Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Daredevil: Nieustraszony! tom 6

Niedawno niespodziewanie kasację otrzymały serialowe przygody Daredevila od Netfliksa. Jeżeli brak Wam Śmiałka, warto sięgnąć po serię Daredevil: Nieustraszony!, której szósty tom ostatnio zagościł na polskim rynku.

W recenzji poprzedniego tomu zwracałem uwagę na to, że Brubaker nie powala Daredevilowi na chwilę wytchnienia. Trzeci tom jego autorstwa tylko to potwierdza: powrót Kingpina, debiut Lady Bullseye i masa wojowników Dłoni. Do tego Matt martwiący się o żonę i wiele innych problemów, z którymi zmierzyć się musi adwokat i grono jego przyjaciół (których sam wystawia na sporą próbę). Gościnnie pojawiają się też inni bohaterowie i mamy album wręcz idealny.

Kto śledzi serię od pierwszego tomu powinien mieć nie małą satysfakcję z lektury kolejnych tomów. Wątki się kumulują, krzyżują, powracają postaci, których wydawało się, że już nie zobaczymy. Matt coraz mocniej zatraca się w tym wszystkim, zaczyna tracić poczucie tego co słuszne, a co nie. Nic już bowiem nie toczy się po jego myśli. A gdy zaczyna, nie do końca jesteśmy pewni, czy to właściwa droga. 

Rysunki w tym tomie to zbiorowa praca Michaela Larka, Paula Azacety, Claya Manna, Tonciego Zonjica i Davida Aji. Panowie mają na tyle zbliżone style, że kolorysta potrafi nadać im spójny, odpowiedni dla całości klimat. Jest ciężko, jest mrocznie, czuć emocje jakie kłębią się w głowie Matta.

Jeżeli czytacie tę recenzję, to sprowadzić mogła Was tu tylko jedna rzecz: czy to wciąż dobra seria. Odpowiedź jest twierdząca i tylko szkoda, że to ostatni tom autorstwa Bru (tym razem wspieranego przez Grega Ruckę). Ciąg dalszy to już scenariusz Andy'ego Diggle i droga do Shadowland - przy czym wciąż brak potwierdzenia ze strony Egmontu, że opowieść ta się u nas pojawi i póki co wiemy jedynie, że wydawca sięga po zbiorcze wydania klasycznych historii Franka Millera. Z jednego strony to dobry wybór, z drugiej boli póki co brak zwieńczenia tej historii, jakakolwiek by ona nie była. Pozostaje czekać na większe zapowiedzi wydawcy i wrócić do lektury dotychczas wydanych tomów, bo na pewno nie będzie to czas stracony.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Daredevil: Nieustraszony! tom 6
scenariusz: Ed Brubaker, Greg Rucka
rysunki: Michael Lark, Paul Azaceta, Clay Mann, Tonci Zonjic, David Aja
tłumaczenie: Marceli Szpak
liczba stron: 384
cena z okładki: 99,99 zł 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzjiAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.