Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #255 - Ant-Man & Wasp: Small World

Ant-Man & Wasp: Small WorldAnt-Man & Wasp: Small World

Scenariusz: Tim Seeley, Stan Lee, Ernie Hart
Rysunki: Tim Seeley, Jack Kirby, Don Heck
Okładka: Salvador Espin
Liczba stron: 152
Cena: 14,99$
Zawiera: Ant-Man & Wasp #1-3 i materiał z Tales to Astonish #44-48

S_O: Bo co jest bardziej a propos nowego filmu o Ant-Manie niż komiks, w którym występują wszyscy Ant-Mani poza bohaterem filmu?

Historia skupia się na Hanku Pymie i Ericu O'Gradym i rozgrywa się w początkach Heroic Age – gdy Pym nadal działał jako Wasp na cześć swej zmarłej żony, a O'Grady był świeżo upieczonym (Sekretnym) Avengerem. Sama fabuła jest prosta – Ant-Man zostaje poinformowany, że AIM, organizacja przestępcza supergeniuszy, planuje obrabować Hanka, próbuje go więc ostrzec. A gdy wszystko idzie nie tak, jak powinno, panowie muszą połączyć siły, by odzyskać skradziony wynalazek.

Oczywiście fabuła jest tylko pretekstem, by zmusić do interakcji te dwie postaci, których jedynymi cechami wspólnymi są płeć i zdolność kontroli rozmiaru. Panowie bowiem niespecjalnie za sobą przepadają, a scenarzysta za swój cel postawił sobie oczyszczenie atmosfery między nimi – a tym samym zmuszenie obu postaci do rozwoju. Dzięki temu, uwaga, spoiler, Hank jest w stanie pogodzić się ze śmiercią Janet i przestać nosić jej ciuchy, a Eric czyni kolejny, niewielki krok w stronę nie bycia aż tak wielkim gnojkiem.

Żal to powiedzieć, ale w związku z tym – a może dlatego, że seria jest tak krótka – cierpi sama fabuła, jakkolwiek pretekstowa by nie była. Pod koniec drugiego numeru nasi herosi znajdują się w nie lada tarapatach, a z tylko jednym numerem na rozwiązanie całej sytuacji... wydaje się ono zrobione po łebkach. Jasne, jak już wspominałem, sama historia nie jest tutaj najważniejsza, ale nie znaczy to, że można ją rozwiązać machnięciem ręki.

Trzyczęściowa miniseria to jednak zbyt mało, by zapełnić wydanie zbiorcze, drugą połowę tomu wypełniają więc klasyczne przygody oryginalnego duetu – Hanka i Janet van Dyne – prosto z lat sześćdziesiątych i spod pióra Stana Lee, Erniego Harta, Jacka Kirby'ego i Dona Hecka.. Mamy szansę ponownie zobaczyć debiut Wasp, powrót Eggheada, pierwsze pojawienie się Porcupine'a, a nawet walkę naszych herosów z gigantycznym cyklopem-robotem z kosmosu i Trogo, łotrem z hipnotyzującą trąbką. Taaaak... Osobiście przepadam za tego typu głupiutkimi historyjkami, zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie wszystkim mogą się one podobać.

Koniec końców, mogę tę historię szczerze polecić tylko fanom Pyma i/lub O'Grady'ego. Oczywiście, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, sięgnijcie po Irredeemable Ant-Man Kirkmana, a potem, jeśli będziecie chcieli, możecie wrócić do Ant-Man & Wasp, które zasługuje na trzy mrówki na pięć. Dałbym trzy i pół, ale nie należy maltretować mrówek.

lt_3pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.