Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - X-O Manowar tom 2 Generał

Przygód Arica na planecie Gorin ciąg dalszy. W pierwszym tomie jego spokojne życie zostaje zakłocone i zostaje wplątany w wojnę między dwoma rasami. Aric pokazuje, że jest wojownikiem, jakiego nikt wcześniej tam nie widział. Zawzięty, pokonuje kolejne przeszkody, tworząc wokół siebie zaufany oddział. Pnie się po szczeblach w armii. Jednak coś, co wydawało się końcem jego kłopotów, staje się dopiero początkiem...

Matt Kindt pokazuje, że po mistrzowsku buduje intrygę, bardzo dobrze pokazując charakter mieszkańców planety i to, jak w tym wszystkim musi odnaleźć się Aric. Do tego jego wewnętrzna walka z samym sobą, i pytanie, czy gotowy jest znów zaufać zbroi i się z nią połączyć. Kindt daje tu nieco więcej miejsca Spalonym, trzeciej z ras zamieszkujących Gorin. Do tej pory bezstronni, włączają się w konflikt między Lazurowymi a Kadmami. Kindt miesza gatunki, coś co wydawać by się mogło superbohaterską historią, ma w sobie elementy fantasy i sf. Kto szuka inngo podejścia do herosów, tu znajdzie coś dla siebie.

Cieszy, że Doug Braitwaite odpowiada za stronę graficzną albumu. Rozwijany jego kreską świat jest wyjątkowy. Mamy tu kilka epickich scen, walki są naprawdę dynamiczne, odpowiednio oddając klimat całości. Nie czuć tak wielkiej różnicy między jego rysunkami, a odpowiedzialnym za pierwszy tom Tomasem Giorello, choć da się ją zauważyć.

Na pewno warto docenić dodatki z tego albumu. Opis dotychczasowych okładek, wywiad z rysownikiem Dougiem Braithwaitem, komentarze twórców, galerię okładek i szkice wybranych plansz. Fajne uzupełnienie komiksu, pozwalające zapomnieć o tym, że w albumie znalazły się zaledwie trzy zeszyty serii.

Drugi tom nie zawodzi tak jak pierwszy i tylko zwiększa oczekiwania co do kolejnych części tej historii. To dobrze napisane i zilustrowana historia, jedna z najlepszych w nowym uniwersum Valiant. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że długo nie przyjdzie nam na czekać na ciąg dalszy.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

X-O Manowar tom 2. Generał
Scenariusz: Matt Kindt
Rysunki: Doug Braithwaite
Tłumaczenie: Marek Starosta
Wydawnictwo KBOOM
Liczba stron: 108
Cena okładkowa: 49,00 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.