Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Śmierć X

Śmierć X wprowadza nas do większego wydarzenia Inhumans kontra X-Men, które wydaje się być dosyć dobrze reprezentowane na polskim rynku. Oprócz wspomnianego tomu, czytelnik będzie mógł zapoznać się z głównym komiksem (który jak łatwo się domyśleć, nazywa się Inhumans kontra X-Men) oraz kolejnym tomem Extraordinary X-Men, który zawiera tie-iny do całego eventu. Nie dostajemy natomiast zeszytów Inhumans, które zasadniczo mogłyby zostać wydane w Polsce, ale chyba ich brak aż tak bardzo nie psuje odbioru. Pamiętajcie tylko o czytaniu w kolejności (Śmierć X, Inhumans kontra X-Men, Extraordinary X-Men: Inhumans kontra X-Men). Ja o tym zapomniałem i trochę sobie ponarzekałem na niespójność linii wydawniczej. Ale zdarza się najlepszym, po prostu o tym pamiętajcie. 

Do samego tomu podchodziłem z umiarkowanym optymizmem. Sam event jest mi zasadniczo obojętny - pamiętam, że coś takiego było, że się bili i chyba ktoś nawet wygrał (albo i nie). Czysta karta. Inaczej jest ze Śmiercią X, którą lepiej zapamiętałem. Album rzuca nas w wir rodzącego się konfliktu. Jak wiemy, kontakt mutantów z chmurą terrigenu może być dla nich fatalny w skutkach. X-Men i Inhumans próbują z tym coś zrobić. Komiks pokazuje nam już od samego początku dwa skrajne podejścia. O ile mutanci sa posępni w obliczu nadchodzącego kataklizmu, Inhumans cieszą się swobodą i czekają na napływ nowych członków. Taki stan nie będzie trwał wiecznie. Wszystko za sprawą pewnego incydentu, który wydarzył się na wyspie Muir. To właśnie tam mutanci przekonali się na własne oczy jak zabójcza może być mgła terrigenowa. Przekonał się też o tym Cyclops, który jeszcze bardziej zradykalizował się widząc skalę zagrożenia. I tak, podczas gdy niektórzy mutanci próbują rozwiazać konflikt pokojowo, Cyclops namawia do walki. Jego przesłanie jest globalne i każdy mutant może się z nim zapoznać, co w pewnym sensie sprawia, że sami mutanci przez innych mogą być postrzegani jako agresorzy. Zaczynają pojawiać sie różne stanowiska, a działalność mutantów w końcu doprowadz do konfrontacji.

Śmierć X to bardzo dobry tom, który opiera się na pewnej intrydze, o której nie będę tutaj mówił bo jest to dosyć duży spoiler. Jako punkt wyjścia do wojny Inhumans z X-Men spisuje się naprawdę dobrze. Mamy tutaj zarysowany konflikt, pokazane podejście przekrojowe grup biorących udział w konflikcie oraz wyraźne punkty zapalne. Strutkura tomu jest taka, że bez problemu można wszystko ogarnąć. No i narracja prowadzona jest w taki sposób, że po prostu chce się to wszystko czytać.

Centralną postacią jest tutaj Cyclops. Myślę, że to co dzieje się z nim w tym komiksie jest bardzo ważne. Widzimy go jako kogoś stanowczego i zdecydowanego bronić swojej racji wszystkimi dostępnymi możliwościami. Ten facet nie przebiera w środkach. To, co stanie się w tym tomie będzie szalenie ważne z perspektywy Inhumans kontra X-Men, więc tym bardziej zachęcam. 

Pokazywane w tomie bitwy są raczej na małą skalę, zwłaszcza jeżeli zapoznamy się już z komiksem opowiadającym o właściwym konflikcie. Niemniej tworzą one jakąś spójną całość i opowiadają historię tego, co się zdarzyło w związku z wizytą na wyspie Muir. 

Zasadniczo tom polecam i zaznaczam, że jest to najlepsza pozycja z trójki tomów wydanych przez Egmont w ramach walki mutantów z Inhumanami. Zaskakująco miło jest do tego powrócić po czasie i stwierdzić, że bardzo dobrze się to starzeje.

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną, to rysunki wypadają bardzo dobrze. Nie ma żadnych deerwujących elementów, przez co całość czyta się naprawdę nieźle. 

Niestety muszę zmartwić osoby, które chciały przeczytać tą historię, bez wchodzenia w Inhumans kontra X-Men. Śmierć X jest dobrym tomem, ale przede wszystkim jest to wstęp do czegoś większego. Taka pojedyncza intryga nie zadziała dobrze, jeżeli nie będzie osadzona w kontekście. Śmierć X ma po prostu przygotować wątki, które rozwiną się w innym tomie. Dlatego też, jeżeli ktoś nie chce kupować innych tomów opowiadających o walce Inhumanów z X-Menami, może powinien raczej przeczytać streszczenie.

Krzysiek "Sobb" Sobieraj
Śmierć X
Scenarzysta: Jeff Lemire, Charles Soule
rysunki: Aaron Kuder
cena z okładki: 39,99 zł
Liczba stron: 120


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.