Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Tamara Łempicka

Niedawno na polski rynek trafiła kolejna komiksowa biografia od wydawnictwa Marginesy. Komiksowi poświęconemu polskiej malarce art deco bliżej jest jednak do Eileen Grey niż Artemizji, czyli dwóch innych publikacji tego wydawcy. Wszystko dlatego, że autorki tej 50-stronnicowej publikacji skupiły się zaledwie na wyrywku z życia Tamary Łempickiej, a nie na przedstawieniu jej całego życiorysu.

Malarkę zastajemy wraz z mężem i córką w Paryżu, gdzie ta wbrew oczekiwaniom męża spędza czas szukając różnych uciech i malarskich inspiracji wsród paryskiej bohemy. Kobieta dzięki swojemu talentowi stała się rozchywytywaną portrecistką, dzięki czemu mogła utrzymać swoją rodzinę po tym, jak trafili do Francji z Rosji. Autorki pokazują, że małżeństwo Łempickich to pasmo kłótni, mimo iż obu zależy na dobru córki. Łempicka w malarstwie odnalazła swoje powołanie, ale też możliwość ucieczki od codziennych problemów. Woli szukać kolejnej muzy niż porozmawiać z mężem. Fascynuje ją środowisko w jakim zaczęła się obracać i otaczający ją świat, stając się wyzwoloną, niezależną kobietą.

Jak już wspomniałem, mamy w tym komiksie niewielki wyrywek z biografii artystki, który uzupełniony zostaje przez tekst umieszczony na końcu albumu, uzupełniający nasze informacje o życiu Polki. Celem autorem nie było jak widać pokazanie pełnego obrazu życia malarki, ale tego etapu jej życia, w którym wydaje się, że czuła się najszczęśliwsza. To portet niezależnej kobiety, których w tamtych czasach nie było jeszcze wiele. 

Rysunki Daphné Collignon od razu przypadły mi do gustu. Wydaje się być lekka, prosta, a uzupełniona stonowanymi, utrzymanymi w odcieniach szarości i sepii kolorami wprowadza czytelnika w przyjemny nastrój. Przynajmniej ja miałem takie wrażenie. Co ciekawe, świetnie wpasowują się w styl samej Łempickiej patrząc na to, jak obie przedstawiają swoje postaci. 

Choć album skupia się zaledwie na fragmencie życia malarki (pomijając bardzo dobry tekst uzupełniający), to poza nakreśleniem jej osobowości, bardzo dobrze pokazuje także życie paryskiej bohemy w latach 20. XX wieku, przedstawiając wiele znanych twarzy tego okresu. 

To kolejny intrygujący komiks biograficzny w ofercie Marginesów, kolejna pozycja o historycznej postaci, o której do tej pory raczej wiele nie słyszałem, stając się zastrzykiem przyjemnie podanej wiedzy. Komu spodobały się inne komiksowe publikacje tego wydawcy, kto polubił (nieco bardziej obszerne) komiksowe biografie Kiki z Montparnasse'u czy Olimpii de Gouges od Kultury Gniewu, i po tę pozycję powinien sięgnąć z przyjemnością.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Tamara Łempicka
scenariusz: Virginie Greiner
rysunki: Daphné Collignon
tłumaczenie: Paweł Łapiński
cena z okładki: 49,90 zł
liczba stron: 56

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.