Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man: Family Business OGN

Ktoś poluje na Petera Parkera i jedyną osobą, która może go uratować jest... jego siostra? Czy nowy członek rodziny okaże się sojusznikiem czy może skaże Petera na zagładę? I jaka w tym wszytkim rola Kingpina? Dowiecie się z naszej recenzji Family Business.
 Od kilku dobrych lat postać Spider-Mana leży w rękach Dana Slotta, który wymyśla coraz to większe historie i coraz bardziej szokujące rewelacje, wywracając co chwilę świat Petera Parkera do góry nogami. Nigdy nie ukrywałem, że nie przepadam za jego obecnym sposobem pisania Pająka i wyczekuję zmiany na stanowisku scenarzysty serii Amazing Spider-Man. Dlatego też każda historia z tą postacią, która nie wyjdzie spod jego pióra, szybko znajduje się w kręgu mojego zainteresowania. 

Tak też było przy okazji albumu Family Business, który ukazał się w ramach serii oryginalnych powieści graficznych, skupiających się na opowiedzeniu zamkniętej historii, tworzonych przez świetnych scenarzystów i artystów. Taki przynajmniej jest ogólny zamysł Marvela wobec tych komiksów, ale nie zawsze wychodzi tak dobrze, jak można by się było tego spodziewać, o czym dwukrotnie pisałem już na łamach Avalonu. Tym razem nazwiska twórców również wiele zapowiadały: Waid, Robinson i Dell'Otto. Czy wyszło z tego coś ciekawego? 

Już sama zapowiedź sugeruje, że mamy tu do czynienia z bardzo mocno ingerencją w świat Petera Parkera, gdyż okazuje się, iż ma on siostrę. Tak, dobrze przeczytaliście. Gdy pewnego dnia, to Peter, a nie Spider-Man staje się niespodziewanie czyimś celem, na ratunek przybywa kobieta, która stwierdza, że jest jego siostrą. Teresa Parker twierdzi, że jest córką Richarda i Mary Parker, agentów CIA,po śmierci których, gdy jeszcze była bardzo mała, trafiła do adopcji. Kobieta dopiero niedawno poznała prawdę o sobie, samej będąc agentką CIA, wchodząc w posiadanie pewnych danych. 

Peter oczywiście nie wierzy jej, ale podobieństwo rzuca się w oczy i bohater decyduje się wyruszyć z nią w podróż, która odpowie na jego pytania, jednocześnie pozwalając uwolnić się od ścigających go ludzi. W to wszystko zamieszany jest Kingpin, który z pomocą Mentallo miesza w życiu Parkera, chcąc coś na tym ugrać. Wilson Fisk nie raz już pojawiał się na drodze Spider-Mana, tym razem jednak to druga tożsamość Pająka jest na celowniku złoczyńcy. Sceny z nim są ciekawe i nie czuć, by było to zmarnowane wystąpienie. 

Całość to mieszanka komiksu superbohaterskiego i opowieści szpiegowskiej, i muszę przyznać, że w tym przypadku dobrze to współgra. Dopiero w końcówce albumu napięcie znika i kulminacja wątków mogła być ciekawiej rozegrana, jednak oceniając komiks od samego początku, dobrze się go czytało. Za rysunki w albumie odpowiadał głównie Gabriele'a Dell'Otto, którego polscy fani mogą znać z panoramy do Wielkiej Kolekcji Komików Marvela oraz z komiksu Tajna Wojna do scenariusza Briana Michaela Bendisa. Nie jestem szczególnym fanem artysty, ale doceniam jego warsztat i udało mu się stworzyć w Family Business kilka naprawdę zachwycających kadrów z Pająkiem, jednak gdy akcja zwalnia, poziom rysunków jest dla mnie po prostu poprawny. Na pewno komiks ten przemówił do mnie bardziej niż pozostałe dwa czytane przeze mnie albumy z serii oryginalnych powieści graficznych. 

Komiks został wydany kilka lat temu i do tej pory nikt nie kontynuował wątku Teresy Parker. Dopiero w ubiełym miesiącu w pierwszym numerze Peter Parker: Spectacular Spider-Man ponownie zobaczyliśmy jej twarz dzięki Chipowi Zdarsky'emu, i to właśnie to zachęciło mnie do powrotu do tego komiksu. Teresa to ciekawa postać i jestem zaintrygowany tym, jaką historię opowie z nią ten scenarzysta. Waid i Robinson wprowadzili ją w dobrym stylu i jestem zadowolony, że ktoś to wykorzysta i będzie kontynuował wątek. Bez tego, nie polecałbym tego komiksu, a tak to bardzo przyjemna lektura. 


Amazing Spider-Man: Family Business OGN HC 
scenariusz: Mark Waid, James Robinson 
rysunki: Gabriele Dell'Otto, Werther Del'Edera 
liczba stron: 112 
cena: $24,99 

Recenzje powiązanych komiksów:Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.