Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Grass Kings tom 3

Zachwalałem Grass Kings w recenzjach dwóch pierwszych tomów, czy trzeci i zarazem finałowy tom przygód mieszkańców Królestwa Traw zasługuje na równie pochlebną opinię?

Jak nabardziej. 

Gdy nielegalna enklawa musi zmierzyć się z zagrożeniem nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz niej, mieszkańcy przeżywają chyba najtrudniejsze dni w historii Królestwa. Czy uda im się ochronić to co dla nich najcenniejsze? Czy po tylu latach mieszkania wraz z ukrytym wśród nich mordercą będą w stanie normalnie funkcjonować? 

Trzeci tom Grass Kings to wciąż popis niesamowitych dla mnie umiejętności Tylera Jenkinsa. Buduje konsekwentnie wokół Królestwa ten sam, oniryczny klimat, żadna plansza nie wydaje się być zbędna. Tak, jest ekspresyjny i nie przywiązuje zawsze uwagi do detali, ale robi to z odpowiednim wyczuciem.

Jest w tym też zasługa samego scenarzysty, Matta Kindta, który także nie zawodzi, prowadząc historię do satysfakcjonującego finału. Tak jak pierwszy tom wprowadzał nas nieśmiało do Królestwa, a drugi pozwalał się tam lepiej zadomowić poznając historię wielu mieszkańców, tak trzeci odsłania nam ostatnie karty z mrocznej historii miasteczka i związanych z nim postaci, by móc się z nimi pożegnać. Jest to więc seria z idealnym wręcz podziałem na wstęp, rozwinięcie i zakończenie, gdzie każdy etap wnosi coś do lektury, nie czujemy w żadnym momencie, że twórca nie miał pomysłu na dany fragment, wszystko świetnie się ze sobą komponuje. Nie chcę Wam psuć lektury zdradzając konkretne wydarzenia, ale jeżeli do tej pory podobał Wam się ten tytuł, finał serii przeczytacie na pewno z zapartym tchem. Nie chciałbym, by ten tytuł zniknął gdzieś w zalewie innych dobrych pozycji na naszym rynku i z wielu serii jakie polecałem w ciągu ostatnich miesięcy, do sięgnięcia po tę zachęcam prawdopodobnie najmocniej.

Chciałoby się, by na rynku pojawiało się więcej takich historii i tutaj na ratunek przychodzi Non Stop Comics. Następny w kolejne do wydania jest inny komiks z rysunkami Tylera Jenkinsa, a konkretniej Snow Blind. Miałem okazję tę pozycję czytać jeszcze przed Grass Kings i to właśnie od tego komiksu zacząłem być fanem artysty. Klimat tej jednotomowej historii jest podobny, więc zachęcam Was po lekturze Grass Kings do wyczekiwania premiery tego albumu, a w międzyczasie możecie też zachęcać Non Stop Comics do wydania Black Badge, kolejnej bardzo dobrej kolaboracji Jenkinsa i Kindta, w której zabierają nas w różne rejony świata śledząc losy nietypowej grupy skautów. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Grass Kings tom 3
Scenariusz: Matt Kindt
Rysunek: Tyler Jenkins
Tłumaczenie: Grzegorz Drojewski
Liczba stron: 128
Format: 184×286
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Cena z okładki: 54 zł

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics

Sprawdź także:
Recenzja komiksu - Grass Kings tom 1
Recenzja komiksu - Grass Kings tom 2

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.