Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Jessica Jones - Alias, tom 4


Gdy widzi się Jessikę Jones i porówna się ją do tego, jak prezentowała się w roli Jewel za czasów swojej superbohaterskiej kariery, czuć, że musiało wydarzyć się coś naprawdę ważnego w jej życiu, skoro przeszła taką zmianę. Czwarty tom Alias wyjaśnia dokładnie, co się wydarzyło i kto jest za to odpowiedzialny.

Kto oglądał serial o przygodach tej bohaterki i spojrzy na okładkę tego tomu, ten wie o kogo chodzi. Na scenę w tym albumie po raz pierwszy wkracza Purple Man, mężczyzna potrafiący kontrolować ludzkie umysły. Nie znane mu są żadne etyczne zasady, wykorzystuje ludzi jak tylko chce. Upadla ich, każe się zabić, robi wszystko, byleby tylko ułatwić sobie życie, a czesto z samego faktu, że może to uczynić. Jedną z ofiar Purple Mana stała się także Jessica. Przez wiele mięsięcy była pod jego kontrolą i wydarzenia te na stałe odcisnęły się na jej psychice. Gdy mężczyzna powraca do jej życia, jest to kolejne traumatyczne wydarzenie. 

Równolegle do aktualnych wydarzeń na kartach komiksu poznajemy genezę postaci. Widzimy jak dziewczyna traci rodzinę, zyskuje moce, rozpoczyna karierę jako Jewel i przede wszystkim: spotyka na swojej drodze Purple Mana.

Z uwagi na to, że tom ten jest ostatnim w tej serii, porządnie domyka on historię i ten rozdział w życiu Jessiki. Dzieki zagłębieniu się w jej przeszłość możemy ją lepiej zrozumieć, zaakceptować jej styl bycia i kształt relacji jakie zawiera. Nie jest ona na pewno łatwym partnerem, o czym ponownie przekonuje się Scott Lang. Luke Cage również pojawia się w okolicy i wiąże się to z ciekawym informacją, wskazówki co do któej można wyłapać w trakcie lektury. Bendis potrafi naturalnie ukazać zachowanie Jessiki, ukazać czytelnikowi jej psychikę tak, by zrozumiał jej postępowanie. 

Rysunki Michaela Gaydosa pozostają interesujące, zmienia też nieco styl gdy przychodzi mu ilustrować retrospekcje. Przyczynił się do nich chociażby Mark Bagley, który już wczesniej pokazywał dawne przygody bohaterki w roli Jewel. 

Bardzo dobrze, że któreś wydawnictwo w końcu sięgnęło po tę serię i doprowadziło ją do końca. Mucha spisała się na medal, zarówno w kwestii wydania jak i tłumaczenia. Cieszy również fakt, że zapowiedziano pewnego rodzaju kontynuację jaką była seria The Pulse. Krąży ona tematycznie wokół dziennikarskiej pracy Bena Uricha, ale pojawiają się tam także Jessica i Luke.  Co ciekawe Mucha zdecydowała się wydać całość w jednym tomie.

Jeżeli ktoś czytał poprzednie tomy tej serii to nie widzę powodu, dla któego wraz z tym tomem miałby przestać. To świetna lektura, która spełnia się nawet jako zamknięta całość, bo jedynie w kilku momentach nawiązująca do wcześniejszych wydarzeń. Tak więc polecam Wam tę lekturę. 

Rodzyn

Jessica Jones: Alias, tom 4
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunek: Michael Gaydos
Kolor: Matt Hollingsworth
Tłumaczenie: Marek Starosta
Wydawnictwo: Mucha Comics
Liczba stron: 176
Format: 170x260 mm
Cena z okładki: 69 zł

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.