Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Nienawidzę Baśniowa tom 3 Grzeczna dziewczynka

Przygoda naszej bohaterki dociera do punktu, w którym podejmuje ona niezwykłą próbę wyrwania się ze znienawidzonej krainy, stawiając na szali wszystko, co do tej pory o niej wiedzieliśmy. Już sam tytuł trzeciego tomu - Grzeczna Dziewczynka - niezbicie dowodzi, że czeka nas ostre pranie mózgu. Gotujcie się zatem na tony słodkości, rozkosznego mordu i kilka niespodziewanych zwrotów, bo o to przed nami zaskakujące wcielenie Gertrude.

Nim jednak przyjdzie nam zatopić się po raz kolejny w cukierkowy wir wydarzeń, nasza bohaterka, wzorem konstrukcji poprzedniego zbioru, odbędzie jeszcze kilka luźniejszych przygód. Wciąż są to historyjki wiejące świeżym ciastkiem z tęczowym kremem, które sprawiają, ze nie nudzimy się obranym na początku schematem. Widać, że autor dobrze bawi się tworząc tę historię, a przez to też czytelnik z zapartym tchem śledzi jej dalsze losy. Choć wszystko nadal ma karykaturalny wydźwięk, to wszystko co zobaczymy w tym zbiorze jest dla nas pewnego rodzaju nowością. Odwiedzimy zatem pewien konwent, poznamy idolkę i fankę głównej bohaterki, zobaczymy Baśniowo w klimacie Kraju Kwitnącej Wiśni i nawiedzimy pewien przedziwny labirynt, z jeszcze dziwniejszym gospodarzem. Jakby coś jeszcze mogło nas zaskoczyć swoją dziwnością. Wisienką na tym barwnym torcie niech będzie historyjka poświęcona Lary'emu, którego zgorzkniałe podejście nie znudzi się nam chyba nigdy.

Rysunki to wciąż najwyższe popisy Skottiego, który nie traci formy, wciąż testując przy tym nowe zagrania. Można tutaj powiedzieć dokładnie to samo, co przy poprzednich tomach, czy przy jego okładkach komiksów Marvela. Wciąż jest bardzo dobrze i unikatowo.

Kulminacyjny moment komiksu, to pojawienie się tytułowej „Grzecznej Dziewczynki” i od pierwszych kadrów finału, na kartach komiksu dzieją się rzeczy po prostu niewyobrażalne. Od kolorów i rozkoszy kręci nam się w głowie, brutalne starcia przywracają o dreszcze, a pojawiające się nagle postaci, których powrotu nie mogliśmy przewidzieć, zostawiają nas ze szczęką przy podłodze. Wypychając nam przy tym otwartą buzię po brzegi słodyczami.

Zakończenie sprawia, że chcemy więcej, a ostatnie strony powodują, że bzikujemy jak bohaterowie tej zakręconej historii.

Na koniec zostawiłem sobie bolączkę poprzedniego zbioru, mianowicie rozkoszne bluzgi, którymi rzucają nasi bohaterowie. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, ale wypada to tym razem znacznie lepiej, bawiąc chyba nawet bardziej niż przy pierwszym zeszycie. Jak widać to nie kwestia znudzenia, a odpowiedniego lawirowania tą charakterystyczną zagrywką. Mam przez to spory problem, bo bardzo chcę, ale nie potrafię znaleźć wady tego komiksu.

„Grzeczna Dziewczynka” spełnia pokładane w komiksie nadzieje i pozostawia nas w oczekiwaniu na kolejny tom. „Nienawidzę Baśniowa” to komiks zdecydowanie wart polecenia, przeczytania i pokochania. Można zwariować przy tej zakręconej opowieści i mam nadzieję, że kolejna odsłona dzieła Skottiego Younga nie odsunie nas od tego stanu. Zwłaszcza, że pokładam coraz większe nadzieję w jakość kolejnych zeszytów.

Mateusz "Hawk" Cebrat

Nienawidzę Baśniowa, rom 3: Grzeczna dziewczynka
Scenariusz: Skottie Young
Rysunki: Skottie Young 
Tłumaczenie: Marceli Szpak
ISBN: 978-83-8110-794-5
Oprawa: miękka
Ilość stron: 136
Format: 170x260
Cena: 42,00 zł


Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.