Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Ludzie gniewu

W ostatnich miesiącach na polskim rynku pojawiło się mnóstwo komiksów autorstwa Jasona Aarona. Czy "Ludzie gniewu" dorównują poziomem innym jego dziełom? Ubiegły rok był bardzo dobry, jeżeli chodzi o liczbę i poziom komiksów tworzonych przez Jasona Aarona. Doświadczyć tego może też polski czytelnik, który jakiś czas temu mógł już zapoznać się z jego "Star Wars" i "Bękartami z Południa", a wkrótce dołączy do nich seria z przygodami Thora. Dzięki Mucha Comics na polskim rynku niedawno pojawili się także jego "Ludzie gniewu", wydani orginalnie przez Marvel w ramach imprintu Icon. 

Punkt wyjścia historii opisywanej przez Aarona jest oparty na losach jego własnej rodziny. Podobnie jak prapradziadek i pradziadek Jasona, tak samo pradziadek głównego bohatera zabił mężczyznę w sporze o stado owiec, a dziadek zmarł na wściekliznę, w tym przypadku dodatkowo zabijając większość swoich bliskich. Przez błąd jednego mężczyzn, na kolejnych pokoleniach jego rodu ciąży ta sama klątwa ściągająca na nich krwawe i pełne przemocy wydarzenia. Dopiero historia zawarta w "Ludziach gniewu" zmieni los rodziny Wrathów, nie obejdzie się jednak bez przelania krwi i wielu ofiar. 

Podobnie jak ma to miejsce we wspomnianych "Southern Bastards", tak i tutaj od samego początku na stronach komiksu czuć klimat amerykańskiego południa. Historia jest brutalny, a w zachowaniu głównego bohatera nie ma miejsca na moralność. Aaron z pewnością nie lituje się nad swoimi bohaterami, którzy na każdym kroku trafiają na przeszkody, przez co na przestrzeni pięciu numerów mamy doczynienia z niemałą ilością akcji. 

Rysunkami w serii zajął się Ron Garney, z którym Aaron stworzył już niejeden komiks. Choć zdarzają się pewne uproszczenia i widać tempo pracy, to przy czytaniu nie ma zgrzytów, są dynamiczne i oddają one świetnie klimat serii. Wiele miały tu też do odegrania kolory Matta Milli, które patrząc na szkice, wiele ostatecznie im dodały. 

Dla fanów Jasona Aarona jest to pozycja obowiązkowa i jeżeli ktoś polubił choć jeden komiks przez niego stworzony, a zwłaszcza "Bękarty z Południa" lub "Skalp" (który również dopiero niedawno pojawił się na naszym rynku), to powinien sięgnąć po ten komiks. To zamknięta historia (choć Aaron nie wyklucza, że kiedyś powróci do rodu Wrathów), broniąca się w każdym aspekcie i warto ją przeczytać.

Rodzyn
 

Ludzie gniewu
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Ron Garney
Wydawnictwo: Mucha Comics
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 136
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Data wydania: kwiecień 2016
Sugerowana cena detaliczna: 59zł


Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.