Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Trawka

Wydawnictwo Marginesy wydając rok temu "Tetris" autorstwa Boxa Browna zaskoczyło mnie, bo autora poznałem czytając w oryginale jego inną publikację i byłem ciekaw jego pozostałych komiksów. Historia gry autorstwa rosyjskiego programisty autorstwa Browna spodobała mi się na tyle, że mocno wyczekiwałem premiery "Trawki", który to komiks miał dotyczyć może i jeszcze ciekawszej historii: jak zdelegalizowano marihuanę.

"Tetris" nie wszystkim przypadł do gustu. Spotkałem się z opinią, że to po prostu ilistrowany artykuł z Wikipedii, i to do tego z nie tak dobrą kreską. Ciekawy tekst napisał na ten temat na swym blogu Tomasz Grządziela, analizując kilka pierwszych stron komiksu. Przyznam, że te niekonsekwencje autora w swoim stylu nie rzuciły mi się w oczy w trakcie pierwszej lektury, a samą historię autor przedstawił w interesujący sposób. Czy to kwestia tego, że sama historia powstania Tetrisa i jego fenomenu jest tak ciekawa? Myślę, że jednak Brown ma dobre wyczucie opowiadania suchych faktów w interesujący sposób, dzięki czemu jego komiks tak bardzo mi się spodobał. Czy tak samo było w przypadku "Trawki"?

Tak, "Trawka" to dla mnie równie dobrze zrealizowany projekt, co "Tetris". Jeżeli spodobała się Wam tamta publikacja, tutaj nie zastaniecie szczególnych niespodzianek. To równie sprawnie opowiedziana historia, udowadniająca, że komiks to dobra forma popularyzacji mniej znanych historii. Droga, jaką przeszła marihuana jest zaskakująca, ale dziwić nie powinno, jak bardzo polityka, media i pewne narzędzia władzy potrafią w odpowiednich rękach zmienić postrzeganie przez opinię publiczną chociażby takiej substancji. "Trawka" pokazuje także, jak historia marihuany związana była z uprzedzeniami na tle rasowym. To opowieść w dużej mierze o krucjacie Harry'ego Anslingera, który na bazie swoich rasistowskich poglądów opracował politykę antynarkotykową i budował swoją karierę. To też historia o tym, jak potężne są amerykańskie wpływy, które szkodliwe przepisy pozwoliły przenieść do wielu innych krajów na całym świecie.

Graficznie Brown ogranicza się do czerni i bieli, wykorzystując dodatkowo rastry. To prosta kreska, której celem jest przede wszystkim przekazanie informacji a nie ekspermentowanie formą. Mnie przypadły do gustu, a w trakcie lektury nie doszukiwałem się błędów czy niespójności stylistycznej artysty, choć byłem już po lekturze tekstu Grządzieli. Dla mnie to przyjemny dla oka komiks, który sprawnie opowiada historię delegalizacji marihuany w Stanach i innych zakątkach świata. 

"A komu to potrzebne?" mogłyby zapytać osoby, którym nie przypadł do gustu "Tetris" Browna, gdy Marginesy wydawały "Trawkę". Myślę, że nie da się sprowadzić jego dzieł do stwierdzenia "ilustrowany artykuł z Wikipedii" i jestem przekonany, że ten komiks to dobry sposób na popularyzację tej intrygującej historii, dający szansę na to, że więcej osób zagłębi się potem w tę tematykę. Bo nie da się ukryć, że komiks Browna to jedynie wstęp do dyskusji, rzucający pewne światło na historię tego, jak zdelegalizowano marihuanę.

Teraz mam tylko nadzieję, że wydawca zdecyduje się wydać inne z dzieł Browna, czyli biografie Andre the Giant i Andy'ego Kaufmana, póki co niestety brak ich w zapowiedziach.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Trawka
autor: Box Brown
tłumaczenie: Marcin Wróbel
cena z okładki: 39,90 zł
liczba stron: 256


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.