Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #192 - Thor: God of Thunder Premiere HC vol. 1: The God Butcher

lt192.jpgThor: God of Thunder Premiere HC vol. 1: The God Butcher
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Esad Ribic
Okładka: Esad Ribic
Data wydania: 29.05.2013
Liczba stron: 136
Cena: 24.99$
Zawiera: Thor: God of Thunder #1-5

Rodzyn: Gdy Marvel ogłaszał inicjatywę NOW!, Thor był w rękach Matta Fractiona, którego run, w przeciwieństwie do równolegle wydawanego "Journey Into Mystery" Gillena, nie należał do najlepszych historii związanych z bogiem piorunów. Mimo to, zatrudnienie Jasona Aarona na stanowisku scenarzysty nowego on-goingu z Thorem, wywołało mieszane uczucia wśród fanów. A wszystko to za sprawą tworzonych wtedy przez niego serii Incredible Hulk vol. 4 i Wolverine and the X-Men, które były miejscem dla jego dziwnych, często wręcz idiotycznych pomysłów. Okazało się jednak, że do Thora artysta podszedł inaczej, a początek jego runu, stał się jedną z najlepszych historii inicjatywy Marvel NOW!.

Akcja komiksu rozpoczyna się w roku 893 naszej ery, kiedy to przebywający na Ziemi Thor wraz z grupą wikingów odnajduje zwłoki jednego z bogów. Równolegle do tych wydarzeń, toczą się aktualne losy boga piorunów, do którego powracają wspomnienia tamtych wydarzeń i ich konsekwencje. Swoje miejsce w opowieści znajduje także Thor z przyszłości, będący władcą Asgardu i ostatnim żyjącym jego mieszkańcem. Wszystkie te elementy historii zaczynają się z czasem przeplatać, by ukazać nam pierwszą część historii o walce boga piorunów z Rzeźnikiem Bogów.

Jason Aaron rozpoczął nowy okres w życiu Thora w sposób świetny i godny boga piorunów. Idealnie buduje napięcie, zwiększając przy tym coraz bardziej, nasze oczekiwania co do finału historii, zawartego w kolejnym zbiorczym wydaniu. Dzięki umieszczeniu opowieści w trzech odstępach czasowych, mamy możliwość spojrzenia na Thora w różnych okolicznościach i zobaczyć jego ewolucję od młodego, porywczego boga, poprzez Mściciela, aż do króla Asgardu. Widzimy jednak, że mimo upływu lat Thor pozostaje odważnym i gotowym do walki bohaterem, który nie ustąpi w walce z Rzeźnikiem Bogów. No właśnie, Gorr, bo tak ma na imię nasz złoczyńca, jest nowym, tajemniczym przeciwnikiem boga piorunów. Aaron nie ukazuje nam na razie jego genezy, ani powodu, dla którego chce on zabić wszystkich bogów. Mimo to widzimy, że jest on postacią złożoną, dla której Thor staje się istotnym elementem planu. Scenariusz posiada więc intrygujące postacie, a także klimatyczną historię, która w odpowiednich momentach potrafi być również zabawna.

I choć co do możliwości stworzenia przez Aarona dobrej historii o Thorze były zastrzeżenia, nikt nie miał wątpliwości, że Esad Ribić stworzy przepiękne i klimatyczne rysunki. Z pomocą Deana White'a, odpowiedzialnego za kolory w pierwszym zeszycie, i Ive Svorcina, zajmującego się pozostałymi numerami, udało mu się ukazać magiczny, a zarazem brutalny świat boga piorunów. Swe umiejętności pokazał nie tylko w wyglądzie, ale także w dynamice postaci, zwłaszcza w scenach walki Thora z Gorrem lub też jego pomocnikami.

Jason Aaron stworzył komiks, który jest idealnym punktem startowym dla każdego, kto chciałby poznać przygody Thora. Jest to historia dobrze zaplanowana, budująca napięcie i dająca ochotę na zapoznanie się z dalszymi losami boga piorunów. Dopełnieniem całości jest Esad Ribić i pozostałe osoby odpowiedzialne za stronę graficzną, którym udało się opowiedzieć historię wymyśloną przez Aarona w sposób piękny i zapadający w pamięć dzięki wielu świetnym panelom. Dostajemy więc początek historii, która może stać się jedną z najlepszych obecnego dziesięciolecia. Ode mnie cztery i pół groma na pięć.


lt_45pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.