Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - The Goon tom 2

W recenzji pierwszego tomu tej serii zwracałem uwagę na to, że Eric Powell dopiero szukał pomysłu na swoją historię, początkowe rozdziały były chaotyczne, świat w jakim żyli bohaterowie dopiero się kształtował, a autor  zaczynał nieco dywersyfikować podejmowane wątki i dodawać nieco więcej charakteru swoim postaciom. Im bliżej końca pierwszego tomu, tym lepsza była to dla mnie lektura i tym mocniej wyczekiwałem tego, aż trafi do mnie tom drugi. 

Nie zawiodłem się i myślę, że i wy się nie zawiedziecie i śmiało możecie sięgać po tę serię (a na pewno po pierwsze dwa tomy). Nie dziwi mnie, że tym albumem Powell zgarnął aż pieć nagród Eisnera: za najlepszy zeszyt, najlepszą serię, najlepszą publikację humorystyczną, najlepszy scenarzysta humorystyczny i najlepszy artysta multimedialny. Pierwsze trzy za początkowe części tego albumu, ostatnie dwa za ostatni i najlepszy rozdział w tym albumie - Chinatown i tajemnice pana Wickera.  

Nie ukrywam, że i mnie najbardziej przypadł do gustu ten ostatni, odmienny od wcześniejszych, ale świetnie je uzupełniający rozdział. Mamy tam bowiem powrót do przeszłości naszej głównej postaci, dowiadujemy się, co wydarzyło się w owianym do tej pory tajemnicą Chinatown, przeplatając to wszystko z aktualnymi losami Zbira. We wstępie Powell pisze, że początkowo obawiał się, że nieco inne podejście do swoich postaci może zrazić do niego stałych czytelników. Historia rozpoczynająca się od słów "To nie jest śmieszne" była dla niego ważnym dla całości elementem, nie wiedział jednak, czy czytelnicy docenią taki klimat. Może nie jest tak zabawnie, ale to wciąż historia czerpiąca garściami z historii pulpowych i noir, robiąc to ze świetnym wyczuciem. Ta odważna decyzja opłaciła się, a my możemy cieszyć się świetną lekturą.

Poprzedzające historię z Chinatown strony również zasługują na uwagę, bo Powell nie szczędzi swoim bohaterom wrażeń. Co ciekawe, do współpracy zaprasza też innych twórców, mamy tu więc pare gościnnych krótkich komiksów ale i niedługie opowiadanie ze świata Zbira i Franky'ego. Powell dodaje nieco więcej wymiaru postaciom pobocznym, do tej pory będących głównie komediowymi aspektami historii. Eksploruje wykreowany przez siebie świat chyba najlepiej jak się da, nie otwiera za wiele nowych wątków, a ładnie ze sobą łączy i uzupełnia to co już widzieliśmy. Doceniam to, jak z tak chaotycznego, nieco głupkowatego komiksu, udało mu się przejść na nieco wyższy poziom kreowania historii, zachowując przy wciąż absurdalność ich przygód. Mamy tu kontrolowany chaos, którego rozwój śledzi się z przyjemnością.

Po drugim tomie jeszcze bardziej ciekawi mnie, co Powell przygotował dla swoich bohaterów w kolejnych przygodach. Choć za następne nie dostał już żadnego Eisnera, wierzę, że nadal uda mu się nas czymś zaskoczyć, a przynajmniej utrzymać interesujący poziom przygód Zbira. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus


The Goon tom 2
Scenariusz: Eric Powell
Rysunki: Eric Powell
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz 
Oprawa: twarda
Ilość stron: 416 
Format: 170x260
Cena: 119 zł 


Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop ComicsAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.