Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Death of Inhumans #1


O czymkolwiek by Donny Cates dla Marvela nie napisał, można się spodziewać, że albo dokona jakiejś rewolucji albo wykorzysta w nowy i ciekawy sposób dobrze znane nam postaci. Grało to w Thanosie, Doktorze Strange´u, podobno w Venomie też. Gdy jednak sięgnąłem po Death of Inhumans miałem pewne obawy.

Przez dość niefortunną politykę Marvela, Inhumans zamiast stać się nową wielką marką, przez część fanów została wręcz znienawidzona. Gdy kosztem X-Men zaczęto wydawać więcej serii o nich, do tego nie cieszących się zbyt wielki uznaniem, czuć było, że sam Marvel nie wie co z nimi zrobić. Nie pomógł serial, będący chyba najsłabszym elementem MCU. Sama marka przyciągała tak mało czytelników, że ostatnie serie z Inhumans wydawano jako Royals i Secret Warriors. Choć były ciekawsze od poprzedników, do tego w grupie ze świetnym solowym Black Boltem, długo nie przetrwały. Co więc postanowił zrobić Marvel? Ku uciesze części czytelników wydał miniserię o nazwie Death of Inhumans i cała rasa, przynajmniej w domyśle, skazana została na śmierć.

Pierwszy numer zdecydowanie godzien jest swej nazwy, gdyż ginie kilka ważnych dla grupy postaci. Co gorsza, dwójka z nich to bohaterowie, którzy zyskali ostatnio wiele na kartach komiksów, ale i w serialu byli jednymi z plusów produkcji. Przy czym wciąż istnieje szansa, analizując pod pewnym kątem moce nowego złoczyńcy, że mogli to wszystko przeżyć.

Nowy przeciwnik Inhumans jest tym klasycznym typem wroga, który powstaje w podobny sposób jak nasi bohaterowie, ale jest silniejszy, potężniejszy i przede wszystki niebezpieczny. To tani chwyt, który średnio mi się spodobał, spodziewałbym się po Catesie czegoś bardziej oryginalnego. 

Poza tym Cates dość dobrze opisuje historię Inhumans, pewne rzeczy przemilcza, dodaje interesujące elementy i zarysowuje interesujący konflikt, przez co pierwszy numer Death of Inhumans na pewno nie bedzie zły dla nowego czytelnika. Początkowe strony w skrocie wyjaśniają kim sa członkowie tej rasy i skąd pochodzą. 

Mam dla Catesa jeszcze trochę kredytu zaufania. Są tu ciekawe plansze, dobre dialogi, widać że zna on te postaci. Jednak jeżeli ta mini posłuży jedynie wybiciu części Rodziny Krolewskiej i większej liczby zwykłych Inhumans, to nie do końca widzę w tym sens. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Death of Inhumans #1
scenariusz: Donny Cates
rysunki: Ariel Olivetti

Pamiętajcie, że możecie użyć kodu promocyjnego "INFINITY", by otrzymać rabat 5% na komiksy Marvela.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.