Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Spider-Man: Niebieski

Poznajcie historię Gwen Stacy, pierwszej miłości Spider-Mana. Bądźcie świadkami przełomowych chwil w jego życiu, gdy wszystko zaczynało się układać... i nagle runęło.Ciężko napisać coś nowego o Spider-Man: Niebieski. Jakby nie patrzeć to klasyka i jeden z najbardziej cenionych komiksów o Ścianołazie. Dlatego też cieszę się, że ponownie trafia na polski rynek i tym samym Mucha uzupełnia kolorową serię Jepha Loeba i Tima Sale. 

Spider-Man: Niebieski opowiada o Peterze Parkerze, który nagrywa na taśmę wiadomość dla Gwen Stacy i wspomina ich relacje. Komiks przedstawia więc wydarzenia z początków kariery Ścianołaza, które opowiadane z perspektywy czasu. Tworzy do piękną laurkę dla tego okresu w historii Spider-Mana, postaci z jego świata (zwłaszcza Petera, Gwen i MJ) oraz relacji pomiędzy nimi. To bardzo przyjemny skok do przeszłości pokazujący wyjątkowość relacji. I o ile ta na linii Peter-Gwen jest tu oczywista, tak równie mocno komiks pokazuje początki znajomości Petera i MJ. Co prawda Stacy jest tutaj głównym obiektem westchnień, ale to wbrew pozorom także laurka dla Mary Jane. 

I to właśnie wokół tych relacji kręci się komiks. Oczywiście w tle rozgrywa się akcja, w której Spider-Man walczy ze swoimi wrogami, ale to nie to jest istotą historii. I bardzo dobrze. Przyznam szczerze, że dla mnie to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, komiks o Spider-Manie. To bardzo prosta historia, która ukazuje w sobie magie Pajęczego świata, gdzie życie prywatne jest równie ważne jak superbohaterska działalność (zresztą w tym tkwi siła udanej adaptacji jaką jest Spider-Man: Homecoming). 

Na pochwałę zasługują także rysunki wykonane przez Tima Sale. Swoją prostotą idealnie nawiązują do stylu graficznego tamtych lat i są po prostu przepiękne. Idealnie wpasowują się w laurkowy styl komiksu. Chciałbym napisać, że to wielka zaleta komiksu, ale ciężko mi powiedzieć co w tym tomie nie jest wielką zaletą. Jak dla mnie to komiks pozbawiony wad, do którego za każdym razem chętnie wracam. To tak naprawdę idealna historia dla każdego fana Spider-Mana. 

I tak właściwie nie wiem co tu więcej dodać. Jak na moje każdy fan Marvela, a zwłaszcza Spider-Mana, powinien zapoznać się ze Spider-Man: Niebieski. To wzruszająca opowieść o miłości Petera i Gwen, którą najzwyczajniej w świecie warto znać. 

Dominik "Undercik" Nowicki

Scenarzysta:Jeph Loeb
Ilustrator:Tim Sale
Tłumacz:Marek Starosta
Wydawnictwo:Mucha Comics
zawiera: Spider-Man: Blue #1–6
Format:170x260 mm
Liczba stron:176
Oprawa:twarda
Papier:kredowy
Druk:kolor
ISBN-13:9788361319894
Data wydania: 24 maj 2017

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Recenzje powiązanych komiksów:

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.