Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Ms Marvel tom 4 Dni ostatnie

Historia Ms Marvel od początku była jedną z ciekawszych genez postaci ostatnich lat. Siłą przygód Ms Marvel okazał się charakter głównej bohaterki oraz jej relacje z drugoplanowymi postaciami. To one sprawiły, że z ciekawością można było sięgnąć po kolejny tom i kolejny. Wadą od początku były zagrożenia, z jakimi mierzyła się Kamala. Dla nich scenarzystka nie miała zbyt ciekawych pomysłów, stąd opowieść musiała mocniej oprzeć się na postaciach. 

Gdy sięgamy po czwarty tom, Kamala musi założyć kostium Ms Marvel, gdy świat zmierza ku upadkowi. I to dosłownie. Historia bezpośrednio nawiązuje do Tajnych Wojen, gdzie "nasza" Ziemia zagrożona jest całkowitym zniszczeniem. Tym samym  scenarzystka serii, G. Willow Wilson, mogła skupić się na tym, co wychodzi jej najlepiej i pokazać interakcje Kamali w obliczu końca świata. Dostajemy dzięki temu świetne sceny z rodzicami, bratem czy Bruno. Na miejscu pojawia się też Captain Marvel, po raz pierwszy spotykając swoją następczynię. To nie raz pełne emocji dialogi, w których to wszystko naprawdę czuć.

Plusem komiksu jest to, że ilustruje go Adrian Alphona. Artysta ten z czasem coraz rzadziej udzielać się będzie przy tym tytule, więc w momencie, w którym mamy do czynienia z tak ważnymi dla Kamali momentami, dobrze że znalazł czas na ich narysowanie. Jego kreska, zabawne dodatki umieszczane przez niego na drugim planie, to wszystko dodaje specjalnego uroku całości.

Na koniec jako dodatek zamieszczono dwa zeszyty serii Amazing Spider-Man (które już na naszym rynku wydano drugim albumie z tamtej serii). Nie jest to zbytnio zachwycająca historia i spokojnie można darować sobie jej lekturę. Dan Slott nie potrafi zgrać dwójki bohaterów, rysunki Camuncoli nie należały nigdy do moich ulubionych, a i kolorysta się nie popisała. Mimo tego warto dać szansę temu albumowi, bo główna historia, jeżeli czyta się serię od początku, jest naprawdę satysfakcjonująca.

Choć historia może wydawać się końcem serii, jak wiadomo nic nigdy w komiksach nie kończy się naprawdę. Wraz z zakończeniem Tajnych Wojen i Ms. Marvel powróciła, prawie jak gdyby nic się nigdy złego nie stało. Dalsze jej losy śledzić będziemy już w lutym przyszłego roku. Czy scenarzystka znajdzie sposób na to, by oprócz jednych z lepszych interakcji między bohaterami znaleźć miejsce na ciekawe superbohaterskie przygody Ms Marvel? Póki co to Kamala, a nie jej alter ego jest tym, o kim chciałbym więcej czytać.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Ms Marvel tom 4 Dni Ostatnie
scenariusz: G. Willow Wilson, Dan Slott, Christos Gage
rysunki: Adrian Alphona, Giuseppe Camuncoli
liczba stron: 120
cena z okładki: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.