Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Czas nienawiści tom 1

Tytułowy Czas Nienawiści to niedaleka przyszłość, bo rok 2022. Stany Zjednoczone, miejsce rozgrywania się akcji, to miejsce, w którym jeszcze mocniej króluje alt-prawica, powszechna jest dyskryminacja i inwigilacja, która pchnęła część środowisk lewicowych w stronę terroryzmu. Jednak to nie o przygodach na wielką skalę i ogólnym obrazie tego świata przyjdzie nam tu czytać, a o bardzo osobistej historii.

W centrum komiksu są dwie bohaterki, Amanda i Huian, które stają po przeciwnych stronach barykady, gdy ich związek się rozpada. Pierwsza dołącza do lewicowych bojówek i podróżuje po Stanach inwigilując i atakując prawicowych ekstremistów. Druga staje się współpracowniczką władz, które za wszelką cenę chcą odnaleźć jej byłą partnerkę i zapobiec jej kolejnym atakom. Kolejne strony komiksu odkrywają przed nami kolejne karty z przeszłości bohaterek oraz ich aktualne cele. Skrywane tajemnice pokazują prawdziwe motywacje bohaterek i zapowiadają intrygujący drugi tom.

Aż do samego końca albumu nie byłem do końca przekonany do tej historii. Jednak im bliżej finału pierwszego aktu tego komiksu, tym bardziej zaczynał mnie intrygować i tym bardziej interesujący zaczynał się wydawać. Kot sprawnie prowadzi swoich bohaterów, nie spieszy się z akcją, tylko pozwala czytelnikowi lepiej poznać te postaci. I mimo tego wolnego tempa, całość nie nudzi, a płynnie prowadzi nas nie tylko ku kulimacji wątków, ale i wgłab tych bohaterów. Rysunki Danijela Žeželji jak dla mnie idealnie oddają ciężki klimat tej historii. To taka mieszanka stylów Andrea Sorrentino i Seana Phillipsa, więc jeżeli podobają Wam się ich kreski, to i ten album powinien chociaż wizualnie Was do siebie przekonać.

Trochę szkoda, że Non Stop Comics nie zdecydowało się wydać tej historii w jednym powiększonym albumie, skoro składa się ona z dwóch tomów. Chociaż na ciąg dalszy nie trzeba długo czekać, bo trafi on do sprzedaży już wkrótce (a w chwili publikacji tego tekstu już można go nabyć). 

Czy kolejny album okaże się satysfakcjonującym finałem? Nie mam pojęcia, ale na pewno chętnie po niego sięgnę. Pierwszy album to intrygująca i ciekawa wizja przyszłości, która może się spełnić. I to nie tylko w Stanach, ale i w naszym kraju. Niewygodne pytania, jakie stawia autor poprzez budowany przez siebie świat, część czytelników pewnie od tej historii odrzucą. Przez to chociażby w sklepie Gildii można pod tą pozycją znaleźć takie skrajne komentarze jak "urojenia lewakoidalne" i "lewacka propaganda". Wynika to albo z niezrozumienia historii Kota i Žeželji albo, niestety, uprzedzeń autorów takich komentarzy. Jeżeli spotkaliście się z negatywnym odbiorem tej publikacji i wynikał on nie z konstruktywnej krytyki a właśnie takiego podejścia, to jednak zachęcam Was do dania tej publikacji szansy. To nie jest żadna propaganda, a ciekawy wgląd w związek dwójki postaci, które skrzywdziła otaczająca ich rzeczywistość. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Czas nienawiści tom 1
Scenariusz: Ales Kot
Ilustrator: Danijel Žeželj
Tytuł oryginału: Days of Hate Vol. 1
Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Liczba stron: 180
Format: 170 × 260 mm

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.