Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Porcelana tom 1 Dziewczynka

Jedną z nowych serii, które zaproponowało polskim czytelnikom wydawnictwo Non Stop Comics, jest Porcelana. Tytuł oryginalnie wydany przez niewielkie brytyjskie wydawnictwo Improper Books, którego współwłaścicielami są autorzy komiksu, Benjamin Read (scenarzysta) i Chris Wildgoose (ilustrator), zdobył uznanie także na francuskim rynku. Czy słusznie?

Pierwszy tom serii, który opowiada na tyle zamkniętą historię, że można go czytać jako samodzielną pozycję, to opowieść o młodej dziewczynce, która dotychczasowe życie spędziła na ulicy walcząc o każdy kawałek chleba. Teraz niespodziewanie jej życie nabrało zupełnie nowego wyrazu. Gdy trafia za mur, który do tej pory wydawał się być granicą oddzielającą miasto od posiadłości złego maga, odkrywa całkiem nowy świat. Świat, w którym nauka miesza się z magią, gdzie tajemniczy starszy mężczyzna tworzy z porcelany kolejne istoty na wzór ludzi i zwierząt. Dziewczynka początkowo nieufna wobec alchemika, który chce by nazywała go Wujem, z czasem zadomawia się w nowej posiadłości. Jednak historia nie kończy się w tak sielankowym momencie. Wuj okazuje się skrywać sekrety, których odkrycie przez dziewczynkę wprowadzi chaos w ich życiu.

Najsilniejszą stroną komiksu są rysunki Chrisa Wildgoose'a. To on nadaje ciekawe kształty tworom alchemika (część procesu twórczego można obejrzeć w dodatkach). Nie przekonały mnie natomiast kolory w tej publikacji. Mam też pewne zastrzeżenia do scenariusza, który nie wyróżnia się oryginalnością. To historia bardzo baśniowa, która myślę, że z pewnością trafi do młodszych czytelników. Nastoletni czytelnik pewnie zaskoczy się pewnymi rozwiązaniami fabularnymi i zaciekawi przedstawionym światem. Historia zawiera jednak pewne brutalne elementy, które mogą nie być odpowiednie dla zbyt młodego czytelnika. Samo wydawnictwo sugeruje tutaj wiek 10+, co wydaje się być odpowiednia kategorią dla tej publikacji.

Jak już wspominałem, tom ten mógłby tworzyć samodzielną całość. Twórcy postanowili jednak kontynuować przygodę głównej bohaterki, gdy ta jest już starsza w kolejnych tomach. Sytuacja, w której znajduje się pod koniec tego tomu wydała mi się na tyle ciekawa, że choć sam komiks uznaję za umiarkowanie dobry, mam nieco większe oczekiwania co do jego kontynuacji. Czy drugi tom będzie w stanie mnie mocniej zaskoczyć? Mam nadzieję, że tak. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Porcelana tom 1 Dziewczynka
Scenariusz: Benjamin Read
Rysunki: Chris Wildgoose
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Liczba stron: 112
Cena z okładki: 55 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.