Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Paper Girls tom 3 i 4 (AvalonPlus)Jednym z powodów, dla których sięgnąłem po kolejne albumy serii był fakt, iż śledząc przygody nastoletnich gazeciarek mocno się z nimi zżyłem. Czy Brian K. Vaughan również w 3. oraz 4. tomie przygód tytułowych gazeciarek mających wątpliwą przyjemność podróżować w czasie potrafił skupić uwagę czytelników na stworzonej przez siebie historii i jej bohaterkach? Na to pytanie spróbuję znaleźć odpowiedź w tej oto recenzji. 

W trzecim tomie Paper Girls kolejny przeskok w czasie rzuca Erin i spółkę do zamierzchłej przeszłości, 11 706 lat przed naszą erą. Dziewczyny muszą jeszcze bardziej zaufać sobie nawzajem, ale również wykorzystać swoje indywidualne umiejętności, by przetrwać spotkanie z tubylcami oraz dzikimi zwierzętami zamieszkującymi okolice, w której przez przypadek przyszło im się znaleźć.

Kolejna podróż w czasie rzuca naszymi nastolatkami do roku 2000, gdzie mają okazję zobaczyć na własne oczy skutki tzw. Pluskwy Millenijnej, a Tiffany ma możliwość obserwować najazd na świat armii wielkich walczących ze sobą robotów. Dodatkowo otrzymujemy kilka rewelacji dotyczących dalszych losów jednej z czwórki dziewczyn, mamy okazję zobaczyć ponownie trójkę tajemniczych osobników, których nie widzieliśmy od czasów wydarzeń zaprezentowanych w tomie pierwszym, czy poznać dość nieoczekiwanie ogromną fankę skaczących po różnych epokach roznosicielek gazet.

Rysownik Cliff Chiang w kolejnych rozdziałach ma okazję zaprezentować czytelnikom różne przerażające prehistoryczne zwierzęta jak np. pterodaktyle czy tygrysy szablozębne, ale również zmęczenie bohatrek, które jak na złość zaczynają w tym momencie odczuwać pierwsze skutki okresu dojrzewania. 

O autorach Paper Girls pisałem już nieco szerzej w poprzednim moim tekście dotyczącym oceny tego tytułu. Tu dodam tylko, że w końcu scenarzysta Brian K. Vaughan przedstawia czytelnikom tej serii kilka ważnych informacji na temat całego głównego zamieszania, w które wplątane zostały Tiffany, Erin, Mac oraz KJ. Jednak otrzymując tych kilka odpowiedzi na nurtujące nas pytania, zaczynamy zadawać ich jeszcze więcej, co jeszcze bardziej wzmaga naszą ciekawość odnośnie kolejnych zbiorczych odsłon tej serii, na które przyjdzie nam dłużej poczekać: wydanie 5 tomu zapowiedziano w USA dopiero na połowę grudnia. Vaughan wprowadza też do już i tak skomplikowanej fabuły kolejne postaci oraz wątki, które jeszcze bardziej urozmaicają fabułę przedstawioną na łamach pisanego przez niego komiksu. Warstwa graficzna stworzona przez Cliffa Chianga nadal idealnie komponuje się ze scenariuszem, dając nam jedną z najlepszych oraz najciekawszych serii, jakie obecnie ukazują się na polskim rynku.

Jeśli macie na swojej półce dwa poprzednie tomy Paper Girls, to zakup 3. i 4. jest zapewne jedynie formalnością. Jeśli jesteście miłośnikami komiksów oraz wątków fantastycznych, fanami takich filmowych hitów z lat 80 XX wieku jak trylogia filmów Powrót do przyszłości czy cyklu obrazów o przygodach Indiany Jonesa, to zakup wszystkich do tej pory wydanych na polskim rynku albumów z tej serii będzie moim zdaniem dla Was strzałem w dziesiątkę.

Łukasz Świniarski

Paper Girls tom 3
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Ilość stron: 120
Cena: 42 zł 
wydawca: Non Stop Comics
wydawca oryginalny: Image Comics

Paper Girls tom 4
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Ilość stron: 120
Cena: 42 zł
wydawca: Non Stop Comics
wydawca oryginalny: Image Comics

Sprawdż także:

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.