Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man: The Gauntlet - Vulture & Morbius


Jestem dokładnie w połowie historii wydawanych pod szyldem "The Gauntlet" i przyszła pora na komiksy dotyczące Morbiusa, Vulture'a i ponownie Rhino. Jak do tej pory zeszyty te okazywały się dobrymi, nieprzeciętnymi przygodami Spider-Mana, czy więc dalszy ciąg utrzymał ten trend?

Pojedynczy zeszyt poświęcony postaci Morbiusa nie szczególnie ma się czym pochwalić, interesujące są tu głównie rysunki Joe Quinonesa. Sama historia to dalszy ciąg wątku krwi Petera, w której posiadaniu był do tej pory Mister Negative, jednak ostatnio trafiła ona właśnie do Morbiusa. To dość klasycznie zbudowana historia, którą uznać można za zwykły zapychać w dość napiętym w tamtym czasie kalendarzu wydawniczym, gdyż przygody Pająka ukazywały się wtedy co tydzień. Historię napisał Fred Van Lente, który dostarczył kilka numerów wcześniej interesujący komiks o Sandmanie, tutaj jak widać nie zachwycił.

Dodatkowo zeszyt ten zawiera krótszą historię Five Stages of Grief. Skupia się ona na postaci Flasha Thompsona, który stracił obie nogi jako żołnierz w Iraku. Jak wskazuje sam tytuł, przechodzi on tutaj kolejne fazy radzenia sobie ze stratą, choć w inny sposób niż ma to miejsce zazwyczaj. To porządna historia, którą dobrze się czyta. Zastanawiam się tylko, czy nie lepiej byłoby wpleść jej wątki do jakiejś innej przygody Spider-Mana, jednak może straciłaby wtedy swój pierwotny charakter. 

Kolejne numery to dwuczęściowa historia Scavengers, gdzie lepiej poznajemy nowego Vulture. Chce on zabić J. Jonah Jamesona, którego obwinia za swoją obecną sytuację. Złoczyńca ten stracił bowiem wiele ze swojego człowieczeństwa, ma zwierzęce odruchy, je swoje ofiary i nie myśli za bardzo o swoich działaniach. Jest to ciekawa postać, z tragiczną genezą. Jego starcie z Pająkiem to ciekawa walka, ale najważniejsze co dzieje się w tej historii, to utrata przez Petera swojej pracy. To ciekawe zagranie ze strony twórców, które wpisuje się w pewnien motyw przewijący się przez ostatnio opisywane przeze mnie historie, gdzie nasz bohater musi podjąc decyzję, czy będzie postępował zgodnie z zasadami, czy też dla czyjegoś dobra je nagnie. Tym razem, doszło do tego drugiego. W historii tej swoje siły ponownie połączył Mark Waid i Paul Azaceta, którzy stworzyli wcześniej starcie Pająka z Electro. Tutaj klimat jest praktycznie ten sam i sam szkielet fabuły też jest dość podobny, przez co całość nie jest aż tak ciekawa, choć Waid stara się urozmaicić ją paroma szokującymi scenami.

Ostatnia historia na tym etapie, to zwieńczenie wątku związanego z Rhino. Nowy złoczyńca chcący posiadać ten pseudonim wciąż szuka Alekseia i ten musi się zdecydować, czy zmierzy się z nim, czy pozostawi swoje życie za sobą i ucieknie z Oksaną z dala od problemów. Podoba mi się to, co Joe Kelly zdecydował się zrobić z tą postacią i nadał jej głębszy, nowy charakter. Szkoda tylko, że nie dane mu jest żyć szczęśliwie w swoim nowym życiu. Spider-Man schodzi tu w pewien sposób na dalszy plan, ale nadal odgrywa ważną rolę. Wszystko to ponownie zilustrowane przez Maxa Fiumarę, przez co historia ta jest spójna graficznie. Artysta odpowiednio ukazuje emocje i mimikę postaci, a starcia między postaciami odpowiednio dynamiczne.

Zeszyty, które wchodzą w skład trzeciego tomu pod szyldem The Gauntlet były satysfakcjonującą lekturą, choć odrobinę gorszą niż wcześniej. Po słabszym początku, historia Spider-Mana nabrała większego rozpędu i musiał on stanąć w obliczu kolejnych  poważnych zagrożeń. Najciekawiej wypada ostatni rozdział i jeżeli zaciekawił Was nowy etap w życiu Alekseia Sytsevitch, o którym pisałem tydzień temu, to warto nadrobić choć ten jeden numer. Scavengers też było ciekawą lekturą, ale czegoś w niej zabrakło. Na pewno była dużo ważniejsza dla Petera niż spotkanie z Morbiusem. The Gauntlet mimo wszystko pozostaje więc interesującym etapem w życiu Petera, który stawia przed nim spore wyzwanie. Przed nami jeszcze dwa wielkie starcia i już jestem ciekaw, co z nich wyniknie dla naszego bohatera tuż przed zwieńczeniem tego okresu w historii Grim Hunt.Amazing Spider-Man: The Gauntlet Book 3 - Vulture & Morbius
scenariusz: Fred Van Lente, Greg Weisman, Joe Kelly, Mark Waid
rsyunki: Joe Quinones, Luke Ross, Paul Azaceta, Max Fiumara
zawiera: Amazing Spider-Man #622-625, Web of Spider-Man vol. 2 #2 & $6
liczba stron: 136
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.