Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Era Ultona

Grube tomiszcze do czytania, Ultron w tytule, Bendis pisze scenariusz, a rysunki tworzy trójka świetnych rysowników. Czy można czerpać przyjemność z czytania? Odpowiedz w środku. "Age of Ultron" było standardowo zapowiadane jako kolejny wiosenno-letni event, który na zawsze zmieni uniwersum Marvela (kolejny raz). Czy tak się właściwie stało? Czy była to kolejna obietnica bez pokrycia? Przekona się o tym każdy, kto przeczyta w całości Erę Ultrona

Ultron wygrywa. Ultron zabija większość herosów. Ultron panuje nad całym światem. Tak prezentuje się rzeczywistość. Co więc może na to poradzić ocalała grupa bohaterów? Zaczyna skakać w czasie - dosłownie. Podczas lektury tego tomu wraz z tą garstką cofamy się w przeszłość, udajemy w przyszłość i wracamy do teraźniejszości. Wydaje się skomplikowane? Jest jeszcze lepiej, ponieważ nie kończy się na jednej podróży w danym kierunku. 

Za sterem tej wycieczki zasiadł Brian Michael Bendis. Scenarzysta uznany i nagradzany. Scenarzysta który potrafi pisać dzieła wybitne. Z drugiej strony, zdarzają mu się również mniej udane historie. Jak mu wyszło prowadzenie wypadu do różnych linii czasowych? Przy pisaniu o podróży w czasie i manipulacji historią można bardzo łatwo polec. W Erze Ultrona Bendis na szczęście wychodzi obronną ręką. Choć czasami zdarzają się pewne nieścisłości, to całą historia utrzymana jest w logicznej całości. 

Jednego na pewno nie można odmówić Erze Ultrona. Są nią mianowicie rysunki. Bryan Hitch, Brandon Peterson i Carlos Pacheco odwalili kawał solidnej roboty. Nieważne w którym momencie czasu rozgrywa się właśnie akcja komiksu, ogląda się to wszystko z taką samą przyjemnością. A niektóre kadry po prostu zachwycają. 

Do tłumaczenia tego tomu nie mam zastrzeżeń, a samo wydanie jest bardzo bogate. Duża kolekcja okładek alternatywnych oraz jedenaście komiksów w jednym miejscu. Przy tej cenie jest to naprawdę okazja. 

Zakończenie "Age of Ultron" doprowadziło do kilka wielce znaczących wydarzeń. Przyniosło podwaliny do zmian w całym komiksowym uniwersum Marvela. Co to były za zamiany? Tego musicie przekonać się już sami, sięgając po tę pozycję. Do czego was serdecznie namawiam. Ode mnie cztery i pół Ultrona na pięć.

Łukasz "Sc0agar4k" Kuźniarek
 

Era Ultrona
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Bryan Hitch, Brandon Peterson, Alex Maleev, Joe Quesada, Carlos Pacheco, David Marquez, Butch Guice
Wydawnictwo: Egmont
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 228
Format: 167x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Data wydania: styczeń 2016
Sugerowana cena detaliczna: 69,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.