Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #223 - Ultimate Spider-Man TP vol. 20 - And His Amazing Friends

lt223Ultimate Spider-Man TP vol. 20 And His Amazing Friends
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Stuart Immonen
Okładka: Stuart Immonen
Liczba stron: 120
Cena: 12,99$
Zawiera: Ultimate Spider-Man #118-122

Undercik: Uwielbiam Ultimate Petera Parkera. Chociaż łatwiej byłoby powiedzieć uwielbiałem. Niestety chłopakowi się zmarło, a na jego miejsce wskoczył Miles Morales. Mimo że nowy Spider-Man nie jest zły, to wręcz marzę o powrocie poprzedniego Ścianołaza.

To wszystko wynika z tego, że Bendis świetnie czuje tą postać i idealnie rozbudował świat wokół niej. Trybiki te zaskakują w "And His Amazing Friends". Scenarzysta umiejętnie prowadzi każdą pojawiającą się osobę i potrafi przekazać odmienne charaktery. Brian tworząc Ultimate Spider-Man, korzysta nie tylko z oryginalnych komiksów ze Ścianołazem, ale także nawiązuje licznie do filmów czy seriali animowanych. Tak, to co dzieje się w głównej historii, to hołd dla serialu "Spider-Man and his Amazing Friends" w którym u boku Pająka walczyli Iceman i Firestar. Niestety zajmuje to tylko trzy numery. Szkoda, bo chętnie dłużej poczytałbym o relacjach między głównymi bohaterami, szczególnie, że przewija się tu także Shadowcat czy Human Torch. Był to pokrótce zwiastun drugiej odsłony serii, gdzie zarówno Storm jak i Drake dołączyli do głównej obsady. Zaowocuje to jednym z najciekawszych wątków w całym żywocie Ultimate Spider-Mana, ale wróćmy do omawianego wydania. Może intryga nie jest jakoś specjalnie skomplikowana, ale to nie o nią tu chodzi, a o postaci i relacje między nimi. W tym aspekcie nie mogę się do niczego przyczepić.

Pozostałe dwa numery to jednozeszytowe fabuły z Omegą Red i Shockerem. Są przyjemne, utrzymują klimat całej serii, ale nie są niczym szczególnym. Na pewno poziomem trochę odstępują od głównej historii. Tylko, że nadal dostajemy dobrze poprowadzone postacie ze świetnymi dialogami. Bendis pokazuje tutaj dużą lekkość swoje pióra.

Jeszcze w kwestii rysunków. Uwielbiam Immonena, a jego prace w Ultimate Spider-Man strasznie mi się podobały. Jednak jak patrze na nie teraz, to nie wywierają już na mnie takiego wrażenia. Nie zrozumcie mnie źle. To naprawdę kawał dobrej roboty, tylko ostatnim czasem Immonen rysuje po prostu lepiej. Wystarczy porównać te prace z tym co robi w All-New X-Men.

Szczerze poleciłbym to wydanie każdemu fanowi Spider-Mana. Mimo że to już 20 tom Ultimate Spider-Mana, to spokojnie można go przeczytać z pobieżną znajomością świata Parkera. Owszem, kilka wątków może być niejasnych, ale myślę, że nie będzie to za bardzo przeszkadzać w lekturze. Oczywiście zawsze warto zacząć od początku i przeczytać całą serię, która jest jednym z najlepszych komiksów Bendisa w Marvelu.


lt_4pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.