Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Podwodny Spawacz

Podwodny spawacz to komiks, po który chciałem sięgnąć patrząc tylko na sam tytuł. Czy jest nazwa, która brzmi jednocześnie tak zwykle i tak...superbohatersko? Podwodny spawacz niemal jak Nocny pełzacz. Gdyby nie był to zawód, to byłby gotowy pseudonim dla herosa w rajtuzach. Podwodny spawacz jest trochę superbohaterem: wykonuje ciężką, niebezpieczną pracę i nosi maskę. Jest zwykły i niezwykły zarazem. Jest szalenie ciekawą postacią.

Jack Joseph to podwodny spawacz na platformie wiertniczej. Jack ma żonę, która wkrótce wyda na świat dziecko. Wykonuje zawód ojca, który tragicznie zginął. Ot pracownik fizyczny, robotnik, który musiał zrezygnować ze studiów aby utrzymać rodzinę. Nie ma może wielkich muskułów, ale spotyka go niezwykła przygoda.

Historia napisana i narysowana przez Jeffa Lemire'a jest po prostu świetna. Ciężko coś o niej napisać aby nie spoilerować (w końcu dotyczy problemów pracownika fizycznego), jednak jest „gęsta” i wciągająca na każdej stronie. Relacje z ojcem rzutujące na dorosłość, relacje z żoną, wszystkie one są niezwykłe w swej przyziemności. Dialogi Lemire rozpisał perfekcyjnie. Postaci są autentyczne i łatwo się z nimi identyfikować i wczuć w ich problemy i emocje. 

Lecz nie jest to obyczajowy komiks, a thriller. Nie zdradzając szczegółów mogę zapewnić, że element „nadprzyrodzony” nie jest zbytnio fantazyjny, ani przesadzony, jednak szalenie wciągający i przejmujący. Autor świetnie prowadzi narrację i lawiruje między zwykłym a niezwykłym z ogromnym talentem. A owa narracja prowadzona jest za pomocą kapitalnych rysunków.

W tej materii również mamy pomieszanie prostoty z finezją. Ilustracje w Podwodnym spawaczu są czarno białe z elementami szarości. Wydają się niekiedy rysowane jakby niedbale, ledwie szkicowane, jednak każda postać jest wyrazista, a kompozycja przejmująca. Rysunki Lemire'a wprowadzają w idealny sposób w nastrój komiksu i potęgują wymowę scenariusza. Jest strasznie, jest smutno, a dzięki rysunkom można poczuć wiatr i deszcz smagający nas po twarzy. Widać, że autor doskonale wiedział co chce przekazać i sprawnie składa tekst z rysunkiem.

Wydanie uzupełniają wstęp Damona Lindelofa, 20 stron ze szkicami i komentarzami oraz dodatkowymi ilustracjami, podziękowania i notka biograficzna autora.

Dzieło Lemire polecam gorąco każdemu. Tym, którzy chcą odpocząć od superbohaterskich nawalanek i tym, którzy szukają poważniejszych i niezwykłych komiksów. Zanurzcie się w głębi niezwykłych przygód Podwodnego Spawacza.

Damian "Big-Y" Jabłoński

Podwodny Spawacz
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Jeff Lemire
Tłumaczenie: Natalia Niemczyk
Wydawnictwo: KBOOM
Liczba stron: 240
Format: 175×265 mm
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 99,00 zł

Dziękujemy wydawnictwu KBOOM za egzemplarz do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.