Avalon » Biosy » Nova [Richard Rider]

Nova [Richard Rider]

Charakterystyka

Nova [Richard Rider]
Name:
Nova [Richard Rider]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Richard "Rich" Rider
Poprzednie pseudonimy:
Bucket-Head, Human Rocket, Kid Nova, Nova Prime, First Centurion, Centurion 11249-44396, Firestrike
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Znana władzom na Ziemi, nie ukrywana poza Ziemią
Wzrost:
6'1" (185 cm)
Waga:
190 lbs. (86 kg)
Kolor włosów:
Brązowe
Kolor oczu:
Brązowe
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód, funkcjonariusz Nova Corps, dowódca armii, dawniej goniec, pracownik fastfoodu
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Nienotowany, niezarejestrowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Amerykanin, także obywatel Xandaru
Miejsce narodzin:
Hempstead, Queens, Nowy Jork
Znani krewni:
Charles i Gloria Rider (rodzice), Robert Rider (brat), Ralph Rider (wuj, nie żyje), Elen (ciotka)
Powiązania z grupami:
United Front, Nova Corps (jedyny żywy funkcjonariusz), poprzednio: New Warriors, Champions of Xandar, Secret Defenders, Defenders (jeden dzień), Avengers w rzeczywistości #9105
Baza operacyjna:
Ruchoma, dawniej: Xandar, kwatera główna New Warriors, dom w Queens
Pierwsze pojawienie się:
Nova #1 (1976)
Zdolności:
Obecnie, Richard jest nosicielem całej Nova Force - źródła energii o nieznanych limitach. Jego siła, szybkość, refleks, odporność i wytrzymałość zostały zwiększone do nieokreślonego nadludzkiego poziomu. Nova Force umożliwia mu generowanie ogromnych ilości energii różnego rodzaju (ze szczególnym wskazaniem na impulsy grawimetryczne), absorbowanie i manipulowanie skierowaną na niego energią, lot z prędkością bliską prędkości światła w próżni oraz tworzenie korytarzy podprzestrzennych. Pełne możliwości Nova Force wciąż nie są znane. Umysł Richarda został połączony ze sztuczną inteligencją xandarskiego Worldmindu, dzięki czemu ma pełny dostęp do jego bogatej bazy danych oraz dodatkowy system wspomagający kontrolę nad Nova Force i monitorujący nawet odległe wydarzenia. Zdarzyło się, że Worldmind przejmował kontrolę nad ciałem Richarda, kiedy ten spał lub był nieprzytomny. Wyposażenie: Richard posiada specjalny kombinezon Korpusu, zmodyfikowany do przechowywania całej Nova Force. Kombinezon zawiera standardowy system podtrzymywania życia, umożliwiający przetrwanie w próżni, czujniki rozpoznające środowisko i monitorujące stan organizmu oraz układy przyspieszające leczenie ran. Hełm będący częścią kombinezonu reaguje na mentalne polecenia właściciela, zmieniając swój kształt i zazwyczaj po zdjęciu zmienia strukturę, upodabniając się do zwykłego materiału. Za pośrednictwem hełmu, Worldmind może komunikować się z innymi osobami, które noszą go w danej chwili.
Biografia:
Do pewnego momentu, życie Richarda Ridera było zwyczajne - nie był ani wybitnym uczniem, ani sportowcem i nie miał szczególnego powodzenia u dziewczyn, ale za to miał trochę kompleksów. Pewnego dnia, kiedy był z kolegami w lodziarni, został porażony przez nieznaną energię i trafił nieprzytomny do szpitala. Okazało się, że energia ta była częścią tak zwanej Nova Force, a xandarski centurion o imieniu Rhomann Dey losowo wybrał go na jej nosiciela i swojego następcę w Nova Corps. Dey ścigał kosmicznego pirata imieniem Zorr, którego uważał za winnego zniszczenia Xandaru, ale w walce z nim został śmiertelnie ranny i musiał poszukać następcy. Richard otrzymał wszystkie te informacje, kiedy był nieprzytomny, więc uznał, że to tylko mu się śniło, ale wkrótce zaczął manifestować nadludzkie zdolności i został ostatecznie przekonany, kiedy przywołał kombinezon Korpusu. W pierwszej chwili, postanowił wykorzystać nowe zdolności do zemsty na szkolnych prześladowcach, ale szybko zmienił zdanie, a sądząc, że jest jedynym centurionem, przyjął imię Nova Prime, ludzie zaś nadali mu miano Ludzkiej Rakiety. Wkrótce, na Ziemię przybył Zorr i Richard musiał stawić mu czoła, a przeżył tylko dlatego, że umierający Rhomann Dey użył swojej energii, by zdezintegrować złoczyńcę.

Nova został lokalnym bohaterem i wkrótce dorobił się własnej galerii przeciwników. Najwięcej kłopotów sprawiali mu razem i osobno członkowie Terrible Trio, czyli Diamondhead, Condor i Powerhouse. Do nich dołączyli wkrótce Megaman [proszę nie mylić z jego japońskim odpowiednikiem - Gil], Firefly i pierwszy Photon, który przyczynił się do śmierci Ralpha Ridera. Richard walczył także z przeciwnikami większego kalibru, jak Sandman, Blackout, Tyrannus czy Yellow Claw, a Corruptor zmusił go nawet do walki z Thorem. W tym czasie pojawił się także osobnik, który stał się arcywrogiem Novy - niejaki Sphinx, który wierzył, że to właśnie Nova posiada klucz do nieśmiertelności, a że sam był nią już znudzony, szukał sposobu na zakończenie swojego odwiecznego życia, zaś jego doradca, Sayge, nakręcał konflikt dla własnych korzyści. Richard poznał też i zaprzyjaźnił się z innymi bohaterami, jak Spider-Man, Daredevil czy Thing i pomógł nawet ustalić, że Comet i Crime-Buster to tak naprawdę ojciec i syn.

Nick Fury odkrył podwójną tożsamość Richarda i zmusił go do wykonania pewnego zadania dla S.H.I.E.L.D. Kiedy telewizja poinformowała, że Defenders poszukują nowych członków, Nova znalazł się wśród kilkunastu młodych bohaterów, którzy postanowili przyłączyć się do grupy, jednak niechęć do przewodzącego im Nighthawka i uczucie marnowania czasu sprawiły, że opuścił grupę po pierwszym dniu. Nie dając sobie rady z pogodzeniem obowiązków szkolnych i bohaterskich, Richard postanowił wreszcie wyjawić swój sekret rodzinie i okazało się to dla niego bardzo korzystne, bo otrzymał ich pełne wsparcie.

Przy okazji którejś walki z Diamondheadem, Nova połączył się ze statkiem Rhomanna Dey i odkrył, że Xandar wcale nie został zniszczony. Gdy dowiedział się o tym Sphinx, zmusił Richarda, Cometa, Crime-Bustera, Doctora Sun i Powerhouse (który okazał się rodowitym Xandarczykiem), aby zabrali go na Xandar. Na miejscu wyszło na jaw, że z ataku Zorra ocalały jedynie fragmenty planety, ale cywilizacja Xandaru odbudowała się na nich. Kiedy Sphinx i Doctor Sun próbowali przejąć główny komputer Xandaru, pozostali stworzyli grupę Champions of Xandar, aby pomóc w obronie bazy Nova Corps przed atakiem Skrullów, z którymi Korpus był w stanie wojny. Richard spędził w kosmosie ponad rok, walcząc wraz z Champions u boku Nova Corps, a doświadczenia wojenne (zwłaszcza masakra na Epyrus-7) mocno zmieniły jego podejście do życia. Diamondhead okazał się zdrajcą i zabił Crime-Bustera, więc wściekły Nova zostawił go w kosmicznej pustce. Ostatecznie, Xandarczycy pokonali Skrullów z pomocą Spaceknights, ale ponieważ zapadła decyzja, by skupić całą Nova Force do odbudowy Xandaru, Richard został pozbawiony mocy i odesłany na Ziemię. Wkrótce powrócił także Diamondhead.

Ponieważ wycieczka w kosmos skomplikowała jego sprawy szkolne, Richard nie ukończył liceum i zmuszony był do podejmowania różnych dorywczych prac, żeby się utrzymać. Wściekły na swoją niemoc, zaczął intensywnie ćwiczyć, ale wyniki nie zadowalały go, więc zaczął pogrążać się w desperacji. Wtedy skontaktował się z nim Night Trasher, który na podstawie własnych obserwacji i wyników pożyczonych od Fantastic Four doszedł do wniosku, że uderzenie adrenaliny może uaktywnić Nova Force w ciele Richarda, a ponieważ chciał włączyć go do swojej super-grupy, postanowił sprawdzić to, zrzucając go z dachu. Teoria się sprawdziła i Nova powrócił, a mimo wcześniejszej urazy, zgodził się dołączyć do grupy, która zasłynęła jako New Warriors. Później okazało się, że mniej więcej w tym czasie, Xandar został ponownie zniszczony przez Nabulę, a umierająca władczyni wysłała część Nova Force w kosmos i to ona trafiła do Richarda. Dołączając do New Warriors, Richard zrezygnował z tradycyjnego kombinezonu Korpusu na rzecz czerwonego uniformu, przez co został uznany za naśladowcę oryginalnego Novy i nazwany przez dziennikarzy Kid Nova.

Wkrótce, grupa zmierzyła się z nowym, żeńskim dla odmiany, wcieleniem Sphinxa, które tymczasowo zmieniło oblicze rzeczywistości, tworząc świat w stylu starożytnego Egiptu, w którym rządziła Sphinx. W tej rzeczywistości, Richard Rider był sławnym członkiem Avengers, ale gdy Sayge i jego wersja New Warriors zwrócili się do niego po pomoc, porzucił to wszystko, by pokonać Sphinx i przywrócić właściwy bieg wydarzeń. W nagrodę za udział w tym zwycięstwie, Night Trasher dał mu nowy, zaawansowany technicznie kombinezon, przypominający uniform Nova Corps, to zaś poprawiło poczucie własnej wartości Richarda. Wciąż jednak nie wiodło mu się w życiu prywatnym, bo przez braki w wykształceniu nie mógł znaleźć stałego zajęcia. Pracując dorywczo jako goniec, poznał Laurę Dunham, a jednocześnie zaczął romansować z Namoritą, co sprawiło, że przez pewien czas szarpał się między dwoma związkami, a ostatecznie nic nie wyszło z obu.

Na krótko Richard został ponownie pozbawiony mocy podczas konfrontacji z innym ocalałym funkcjonariuszem Korpusu. Garthan Saal, bo tak się nazywał jego przeciwnik, wchłonął podczas zniszczenia Xandaru prawie całą uwolnioną Nova Force, to zaś doprowadziło go do szaleństwa. Jako Nova Omega przybył na Ziemię, by odebrać cząstkę mocy, którą przekazano Richardowi i udało mu się to, ale New Warriors z pomocą Firelorda i Air-Walkera (również rodowitych Xandarczyków) przekonali go, by wspólnymi siłami spróbowali odbudować zniszczoną cywilizację. Okazało się to stosunkowo proste, kiedy już dotarli do bazy danych Worldmindu i za jej pomocą odtworzyli całą planetę, wraz z mieszkańcami. Okazało się, że przełożona Korpusu - Adora - planowała przekazanie całej energii Nova Force Richardowi, bo wyczuła, że w jego przypadku nie groziłoby to szaleństwem, ale otrzymał tylko cząstkę mocy, ponieważ resztę wchłonął Saal. Odnowiony Xandar stał się przystanią dla uchodźców z różnych zakątków Wszechświata, a sam Nova Corps został przekształcony w wielorasową, kosmiczną policję i na jakiś czas zmienił nazwę na Starcorp. W nagrodę za zasługi, Richard otrzymał rangę Centurion Prime i stanowisko protektora sektora ziemskiego, a jego zdolności zostały nieco zwiększone.

Teraz Richard znowu miał okazję do solowych przygód, które rozpoczął od popisowego zwycięstwa nad Gladiatorem z Shi'Ar, a wkrótce napotkał wielu starych wrogów i kilku nowych. Za namową swojego brata założył też własną firmę - Nova Express, w której zarabiał jako goniec, wykorzystując swoje zdolności. Spotkał też kilku dawnych przyjaciół z czasów szkolnych i zamieszkał z nimi. Sielanka ta została zakłócona przez przybycie Novy 0:0 - osobnika, który okazał się ziemskim Novą z alternatywnej rzeczywistości, gdzie zamiast Richarda, mocą został obdarowany jego brat, Robert. Nova 0:0 przyniósł ostrzeżenie o nadchodzącej zagładzie, nazywanej Deathstorm, która zniszczyła jego Ziemię. W tym czasie powrócił oryginalny Sphinx, który rozrzucił członków New Warriors po różnych alternatywnych światach. W jednym z nich, Richard spotkał swój odpowiednik, który nie zdołał powstrzymać Deathstorm, ale za to udzielił mu wielu cennych rad i nauczył lepiej korzystać z mocy Nova Force. Po powrocie do właściwej rzeczywistości, Richard pomógł pokonać Sphinxa i poświęcił się walce z tajemniczym Shadow Consortium uważając, że ma ono jakiś związek z nachodzącym kataklizmem. Zajęty własnymi sprawami zignorował wezwanie Korpusu do walki z Kraa, bratem Zorra, który w zemście za jego śmierć ścigał i mordował członków Nova Corps. Jego podejrzenia okazały się jednak słuszne, kiedy wyszło na jaw, że obcy imieniem Aakon, który kierował Shadow Consortium, jest jednocześnie przyczyną Deathstorm. Richard i Nova 0:0 w porę pokrzyżowali jego plany, ale ten drugi zginął przy tym. Teraz, Richard został zmuszony do walki z Kraa i chociaż udało mu się go pokonać z pomocą Muraitaka (Novy z rasy Skrull), został ukarany za ignorowanie rozkazów i wyrzucony z Korpusu. Nowym protektorem Ziemi został Garthan Saal, a Rich wpadł w taką desperację, że skoczył z wieżowca z nadzieją, że dzięki temu uruchomi swoje moce i przeżył tylko dzięki interwencji Turbo. Mimo utraty mocy, nadal współpracował z New Warriors i był z nimi, kiedy walczyli z Dire Wraith u boku Saala, a gdy ten poświęcił się, by ratować Ziemię, przekazał Richardowi resztę swojej mocy. Wracając do roli Novy, pomógł New Warriors powstrzymać inwazję Dire Wraith i zabić ich królową. Wkrótce potem, New Warriors postanowili zakończyć swoją działalność.

Korzystając z wolnego czasu, Richard wrócił do szkoły, a potem poszedł na studia, smażąc hamburgery w dzień i walcząc z przestępczością nocą. Wkrótce spotkał swoją szkolną przyjaciółkę - Ginger i zaczął budować z nią bliższą relację, ale okazało się, że Ginger ma męża, który na dodatek próbuje ją zabić. Ratując przyjaciółkę, Richard przypadkiem zabił jej męża, a wtedy ona wytoczyła mu publiczny proces o morderstwo, z którego szczęśliwie wyszedł z twarzą, dzięki pomocy Jen Walters. Niedługo potem, Nova i Captain America wspólnie zmierzyli się z Diamondheadem, a w czasie walki, Richard przypomniał sobie o jego udziale w masakrze na Epyrus-7 i w ataku szału, rozbił przeciwnika na kawałki. Tym razem pomógł mu Captain America, który zaświadczył, że działał w samoobronie, ale Richard uznał, że stał się zbyt niebezpieczny i poprosił Reeda Richardsa, by tymczasowo wyłączył jego moce.

Wkrótce dostał ofertę przyłączenia się do nowego składu New Warriors, zebranego przez Speedballa. Przyjął ją, ale znacznie zmienił swój kostium, starając się przekonać opinię publiczną, że jest innym Novą, po cichu licząc na możliwość awansu do Avengers, jak Firestar i Justice. Tradycyjnego kostiumu używał wciąż w solowych przygodach, a powrócił do niego na stałe, gdy wrócił do szeregów Korpusu i musiał zachować regulaminowe umundurowanie. Za namową Speedballa, wziął też udział w projekcie związanym z filmem o New Warriors, a gdy ten upadł, zgodził się wystąpić w realisty-show z udziałem grupy, jednak w czasie przerwy po pierwszym sezonie został wezwany na Xandar, dzięki czemu udało mu się uniknąć udziału w tragicznych wydarzeniach w Stamford.

Nova Corps ogłosił pełną mobilizację, kiedy armia Annihilusa z Negative Zone najechała na właściwy wszechświat i zniszczyła Kyln - więzienie i zarazem kosmiczną elektrownię. Podczas odprawy, Fala Anihilacji zaatakowała Xandar i mimo wysiłku całego Korpusu, ponownie go zniszczyła. Richard przeżył jako jedyny, ponieważ został uwięziony w szczątkach portu kosmicznego, a jako ostatni funkcjonariusz Nova Corps został wybrany przez Worldmind na nosiciela całej Nova Force oraz jego sztucznej inteligencji do czasu, aż wojna zostanie zakończona i będzie można bezpiecznie odbudować Xandar. Będąc świadkiem śmierci Quasara z rąk Annihilusa, Richard sprzeciwił się priorytetom Worldmindu i sprzymierzył się z Draxem, stając na czele Zjednoczonego Frontu - opozycji przeciw Annihilusowi. W czasie wojny, blisko zaprzyjaźnił się z Peterem Quillem, który pełnił rolę jego doradcy, a także zawarł bliską, choć chwilową znajomość z Gamorą. Ostatecznie, to właśnie Richard stanął do pojedynku twarzą w twarz z Annihilusem i zwyciężył, rozrywając go gołymi rękami.

Po oficjalnym zakończeniu wojny, przez jakiś czas starał się samodzielnie wykonywać zadania całego Korpusu, odpowiadając na setki wezwań z różnych zakątków Wszechświata i zupełnie przypadkiem znalazł się w okolicy Ziemi, więc postanowił odpocząć chwilę. Kiedy jednak dowiedział się o śmierci New Warriors w Stamford i Civil War, odbył kilka rozmów z Iron Manem i stoczył pojedynek z Thunderbolts, zakończony pogawędką z Robbiem Baldwinem, postanowił wynieść się stąd jak najszybciej. Odebrał wezwanie o pomoc z imperium Kree i wpadł w sam środek inwazji Phalanx.
Odpowiedniki z alternatywnych światów:
Nova pojawia się w Marvel Zombies, a Richard Rider w przygodach Spider-Girl.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.