Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #264 - Elektra vol. 1: Bloodlines / vol. 2: Reverence

Elektra vol. 1 Bloodlines 
Scenariusz: Haden Blackman 
Rysunki: Mike Del Mundo
Okładka: Mike Del Mundo
Zawiera: Elektra vol. 3 #1-5 
Liczba stron: 112 
Cena okładkowa: $16,99 

Elektra vol. 2 Reverence 
Scenariusz: Haden Blackman 
Rysunki: Mike Del Mundo, Alex Sanchez 
Okładka: Mike Del Mundo
Zawiera: Elektra vol. 3 #6-11 
Liczba stron: 136 
Cena okładkowa: $17,99 

Rodzyn: W ramach All-New Marvel NOW! ukazało się mnóstwo świetnych tytułów, które nie trwały jednak zbyt długo. Tak było z She-Hulk, z The Punisherem czy też Black Widow. Nie inaczej ma się sytuacja z Elektrą autorstwa Hadena Blackmana i Mike'a Del Mundo. 

Początkowo serią zająć się miał Zeb Wells, chwalony za prowadzenie Elektry w miniserii Dark Reign: Elektra, one-shocie Shadowland: Elektra oraz jej występie w Savage Wolverine. Jednak ze względu na zielone światło dla jego projektu telewizyjnego, musiał zrezygnować ze swojej pracy dla Domu Pomysłów. Pewnie kiedyś jeszcze dane nam będzie zobaczyć go w tej roli, gdyż pisanie tej serii było jednym z jego marzeń. Na jego miejsce Marvel zatrudnił scenarzystę, który w tym samym czasie popisał się dobrym prowadzeniem Batwoman dla DC, a dla mnie znany był głównie z pisania komiksów z uniwersum Gwiezdnych Wojen.
Jednak to nie nazwisko scenarzysty przyciągało do tej serii czytelników, ale magiczne rysunki Mike'a Del Mundo. Artysta ten, wcześniej znany mi jedynie z okładek X-Men Legacy, pokazał, że równie dobrze radzi sobie wewnątrz każdego zeszytu. Odpowiedzialny nie tylko za szkic, ale też tuszowanie oraz kolory, gdzie wspierał go Marco D'Alfonso, tworzy płynne i pastelowe kadry. Najbardziej zachwycająca jest chyba sekwencja tańca Elektry, przeplatana jej wspomnieniami, choć nie brak tu i innych świetnych kadrów. 

Na szczęście śledzenie tej serii nie wiązało się wyłącznie z oglądaniem obrazków, gdyż Haden Blackman stanął na wysokości zadania. Stworzył wciągającą historię, w której Elektra nie tylko zmaga się ze swoją przeszłością, ale także stara się z niej wyrwać, choć wspomnienie śmierci z rąk Bullseye'a nie przestaje jej prześladować. 

W pierwszej historii bohaterka musi wyśledzić Cape Crowa, łowcę głów, który niejednej osobie zaszedł za skórę. Jej misja w miarę postępu historii powoli się zmienia, przeistaczając się w walkę z Bloody Lips, psychopatycznym łowcą, który żywiąc się ciałem przeciwnika potrafi przejąć jego umiejętności i wspomnienia. On również jest na tropie Cape Crowa, a ich łowy zaprowadzą ich w przeróżne strony świata. Po drodze Elektrze przyjdzie się też zmierzyć ze Scalphunterem i Lady Bullseye, a w kolejnych zeszytach Elektra obierze sobie za cel całą Gildię Assasynów, będzie zmuszona walczyć z S.H.I.E.L.D., a na horyzoncie pojawi się też sam Bullseye. 

To, za co także warto pochwalić Hadena Blackmana, to kreacja postaci Bloody Lips. Scenarzysta zagłębia się w jego psychikę równie głęboko, co w umysł Elektry, przez co ten psychopata to jeden z lepiej ukształtowanych złoczyńców w ostatnich latach. Postaci o podobnych zdolnościach było wiele, ale chyba nigdy nie były aż tak krwawe i bezwzględne w działaniu. 

Małym minusem serii jest to, że dwa spośród jedenastu zeszytów rysowane są przez Alexa Sancheza, a znaleźć je można na początku drugiego tomu. Nie są złe, ale Del Mundo umieścił poprzeczkę zbyt wysoko, by można mu było w tej serii dorównać. Na szczęście nie zawierają one najważniejszych wątków i scen, przez co nie traci się aż tak wiele. 

Elektra autorstwa Blackmana i Del Mundo to krótka seria i szkoda, że nie dostalismy więcej, ale niczego jej nie brakuje, to zamknięta opowieść, która świetnie pokazuje, kim jest Elektra, dodająca też trochę do jej bogatej historii. To także piękne rysunki, od których nie można oderwać oczu, po zobaczeniu przykładowych plansz na pewno będziecie chcieli więcej. Naprawdę warto. 


4,5/5

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.