Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Lady Killer (AvalonPlus)

Kilka dni temu wydawnictwo Scream Comics zapowiedziało wydanie na polskim rynku komiksu Lady Killer od wydawnictwa Dark Horse. Czy ta pozycja od Joelle Jones, Jamiego S. Richa i Laury Allred jest warta uwagi? 

Miniserią Lady Killer zainteresowałem się głównie dlatego, że jej reklamy pojawiały się w zbieranych przeze mnie zeszytach Fight Club 2. Rysunek autorstwa Joelle Jones był na tyle interesujący i intrygujący, że gdy poznałem kilka pozytywnych opinii o tym tytule, nie pozostało mi nic innego, jak przekonać się na własnej skórze, czy to pozycja warta uwagi.

Tytułowa Lady Killer to Josie Schuller, gospodyni domowa, która ukrywa przed rodziną swoją prawdziwą naturę. Wyrywa się z domu pod różnymi pretekstami (np. przygotowania do zbiórki charytatywnej), by działać jako zabójczyni. Jednak nie wszystko układa się tak, jak Josie by sobie wyobrażała: jej szef zaczyna wątpić w to, że w odpowiedniej chwili będzie ona gotowa porzucić rodzinę na rzecz pracy. Jego wątpliwości doprowadzą do tego, że będzie próbował się jej pozbyć. Problemy pojawiają się też w domu Josie, gdy jej teściowa zacznie podejrzewać, że kobieta nie jest tą osobą, za kogo się podaje.

Joelle Jones i Jamie S. Rich tworzą ciekawą postać, która żyje na granicy dwóch światów, nieustannie przybierającą różne maski. Życie prywatne nie jest jednak dla niej jedynie zabawą i fasadą, ale czymś co utrzymuje ją choć trochę przy normalności. Zaskakujące jest, jak szybko Josie potrafi zmienić się w krwawą zabójczynię, która za wszelką cenę wykona powierzoną jej misję. Jednak odrobina człowieczeństwa, która w niej pozostała, da o sobie kilka razy znać.

Drugi plan Lady Killer jest równie interesujący, choć nie aż tak rozbudowany. Niewiele uwagi poświęca się rodzinie Josie, są raczej tłem dla jej przygód. Wyróżnia się tu przede wszystkim jej teściowa, nie pałająca do niej wielką sympatią. Ciekawiej jest w pracy, gdzie Josie towarzyszy agent będący typem Jamesa Bonda, a jego relacja z naszą bohaterką jest odpowiednio zarysowana i dobrze wypadają ich interakcje.

Zarówno twórczość Jones jak i Rich'a była dla mnie do momentu tej lektury nieznana i cieszę się, że przyszło mi ich poznać przy okazji tak dobrego tytułu. Przyznam, że nie jest wybitny, ale dostarcza sporej dawki rozrywki, a grafika momentami nie pozwala oderwać od siebie oczu. To po części zasługa Laury Allred, która niesamowicie pokolorowała rysunki Jones. Jeszcze bardziej podkreślają one epokę, w jakiej rozgrywa się akcja miniserii, lata 60. XX wieku. Styl Joel to taka mieszanka Camerona Stewarta i Seana Murphy'ego. Artystka potrafi dopracować swoje postaci, jednak gdy porywa je akcja, pozwala sobie na większą płynność w kresce, pojawia się też więcej tuszu.

Na pewno będzie to ciekawa pozycja dla fanów epoki i dla osób, które lubią mocne sensacyjne historie. Cieszy mnie, że pozycja ta zawita na Polski rynek od wydawnictwa Scream Comics już we wrześniu tego roku.

Mimo, iż Lady Killer świetnia sprawdziła się jako zamknięta całość, to czuć, że świat przedstawiony w tym tytule tylko czeka na rozbudowanie. Obie rzeczywistości, w których żyje Josie, z pewnością przysporzą jej jeszcze niemało kłopotów. Przeszłość póki co na pewno będzie ją ścigać, a strach przed odkryciem przed rodziną nie zniknie. Na szczęście nie muszę długo rozmyślać, co mogłoby się dalej zdarzyć, gdyż pojawiła się kontynuacja w postaci Lady Killer 2. Czy to historia równie ciekawa w odbiorcze, z pewnością dam znać.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Lady Killer
scenariusz: Jamie S. Rich
rysunki: Joelle Jones
kolory: Laura Allred
liczba stron: 136
cena: $17,99


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.