Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Jessica Jones tom 2 Sekrety Marii Hill

Nie przekonał mnie do siebie Bendis pierwszym tomem tej jego najnowszej próby opowiedzenia o dalszych losach Jessiki Jones. Uwielbiam Alias i Puls, ale już seria zatytułowana po prostu Jessica Jones, to nie był ten sam poziom. Skąd wynikał problem? Ta Jessica to nie ta sama kobieta, co te kilkanaście lat temu. Ma męża i dziecko, jej życie nabrało dużo większego sensu w tym czasie i ciężko wrócić ją po prostu w rozwoju do tego co było dawniej.

Bendis próbował to obejść, robiąc wielką mistyfikację, gdzie Jessica Jones trafia do więzienia, by móc dzięki temu odkryć potem na wolności plany pewnej grupy przestępczej. Nie mówiąc przy okazji o prawdziwej wersji planu dosłownie nikomu, nawet mężowi, ukrywając przed nim córkę. Jedynie Carol Danvers, która stała za wszystkim wiedziała co się dzieje - nie pierwszy to raz, kiedy Bendis kreuje ją mocno niezgodnie z jej charakterem, robiąc z niej dość bezduszną i bezwzględną kobietę. Wystarczy zerknąć do niesławnego Civil War II/ II Wojny Domowej - choć tak naprawdę to nie polecam, lepiej czas spożytkujecie czytając niejedną inną z ostatnich premier.

Skupmy się jednak na drugim tomie. Jessica Jones dostaje kolejną zagadkę do wyjaśnienia, a dotyczy ona Marii Hill. Była już agentka i dyrektorka SHIELD ma kłopot, bo ktoś próbuje ją zabić. Ten duet to po prostu mieszanka wybuchowa. Dwa bardzo silne charaktery, dwie przebiegłe i działające według własnych zasad kobiety. Dzięki takiemu sparowaniu Bendis dostarcza interesującą, pełną napięć relację między tą dwójką. Poza tym, Jessica wciąż stara się ułożyć swoje prywatne życie po misji dla Carol i nie jest to łatwe. Ciężko się tutaj dziwić postawie Cage'a i z jednej strony dobrze, że Bendis tak od razu nie rozwiązuje tego problemu - z drugiej strony zaś wolałbym już o tamtej historii zapomnieć.

Za grafikę klasycznie już odpowiada duet Michael Gaydos/ Matt Hollingsworth, więc kto czytał wcześniejsze tomy, wie czego się spodziewać. Dla mnie jak zawsze świetna robota. Ich pracę uzupełniają retrospekcje w wykonaniu Javiera Pulido, którego możecie kojarzyć z drugiego tomu przygód Hawkeye'a od Matta Fractiona. Ma scecyficzny styl, mnie on pasuje, a na pewno dobrze oddziela retrospekcje od głównej historii, dodatkowo podkreślając klimat historii, jakie wychodziły w okresie, do jakiego nawiązuje.

Przed nami ostatni, finałowy tom pisany przez Bendisa, który ma trafić w nasze ręce jeszcze przed końcem roku. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że warto na niego czekać i tak jak nie za dobrze zaczęła się ta seria, to pożegnanie z panią Jones wyszło mu całkiem udane. Ale o tym napiszemy w odpowiednim momencie. A Sekrety Marii Hill póki co lektura warta uwagi.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Jessica Jones tom 2: Sekrety Marii Hill
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Michael Gaydos, Javier Pulido
Tłumaczenie: Marek Starosta
Wydawnictwo: Mucha Comics 
Liczba stron: 144
Cena z okładki: 59 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.