Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Nim wstanie dzień

Najlepiej byłoby, gdyby ten komiks nigdy nie powstał - tak zbiór komiksów z rysunkami Ernesto Gonzalesa promowało wydawnictwo Egmont. Można uznać to za dość trafne stwierdzenie, choć nieco ujmujące jego wartości i mogące wprowadzać czytelnika w błąd. Publikacja jest bowiem prezentacją krótkich komiksów, które łączy tematyka Powstania Warszawskiego. Rozumiem, że trudno jest promować album podejmujący temat budzący tak wiele emocji. Zamiast gdybać, co by było jeśli..., warto zwrócić uwagę na wartość zbioru samą w sobie i to jak do tego trudnego tematu podeszli twórcy.

"Nim wstanie dzień" to przede wszystkim zbiór nagrodzonych i wyróżnionych historii w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim z lat 2007-2010. Trzy z nich - "Wyjście", "Chodzące nieszczęscie" i "Traf" - artysta zilustrował do scenariusza Grzegorza Janusza. To różne spojrzenia na Powstanie, zarówno z perspektywy czasu, wskazujące na potrzebę pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń, a także bezpośrednio z ich perspektywy. 

W konkursie brały również udział "Legendy" i "Śnieg", kolejno do scenariuszy Tomasza Pastuszki i Rafała Skarżyckiego, obie tak różne od siebie. Pierwsza przedstawia postaci wprost z warszawskich legend: Syrenkę, Bazyliszka i Złotą Kaczkę, których losy wpisane są w Powstanie; druga to już zimna, cięższa i mroczniejsza historia z ulic Warszawy - w mojej ocenie robiąca największe wrażenie na czytelniku, zostawiająca go z największą dawką emocji. 

Znajdziemy tu także komiks "Idziemy w noc", który stworzono na bazie kadrów z teledysku do utworu Mariki i zespołu Maleo Reggae Rockers. Nie robi takiego wrażenia jak teledysk, ale zachęca do jego poznania. Ostatni z komiksów, "Legenda" bliska jest wspomnianym już "Legendom", a za scenariusz ponownie odpowiada Grzegorz Janusz. To chyba najsłabysz element całego albumu.

Zbiór ten nie jest próbą opowiedzenia losów Powstania czy historii konkretnych Powstańców. To historie o anonimowych mieszkańcach Warszawy i ich tragicznym losie. To publikacja, która pokazuje prawidze oblicze wojny, która nie jest zabawą, a przede wszystkim śmiercią i zniszczeniem. Celem albumu nie jest rozliczanie organizatorów Powstania, ocena słuszności walki i heroizmu jego uczestników. Antologia ma za zadanie na tym konkretnym przykładzie pokazać, że wojna to setki straconych niepotrzebnie istnień. Podkreśla to przede wszystkim pokazaniem losu dzieci, których taka sytuacja nigdy nie powinna spotkać.

Kryjący się pod pseudnimem autor rysunków w całej antologii pokazuje swój zróżnicowany warsztat. Jego kreska różni się w poszczególnych historiach, widać, że twórca eksperymentuje, a jego styl zmienia się, bo też historie nie powstały w jednym czasie, a na przestrzeni paru lat. Nie zaliczyłbym się do grona fanów kreski autora, również kolorystyka plansz nie zawsze mi odpowiadała. Jednak twórca umiejętnie oddał to, co najważniejsze w scenariuszach i to historie są tu na pierwszym miejscu. 

To krótka, ale wartościowa pozycja, która osiąga swój podstawowy cel przedstawienia wojny we właściwym dla niej świetle. Nie każdy potrafi z taką wrażliwością podejść do tematu Powstania Warszawskiego jak autorzy tej publikacji i myślę, że wielu mogłoby się z tej pozycji czegoś nauczyć. 

Wojtek Rozmus

Nim wstanie dzień
scenariusz: Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka, Rafał Skarżycki
Rysunki: Ernesto Gonzales
Liczba stron: 84
cena z okładki: 34,99 zł


Cena z okładki: 34,99 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.