Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - No Chains Can Hold Her! - Sensation Comics Featuring Wonder Woman #14-15
Sensation Comics Featuring Wonder Woman to wydawana do niedawna seria/antologia, gdzie różni artyści mogli przez kilka numerów stworzyć własne krótkie wariacje na temat przygód księżniczki Amazonek, bez martwienia się o kontinuum. Swoją historię miał okazję opowiedzieć też Gilbert Hernandez, najbardziej znany ze współtworzonego z bratem Love & Rockets. Jego udział w projekcie mógł być zaskoczeniem, jednak patrząc na to, że rok wcześniej stworzył dla Vertigo miniserię Twilight Children, nie dziwi tak bardzo, że został zaproszony do tego przedsięwzięcia. 

Historia jaką stworzył, to wspaniały hołd dla Srebrnej Ery komiksu. Mamy tu do czynienia z dziwnymi i przerysowanymi sytuacjami, niezdarnymi złoczyńcami i wspaniałymi bohaterkami. Wonder Woman walczy tu z obcymi, którzy są w posiadaniu technologii umożliwiającej kontrolowanie ludzi. Chcą pojmać Dianę, bo jest jedną z niewielu nadistot znajdujących się na Ziemi, które rzeczywiście się tam urodziły a nie przybyły z innych światów. W końcu udaje im się ją pojmać, ale cała ta sytuacja nie uchodzi uwadze Supergirl. W pewnym momencie akcji dołącza do nich także Ms. Mary Marvel z innego wymiaru i wszystkie panie nie od razu zapałają do siebie sympatią, co prowadzi do obowiązkowej sprzeczki między nowo poznanymi superbohaterami. 

Oczywistym nawiązaniem do Srebrnej Ery jest również design tych postaci, które narysowane są w stylu nieodbiegającym za bardzo od bohaterek Gilberta z Love & Rockets, nie mniej widać na czym artysta się wzorował. Jego rysunki są proste, tła często puste, ale świetna kolorystyka dobrze je uzupełnia, podkreślając przy tym to, co jest w tym komiksie najważniejsze: Wonder Woman. Trudno jednak nie dostrzec, że równie istotną postacią jest tu też Supergirl, której Hernandez poświęca niemało miejsca. 

Jedną z popularniejszych scen z tego komiksu jest walka trzech bohaterek, gdzie Ms. Marvel i Wonder Woman obrzucają się nawzajem Supergirl, jednak sama historia zawiera dużo więcej zabawnych momentów i warto poznać jej całość. Jest ona dość krótka, jednak Hernandez świetnie komponuje w niej wszystkie elementy. Nie czuć przesytu absurdalnością niektórych wydarzeń i można czerpać z lektury niemałą przyjemność. 

Historia sama w sobie nie jest jednak aż tak jednowymiarowa i można dostrzec w niej głębsze przemyślenia. Pojawia się tu konflikt pokoleń oraz rozmyślania bohaterek na temat ich własnych działań i możliwości. Wonder Woman mierzy się z własnymi możliwościami i z zarzutem, że jest już reliktem przeszłości. Supergirl zaś wciąż żyje w cieniu kuzyna i stara się pokazać, że nie tylko mu dorównuje, ale też że jest kimś kompletnie innym i porównania ich nie mają aż tak dużego sensu. 

No Chains Can Hold Her to świetny komiks, który w prosty sposób pokazuje, co jest ważnego w bohaterkach w nim występujących i za co je tak bardzo lubimy. Hernandez w swoim stylu tworzy krótką, ale wciągającą i zabawną historię, której warto poświęcić chwilę. Kto chciałby się z nią zapoznać, może sprawdzić ją zarówno w wersji digital, bo tak pierwotnie się ukazywała, w Sensation Comics Featuring Wonder Woman #14-15 lub też w papierowej wersji tej serii w numerach #3 i #4. Fakt, że na papierze została ona rozdzielona do dwóch numerów trochę zniechęca do zakupu, choć dodatkowo poznać można też inne komiksy z księżniczką Amazonek w roli głównej. Warto jednak zrobić to dla tej historii, jeżeli jesteście fanami Wonder Woman, Supergirl, Srebrnej Ery czy też Gilberta Hernandeza. Gwarantuję wam, że nie zawiedziecie się. "No Chains Can Hold Her!" 
scenariusz i rysunki: Gilbert Hernandez 
kolory: John Rauch 
wydawnictwo: DC Comics 
zawiera: Sensation Comics Featuring Wonder Woman #14-15 (digital) lub #3-4 (papierowe wydanie)


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.