Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #214 - Captain America by Ed Brubaker Omnibus vol. 1

lt214.jpgCaptain America by Ed Brubaker Omnibus vol. 1
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Steve Epting, Mike Perkins, Michael Lark
Okładka: 
Liczba stron: 744
Cena: 74,99$
Zawiera: Captain America vol.5 #1-25, Captain America 65th Anniversary Special, Winter Soldier: Winter Kills

Rodzyn: Nigdy nie byłem fanem takich postaci jak Captain America i Superman. Chyba nie tylko mnie raził ich patriotyzm i ten wszechobecny patos w historiach z ich udziałem. Aż w końcu przeczytałem All-Star Superman Morrisona i Quitely'ego, a zaraz potem recenzowany w tym wydaniu LT początek runu Eda Brubakera w serii Captain America. Wtedy zobaczyłem, że odpowiedni scenarzyści potrafią z tymi bohaterami stworzyć świetne historie, od których nie można się oderwać. Historie, które pokazują te postacie w nowym świetle, zachowując przy tym całe ich dziedzictwo. 

Komiks rozpoczyna się w momencie, w którym Avengers zostają rozwiązani, czego byliśmy świadkami na łamach "Avengers Disassembled". Captain America działa więc teraz samotnie, pod czujnym okiem S.H.I.E.L.D.. Steve Rogers wydaje się być przytłoczony przez ciężar ostatnich wydarzeń i wciąż powracające koszmary. Sytuacji nie poprawia śmierć jednego z wrogów Captaina, a także ślady sugerujące, że dawny przyjaciel Rogersa wciąż żyje. Swoją pomoc oferuje Steve'owi Sharon Carter, czyli Agentka 13, jego była kochanka. Łączące ich uczucie powraca, gdy oboje starają się radzić sobie z kolejnymi problemami, których źródeł szukać trzeba w odległej przeszłości. Ich powrót do siebie będzie miał tragiczne konsekwencje w zamykającym tę część historii Captaina pierwszym numerze "The Death of the Dream". 

Brubaker wyciąga z obszernej historii Captaina America pojedyńcze elementy i łączy je, budując z nich niesamowitą opowieść. Powraca do śmierci Bucky'ego, o której wydawałoby się, że napisano już wszystko, co możliwe. A robi to w sposób, który nawet fanów niechętnych podobnym zmianom przekonał do siebie. Brubaker wykorzystuje też Red Skulla, czyli największego przeciwnika Captaina, do wprowadzenia postaci innego złoczyńcy - Łukina, rosyjskiego biznesmena. Grono antagonistów uzupełnia Crossbonem i Sin, córka Red Skulla. Do pomocy Captainowi przydziela zaś Falcona, Spitfire i Union Jacka. Steve uzyskuje też pomoc Nicka Fury'ego, który w połowie historii nie należy już do grona osób dowodzących S.H.I.E.L.D.. Wszystkie te postacie, których Brubaker używa, są świetnie poprowadzone, widać ciekawą interakcję między nimi, co głownie zobaczyć można na przykładzie pary Steve - Sharon. Brubaker powoli odkrywa kolejne tajemnice, nie ma to jednak wpływu na szybkie tempo akcji. 

Pora przejść do rysunków. Steve Epting rysujący pierwsze dwie historie w tym tomie stawia wysoko poprzeczkę następującemu po nim Mike'owi Perkinsowi. Jego szkice są dynamiczne i klimatyczne, świetnie uzupełniają scenariusz Brubakera. Prawdę mówiąc nie można tego również odmówić Perkinsowi, wypada on jednak w moim odczuciu gorzej od swojego poprzednika, a jego szkice wydają się mniej dopracowane. Jeżeli chodzi o kolory, to są to głównie barwy zimne, szarości i czerń, które pasują do ciężkiego klimatu historii. 

Warto wspomnieć o tym, że w omnibusie oprócz zeszytów z regularnej serii pojawiają się dwa one-shoty, równie dobre co reszta tomu. Są wartym uwagi uzupełnieniem pozostałej historii, czego głowną zasługą jest oczywiście scenariusz. 

Bez Brubakera nie mielibyśmy w ostatnich dniach premiery filmu "Captain America: Winter Soldier", bo to jego historia stała się podstawą dla tej produkcji. Ale co ważniejsze, nie mielibyśmy tych kilku lat niezawodnych, zawsze co najmniej dobrych historii z Captainem Americą i Winter Soldierem w rolach głównych, które trudno będzie przebić, czego świadkami jesteśmy w obecnym ongoingu Captaina. Ocena nie może więc być inna:

lt_5pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.