Avalon » Publicystyka » Artykuł

Avalon Pulse Special #5: Marek Oleksicki

avalonpulse0.png
Czwartek, 17 stycznia 2008 Wydanie specjalne #5


Marek Oleksicki.
Rocznik 1979. Absolwent warszawskiej ASP. Debiutował albumem o przygodach Odmieńca - "Trzy" - inspirowanym słowiańską mitologią, wydanym w 2002 roku przez Mandragorę. Po kilku latach ukazuje się współtworzony z Łukaszem Mieszkowskim album "Metametal" otwierający serię o przygodach Ursynowskiej Specgrupy do Rozwałki, w którym Oleksicki odpowiadał za część oprawy graficznej. Wreszcie we wrześniu zeszłego roku, w znakomitej antologii komiksów o Powstaniu Warszawskim "44" opublikowano reportażową historię "Jacek i Marianna", która moim zdaniem była jednym z jaśniejszych punktów całego zbioru.

Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, Brukseli, Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Współpracował z ś.p. magazynem "Ślizg" i "Foyer".

Punktem wyjścia do tego wywiadu były dwie okładki stworzone do tomów zbierających pierwsze przygody Wolverine'a w ramach serii "Essential".

Nie przedłużając... Zapraszam do lektury.Spence:
Jak doszło do tego, że stworzyłeś okładkę Essa do Wolverine'a?
avalonpulsespecial0005a2.jpgMarek Oleksicki: W sprawie okładki zgłosił się do mnie Przemek Wróbel z Mandragory. Zrobiłem rysunek w dwa dni. Przemek nie miał zastrzeżeń. Wysłał do Marvela. Z drugą okładką był problem, bo w pierwszej wersji Logan miał, według Marvela, za duży brzuch. Było tak, rzeczywiście zrobiłem Loganowi dość duży brzusio, według starych marvelowskich konceptów tej postaci. Logan był przecież krępym szerokim facetem, a nie wyrzeźbionym modelem z "siłki". Musiałem zmienić ten drobny szczegół (brzuch). Narysowałem przysłowiowy kaloryfer i Marvel zaakceptował Wolverine'a po zabiegu liposukcji.
Okładka z "brzuchatym" Loganem pojawiła sie w wersji czarno-białej w tym samym tomie Wolverine Essential z moją okładką. Była to wersja, która podobała sie bardzo Przemkowi Wróblowi z Mandragory. Postanowił ją wrzucić do środka jako pin-up.

 

Spence: Jaką techniką powstały okładki? Druga jak rozumiem, twoją normalną techniką - piórkiem. Ale styl pierwszej to coś, czego w twoim wykonaniu jeszcze nie widziałem...
Marek Oleksicki: Pierwszą okładkę narysowałem ołówkiem i pokolorowałem w komputerze. Wcześniej nie używałem tej techniki do robienia ilustracji lub komiksów. Ołówkiem rysuję najczęściej i mam w planie komiks w tym stylu.
Druga okładka powstała w formacie A3. Tło, czyli taki niby komiks z mniejszymi Loganami, też narysowałem ja. Połączyłem to w komputerze i pokolorowałem.

 

avalonpulsespecial0005b2.jpgSpence: Jesteś zadowolony z efektu swojej pracy?
Marek Oleksicki: W sumie to okładka do Essentiala 2 bardziej mi się podoba. Pierwszy cover jest za mało dynamiczny, ale trzeba było szybko oddać, więc długo nad nią nie siedziałem. Oczywiście z perspektywy czasu patrzę inaczej na to, co zrobiłem. Dużo bym zmienił, poprawił, ale nie ma się co nad tym zastanawiać. Teraz robię drugiego Odmieńca i kilka innych projektów i to jest teraz priorytet.

 

Spence: W Internecie pojawiło się sporo negatywnych komentarzy co do waszej pracy?
Marek Oleksicki: Coś tam było, gdy okładka numer 2 pojawiła sie na Alei Komiksu... Coś, że Logan ma dziwne palce prawej ręki i że coś tam jeszcze... że jakiś jest dziwny. Nie rusza mnie to, bo ludzie różnie widzą to co ktoś zrobi, komuś się podoba, komuś nie. Kiedyś przez moment czytałem forum pewnego portalu komiksowego, ale szybko stamtąd "uciekłem". Generalnie ludzie jadą bez ograniczeń, nie podoba mi się forma i ton, w jakim się wypowiadają. W konfrontacji na żywo rozmowy, dyskusje wyglądałyby zupełnie inaczej...

 

avalonpulsespecial0005c2.jpgSpence: Które z pozostałych okładek podobają Ci się najbardziej?
Marek Oleksicki: Jeśli mam być szczery, to podobają mi się rysunki Leśniaka i Adlera z okładek Essentiala.

 

Spence: Ulubieni rysownicy?
Marek Oleksicki: Mistrz Moebius, Eduardo Risso, Nicolas de Crecy, Toppi, Mike Mignola, Andreas, Travis Charest... Z Polskich rysowników: Przemo Truściński, Krzysio Gawronkiewicz, Bogusław Polch (z czasów Funky Kovala), Robert Adler.

 

Spence: Ulubieni scenarzyści?
Marek Oleksicki: Azarello, de Crecy, Frank Miller, Janusz...

 

Spence: Komiksy?
Marek Oleksicki: 100 naboi Azzarello/Risso, wszystko Moebiusa, Prosopopus - Nicolasa de Crecy, Esencja Gawronkiewicza/Janusza, Tresor de Cibola - Topii

 

avalonpulsespecial0005d2.jpgSpence: Czego możemy się spodziewać po Marku Oleksickim w najbliższym, lub trochę dalszym, czasie?
Marek Oleksicki: Na pewno kolejnego "Odmieńca", z którym był problem, bo miałem nieskończony scenariusz na drugi album. Miała to być jedna historia. Na razie ten scenariusz leży, a w tym momencie robię inny scenariusz, z innym scenarzystą. Na razie nie chcę za wiele mówić o treści, choć na pewno będzie mocno osadzony w mitologii słowiańskiej i demonologii ludowej. Rysunkowo będzie bardziej realistyczny, tak jak na szkicach, które pojawiły się na portalu Carpe noctem. Mam taki plan, żeby grudzień 2007 poświęcić tylko na rysowanie Odmieńca, ale terminu nie podam, ciężko mi powiedzieć...
Zrobiłem też shorta do drugiej części antologii Likwidator Alternative. Mam jeszcze w planie Specgrupę z Łukaszem Mieszkowskim.
Zajmuję się obecnie projektowaniem postaci do nowej, niesamowitej gry bitewnej PULP CITY. Gra jest osadzona w Universum komiksowych super bohaterów. Zapraszam do odwiedzania strony pulp-city.com
Mam jeszcze kilka projektów komiksowych, o których nie chcę mówić, gdyż są jeszcze w fazie początkowej, czyli pisania i przerabiania scenariusza. To tyle.

 

Spence: I na koniec jeszcze pozdrowienia i trzy słowa dla czytelników...
Marek Oleksicki: Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziękuję za rozmowę.

 

Spence: Dziękuję bardzo.
avalonpulsespecial0005e2.jpg avalonpulsespecial0005f2.jpgRedaktor prowadzący: Mateusz "Spence" Marek
Redaktor techniczny: Black Bolt
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.