Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Zrozumieć komiks

Pewnie macie w swoim życiu dzieło kultury, które zdążyło zdobyć już miano legendy, a wy nadal się z nim nie zapoznaliście. Czy to film, książka, komiks, gra wideo, a może płyta. Ale czy macie tak z opracowaniem naukowym?

zrozumieckomiks1.jpg

Pewnie macie w swoim życiu dzieło kultury, które zdążyło zdobyć już miano legendy, a wy nadal się z nim nie zapoznaliście. Czy to film, książka, komiks, gra wideo, a może płyta. Ale czy macie tak z opracowaniem naukowym?

Tym właśnie jest dla mnie "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda. Komiks o komiksie który przeszedł do legendy i uznawany za najlepsze opracowanie tego medium. Lektura obowiązkowa dla każdego fana historii obrazkowych. Ja niestety cierpię na odjutryzm i chyba nie zliczę momentów kiedy miałem dorwać tą pozycje, a ostatecznie kończyło się fiaskiem. Całe szczęście, że pojawiła się polska wersja językowa, dzięki czemu nareszcie zabrałem się za nadrabianie poważnych braków w mojej wiedzy. Oczywiście żałuje, że nie zdecydowałem się na wcześniejsze sięgnięcie po oryginał, ale czasu już nie cofnę.

Sam nie wiem co jest to największą siłą "Zrozumieć komiks". Forma jaką McCloud się posługuje, jego umiejętność do łatwego przekazania co ma na myśli, stworzenie pewnej relacji z czytelnikiem, dobra obserwacja medium i otaczającego go świata, odpowiednie rozłożenie tematu na czynniki, a może fakt, że jestem z komiksem obyty? Prawdopodobnie to wypadkowa wszystkich tych rzeczy. Autor tworząc opracowanie w takiej formie ułatwił sobie zadanie przedstawiania różnych zabiegów, czy prezentacji pewnych form. O wiele lepiej da się pojąć o co mu chodzi, kiedy ma się przykład przed własnymi oczyma. Owszem, większość zabiegów prawdopodobnie dałoby radę wytłumaczyć za pomocą samych słów, ale forma jaką wybrał McCloud nie marnuje czasu na zbędne opisy i nie doprowadza do tego, że może dojść do nieporozumienia na linii autor-czytelnik. Właśnie. Opracowanie nie wypaliło to by w takim stopniu, jeśli autor nie skupił się na dotarciu do czytelnika. Kilkoma wtrąceniami udaje się zbudować nić porozumienia, która ułatwia przekaz książki. Dodaje to też przyjemności w lekturze, szczególnie, kiedy nagle Scott mruga do nas okiem, albo wprost nas woła. Do tego z każdej strony widać, że Scott żyje komiksem i się na nim zna. Znakomicie analizuje nie tylko same historie obrazkowe, ale otaczający go świat i postrzeganie go przez ludzi. Najlepsze jest jednak to, że wie jak to przekazać i nie zanudzić odbiorcy. Ciężko będzie się pogubić w tym co autor ma do powiedzenia, ponieważ ma się uczucie, że to wszystko jest intuicyjne.

Iną kwestią jest też znajomość komiksu jako medium przez czytelnika. Osoba która miała z nim małą styczność będzie miała inne wrażenia z lektury. Jednak nie ważne czy ktoś jest z komiksem obyty czy uważa go za głupoty dla dzieci, spojrzy na tą formę sztuki z innej perspektywy. Dla tych którzy tak jak ja są obyci z historiami obrazkowymi dosyć ciekawe będzie dosłowne odkrywanie koła. Dzięki tej lekturze kilka razy zwróciłem uwagę na rzeczy, na których nigdy się nie skupiałem podczas czytania komiksu. Rzeczy oczywiste, które łatwo przegapić, ale po zapoznaniu się z nimi jeszcze bardziej docenia się formę tego medium. Zresztą strasznie przyjemnie było mi widzieć komiks rozłożony na czynniki pierwsze i widzieć, że do wszystkiego autorzy musieli dojść i nawet najdrobniejszy szczegół może być użyty przez autora na korzyść historii. W ten sposób McCloud tylko pogłębił moją miłość do historii obrazkowych.

Myślę, że jeśli lubisz komiksy to jest to zdecydowanie lektura obowiązkowa. Nie tylko rozpali twoją pasję, to jeszcze dowiesz się czegoś ciekawego. Sama lektura nie powinna być mordęgą gdyż jest napisana w naprawdę przystępny sposób. Z całego serca polecam.

Dominik "Undercik" Nowicki
autor: Scott McCloud
tłumaczenie: Michał Błażejczyk
objętość: 228 stron
format: 173 × 260 mm
oprawa: miękka
papier: Amber Graphic 130
druk: czarno-biały (8 stron w kolorze)
wydawca: kultura gniewu
data wydania: luty 2015
cena: 69,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


zrozumieckomiks.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.