Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man: Grim Hunt


Po kilku tygodniach omawianie The Gauntlet, pora zabrać się za komiks, do którego cała ta inicjatywa była wstępem. Poturbowany fizycznie jak i psychicznie Spider-Man staje twarzą w twarz z członkami rodziny Kravinoffów, którzy na swoim celowniku mają jeszcze paru innych bohaterów o pajęczych zdolnościach. 

Peter nie miał łatwego życia ostatnimi czasy, o czym mogliście i wciąż możecie w moich wcześniejszych tekstach. Ścierając się ponownie ze swoimi dawnymi wrogami, często wzmocnionymi i stawiającymi jeszcze większe wyzwanie, Spider-Man mocno odczuł na sobie ten wysiłek. Część z tych walk była zaplanowana przez Sashę i Anę Kravinoff, kolejno żonę i córkę zmarłego Kravena. Ich celem było osłabienie przeciwnika, by bez problemu wykorzystać go do wskrzeszenia martwego członka rodziny. 

W komiksie poza Spider-Manem ważną rolę odgrywają też inni bohaterowie powiązani z pająkiem, czyli Madame Web, Mattie Franklin (jedna ze Spider-Woman), Arachne, Araña i Kaine, klon Petera. Również oni ścigani są przez członków rodziny Kravinoff, bedąc nie tylko testem umiejętności, ale i ważnym elementem rytuału. Powraca zza grobu (ale czy na pewno?) jeszcze inna ważna osoba, która przez pewien okres w życiu Petera odgrywała bardzo ważną rolę. Taka liczba występów innych postaci wydawałaby się, że przytłoczy fabułę, jednak twórcy zadbali o odpowiednie ich wykorzystanie i każdy tutaj znajduje odrobinę miejsca dla siebie, będąc istotnym elementem fabuły. Spodobało mi się, jak wykorzystano Arachne i Arañę, szczególnie o tej drugiej niewiele czytałem, a tutaj wydała się sympatyczna i chętnie poczytam o niej więcej. Widzę jednak, że seria nie cieszyła się dużą popularnoscią, zobaczę kiedyś, czy słusznie.

Komiks ten oczywiście nawiązuje na wielu poziomach do Ostatnich Łowów Kravena, uwielbianej przez fanów pozycji, jednej z ciekawszych ze Spider-Manem w roli głównej. Nic więc dziwnego, że autor tej oryginalnej historii został poproszony do współpracy przy jego nieformalnym sequelu i tak oto powstała krótka historia będąca prologiem do wspomnianego, klasycznego już komiksu. J. M. Dematties przygotował historię, w której krzyżują się losy Kravena i Kaine'a, dwóch bezwzględnych zabójców o imponujących umiejętnościach. Starcie wypada dobrze, choć jako wstęp do Ostatnich Łowów nie jest szczególnie potrzebny. Historię zilustrował Max Fiumara, znany z wcześniejszych komiksów o Spider-Manie, w których występował Rhino, kto widział, ten wie, że warto dla jego rysunków zajrzeć do niego.

Zespół scenarzystów poradził sobie bardzo dobrze z przedstawieniem Grim Hunt. Nie było to łatwe zadanie, bo pomysł na wskrzeszenie Kravena był o tyle ryzykowny, że historia jego końca, jak już pisałem, jest mocno obecna w sercach fanów, więc wszelkie jej zmiany nie były mile widziane. Twórcy porządnie jednak podeszli do tematu, przede wszystkim świetnie ukazując relacje w rodzinie Kravinoffów, ale też prezentując punkt, w jakim znalazł się Peter po wszystkich zmierzonych w ostatnim czasie potyczkach. Spider-Man jest tu bliski załamania, działa chaotycznie i chce dać przede wszystkim upust swoim emocjom. Jego kompasem moralnym stają się inni pajęczy bohaterowie, których decyduje się chronić, przez co musi zacząć patrzeć na konsekencje swych działań przez pryzmat tego, jak dotkną one innych.

Grim Hunt, choć dotyka wielu postaci, nie jest niepotrzebnie rozbuchanym wydarzeniem, bo to tylko cztery zeszyty. Gdyby historia ta miała powstać teraz, na pewno towarzyszyłoby jej wiele one-shotów i jakaś miniseria, na szczęście tutaj tego uniknęliśmy. To porządna, angażująca opowieść, która jest dobrym zwieńczeniem dla całego The Gauntlet. Ciekawie ukazana psychika Petera, releacje w rodzinie Kravena, ich konflikty, ale i pewien rodzaj miłości, do tego bardzo interesujący drugi plan, to wszystko złożyło się na album, który warto polecić osobom zniechęconym obecnymi wyczynami Slotta w serii o przygodach Pająka. 

Rodzyn

Amazing Spider-Man: Grim Hunt
scenariusz: Joe Kelly, J.M. DeMatteis, Fred Van Lente, Zeb Wells
rysunki: Phil Jimenez, Michael Lark, Max Fiumara, Philip Briones 
zawiera: Amazing Spider-Man #634-637, Grim Hunt Prologue, fragmenty Web Of Spider-Man #7 i Spider-Man Origin Of The Hunter
liczba stron: 192Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.