Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Loteria

W 1948 roku Shirley Jackson zaszokowała czytelników amerykańskiego pisma New Yorker. Redakcja dostała masę listów od niezadowolonych fanów, wielu skasowało subskrypcje. Wszystko za sprawą opowiadania pod tytułem "Loteria". Historia na tamten moment niecodzienna i zaskakująca, wywołała spore poruszenie wśród czytelników. Dlaczego? Tego w tym tekście nie zdradzę, by nie psuć lektury. Ale czy historia broni się jako komiks? Tego na pewno się tutaj dowiecie.

Opowiadanie, mimo dość nieuzasadnionych kontrowersji, przeszło do historii jako jedno z najlepszych w historii amerykańskiej literatury, stało się podstawą licznych adaptacji, a główny motyw inspirował wielu autorów i ich dzieła, chociażby Stephena Kinga. Shirley Jackson, wydaje się, że nieco mniej znana w Polsce - sam nie miałem z nią większej styczności - w Stanach jest klasyką literatury, a jej opowiadania lekturą szkolną. 

Kilkadziesiąt lat po publikacji opowiadania postanowił zmierzyć się z nim także Miles Hyman, wnuk Shirley Jackson. Historię postanowił przedstawić w formie komiksu, który trafił w Polsce w tym roku na sklepowe półki dzięki wydawnictwu Marginesy. Miles Hyman prezentuje wierną oryginałowi adaptację, nie dopowiada, nie idzie na skróty, z odpowiednim napięciem i tempem prezentuje to, co jest siłą historii. Choć współczesny cztelnik może nie być aż tak zaskoczony ostatecznym rozwiązaniem opowiadania, nadal ma on w sobie siłę i pozostaje literackim wzorem. 

Hyman nie "wtrąca się" w historię, a uzupełnia ją w warstwie wizualnej. Opowiadanie oszczędne w opisy, zostaje wzbogacone rysunkami, które pokazują charakter amerykańskiego rolniczego południa, świetnie kreując bohaterów i ich niewielką miejscowość. Widać u Hymana inspirację chociażby obrazami Edwarda Hoppera i George'a Bellowsa, jak i innymi amerykańskimi realistami, choć nie brak tutaj także symbolizmu. Ta mała społeczność, która zbiera się pewnego czerwcowego dnia, by wziąć udział w dorocznej loterii, nabiera spod jego ręki kształtu, a doznania z obcowania z opowiadaniem wydają się dzięki temu być spotęgowane w finale. Bohaterowie Jackson w jakiś sposób są nieco mniej anonimowi na kadrach komiksu, a ich zachowanie tym bardziej zaskakuje.  

Pozostaje już jedynie podkreślić, że Hyman z sukcesem zaadaptował opowiadanie swej babci w formie komiksu. Artysta nie próbuje w jakiś sposób walczyć z pierwowzorem. Odpowiednio wyczuł jego strukturę, jego tempo i przeniósł to na kadry komiksu. Lektura jest płynna, a finał satysfakcjonujący. 

Sam wiem, że tak zachwalane i uznawane za wybitne dzieła mogą na wstępie do siebie zrazić, jednak gwarantuję, że sięgając po ten komiks ostatecznie będziecie z lektury zadowoleni. Docenić powinni go zarówno Ci czytelnicy, którzy po raz pierwszy zmierzą się z historią autorstwa Shirley Jackson, jak i te osoby, dla których nie będzie ona czymś nowym. Ponowna lektura, czy to samego opowiadania, czy właśnie wzbogacajacego go wizualnie komiksu, jest tu tym bardziej wskazana, pozwalając nieco inaczej spojrzeć na całość. 


Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Loteria
Scenariusz: Shirley Jackson, Miles Hyman
Rysunki: Miles Hyman
Tłumaczenie: Mira Michłowska
Liczba stron: 160
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.