Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Trek tom 1


Na fali popularności serialu Riverdale wydawnictwo Ultimate Comics zdecydowało się wydać na naszym rynku różne komiksy od Archie Comics. Nie dziwi więc, że podobny zabieg nastąpił w okolicach premiery innej popularnej produkcji, serialu Star Trek: Discovery. Był to pewnego rodzaju śmiały ruch, bo do tej pory żaden wydawca nie zdecydował się wydać w Polsce komiksu umieszczonego w tym uniwersum, w przeciwieństwie do chociażby bogatej oferty gwiezdnowojennych pozycji. 

Ultimate Comics sięgnęło po komiksowe przygody załogi Enterprise znanej z filmu z 2009 roku w reżyserii J.J. Abramsa. Co ciekawe, twórcy serii zdecydowali się opowiedzieć nie do końca nową historię i wzorem filmowców na nowo opowiedzieli znane już wydarzenia, w tym przypadku z dwóch odcinków klasycznego serialu. Tym samym dostajemy tu komiksowe wersje Where No Man Has Gone Before i The Galileo Seven, ale w odświeżonej, lekko zmienionej wersji, no i z bohaterami o twarzach ich filmowych odpowiedników. 

Dzięki takiemu zabiegowi możemy poznać nieco lepiej postaci, które tak naprawdę znamy z zaledwie trzech kinowych występów. Wiadomo, że twórcy komiksu nie mogli za bardzo popchnąć do przodu ich relacji, ale umiejętnie opowiadali fabułę tak, że dało się pokazać ciekawe interakcje między nimi. Nie ukrywam, spodobał mi się pomysł na tę serię, choć wiem, że nie każdemu może przypaść do gustu pewnego rodzaju powtórka z rozrywki. Mam jednak wrażenie, że postaci z tej alternatywnej linii czasowej także zasługują na rozwinięcie ich przygód, choćby początkowo idąc dość bezpiecznym tropem. Na pewno ktoś, kto zna tylko filmy, może dzięki tym komiksom powoli mocniej wdrażać się w ten świat.

Czytając ten album o wiele bardziej przypadły mi do gustu rysunki odpowiedzialnego za pierwsze dwa zeszyty Stephena Molnara. Następujący po nim Joe Phillips o wiele mniej dokładnie przykładał się do swojej pracy, część jego postaci przybiera momentami dziwne kształty, nie tylko twarzy, ale w ogólnym rozrachunku nie odbiera to przyjemności z lektury. I tak jak w komiksowym Riverdale artyści raczej nie przykładali się do odwzorowania twarzy aktorów, tak tutaj widać, że jest to kontynuacja przygód bohaterów z filmu z 2009 roku. Muszę przyznać, że w dużej mierze udało się to tej dwójce artystów (tak, nawet Phillipsowi).

Czy komiks ten poleciłbym każdemu? To lekka lektura, akcja komiksu jest porządnie poprowadzona i mimo w miarę przewidywalnej fabuły, nie nudzimy się w trakcie czytania. Nie jest to nic rewolucyjnego, ale dość porządna robota ze strony całego zespołu. Mam nadzieję, że polski fandom Star Treka zmobiluzuje się i zakupi ten album, dzięki czemu będzie szansa na więcej komiksów z tego świata. Ja chętnie je poznam i wiem, że wydawnictwo IDW, które zajmowało się publikacją tej marki w oryginale, wydało kilka wyjątkowych komiksów o tych bohaterach i nie ustaje w publikacji kolejnych ciekawych pozycji. 

Czy jest to komiks, który idealnie wpasowuje się w premierę najnowszej produkcji z uniwersum Star Trek? Nie do końca, bo tutaj mamy do czynienia z inną załogą i na pewno lepsza byłaby premiera w okolicy chociażby filmu Star Trek Beyond. Należy jednak pochwalić Ultimate Comics, że zdecydowało się zaryzykować, dostarczając przy tym produkt naprawdę udany. Zadbano tutaj również o merytoryczny aspekt całości, przez co nie dostrzegłem tu żadnych błędów w tłumaczeniu. Mamy też dodatkowy tekst jednego z fanów uniwersum, w którym opisuje on historię polskiego fandomu i swoje uczucia względem Star Treka. 

Trzyma kciuki za szybkie wydanie kolejnych tomów, a Was zachęcam do sięgnięcia po ten komiks.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Star Trek tom 1
Scenariusz: Mike Johnson
Rysunek: Stephen Molnar, Joe Phillips
Tłumaczenie: Martyna Baziak
Wydawnictwo: Ultimate Comics
Tytuł oryginalny: Star Trek (2011-2016) Vol. 1
Wydawca oryginalny: IDW Publishing
Liczba stron: 114
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Cena z okładki: 45 zł

Dziękujemy wydawnictwu Ultimate Comics za egzemplarz do recenzji. 

Sprawdź także:


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.