone wydanie (22,5x34,4) sprawia, że kadry i plansze Jacka Kirby'ego nabierają odpowiedniego wyrazu, a jego styl zostaje odpowiednio podkreślony. Celestianie, budowle i technologia prezentują się po prostu potężnie. To zdecydowanie rozmiar, na jaki zasługuje Kirby - chciałoby się, by inne jego komiksy również zagościły u nas w takim formacie, czy to jego Fantastyczna Czwórka czy komiksy o New Gods. 

Album to nie tylko kompletne dwadzieścia zeszytów serii, ale także wstęp autorstwa Mike'a Royera, który przez lata pracował razem z Kirbym. Znajdziecie tu także listy do czytelników, w których autor wyjaśnia swoje inspiracje oraz posłowie, które poszerza wiedzę o przedstawionych bohaterach, w tym o ich dalszych losach. 

Przedwieczni to kawał historii i z perspektywy czasu widać, że to kolejna ważna opowieść jaką stworzył. Narracja, jak to bywało w tamtych czasach i trwało to praktycznie do końca zeszłego wieku, bywa momentami zbędna - tekst powtarza przedstawione wydarzenia, a bohaterowie powtarzają pewne informacje. Siłą komiksu są oczywiście rysunki Kirby'ego i jak już wspominałem: to idealny format do ich podziwiania. Można mieć zastrzeżenia do kolorów, te zwłaszcza na okładce nie odpowiadają oryginalnym, ale taka już jest polityka samego Marvela (czy też DC), którą najlepiej krytykuje José Villarrubia np. na swoim Facebooku, porównując oryginał i odrestaurowane plansze. Nie jest to wielka wada tego wydania, bo takie obecnie plansze udostępnia wydawca i Egmont na to wpływu nie ma. Są to plansze na tyle jednak bliskie orygiałowi, że nie niszczą kreski Króla.

Nie ukrywam, początkowo byłem sceptyczny wobec tego wydania. Z prostego powodu: wydawało mi się, że taka klasyka powinna być dostępna dla każdego, a nie dla wybranych za dość dużą cenę. Skłaniałbym się ku podwójnemu wydaniu, jednego w normalnym formacie i drugiego w takim eksluzywnym. Problemem tego pomysłu jest to, że polski rynek komiksowy wciąż jest rynkiem niewielkim i rozwijającym się. Do tego wydaje mi się, że wydawca zakładał, że komiks ten to w pewnym sensie ciekawostka i publikacja, którą na swojej półce będzie chciała mieć dość wąska grupa czytelników, zarówno z uwagi na wiek tego komiksu jak i nie znanych jeszcze szerzej bohaterów. Dla tych, którzy będą chcieli poznać tych bohaterów w bardziej nowoczesnym wydaniu, myślę, że wydawca zdecyduje się wznowić "Przedwiecznych" do scenariusza Gaimana - podkreślam, że to moje przypuszczenia. I choć cena rzeczywiście może zaskoczyć, jakość wydania zdecydowanie ją uzasadnia. A biorąc pod uwagę, że w samym sklepie wydawcy można tę pozycję zdobyć z 30% rabatem, cena ta już tak nie przeraża. 

Myli się ten, kto powie, że to "ramotka", a jej publikacja, a tym bardziej w takim wydaniu, nie ma uzasadnienia. To kawał dobrej komiksowej roboty i nadal źródło inspiracji. Polecam zapoznanie się z tą publikacją - jeżeli nie macie na nią funduszy, pewnie będzie dostępna wkrótce w bibliotekach wojewódzkich, choć i tutaj pandemia może ten dostęp ograniczyć. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że komiks na tyle się sprzeda, że dostaniemy kolejne takie perełki.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Przedwieczni
Scenariusz: Jack Kirby
Rysunki: Jack Kirby
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Liczba stron: 392
Cena z okładki: 299,99 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.