Avalon » Biosy » Spider-Man [Miles Morales]

Spider-Man [Miles Morales]

Charakterystyka

Spider-Man [Miles Morales]
Name:
Spider-Man [Miles Morales]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Miles Morales
Poprzednie pseudonimy:
Ultimate Spider-Man, Spidey
Uniwersum:
616 [poprzednio 1610]
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
5’8”
Waga:
160 funtów (73 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
piwne
Zajęcie/zawód:
uczeń
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Narodowość:
Amerykanin
Znani krewni:
Gloria Morales (babcia), Rio Morales (matka), Jefferson Davis (ojciec), Aaron Davis (wuj)
Powiązania z grupami:
Spider-Army, Avengers, Champions, Web-Warriors, S.H.I.E.L.D., Avengers Academy, Ultimates
Baza operacyjna:
Brooklyn, Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Ultimate Comics Fallout #4
Zdolności:
W wyniku ugryzienia przez zmodyfikowanego genetycznie pająka Spider-Man posiadł nadludzką siłę, szybkość i zwinność, potrafi przyczepiać się do większości powierzchni oraz ma dodatkowy zmysł, który ostrzega go przed niebezpieczeństwem. Co więcej, ugryzienie pająka pozwala mu skorzystać z naturalnego kamuflażu, dzięki któremu idealnie zlewa się z otoczeniem – stając się niewidzialnym. Dodatkowo Miles potrafi kontrolować nagromadzoną w ciele naturalną siłę elektryczną i przenieść ją do rąk, wywołując szok, który nazywa venom blast. 
Biografia:
Uniwersum Ultimate, Ziemia-1610. Historia Milesa rozpoczyna się w chwili, gdy Norman Osborn został aresztowany przez S.H.I.E.L.D. oraz do publicznej informacji podano, że to on jest Zielonym Goblinem. Dwa miesiące przed śmiercią Petera Parkera do opuszczonego kompleksu Osborn Industries włamał się nieznany złodziej, a zmodyfikowany genetycznie za pomocą Formuły Oz pająk wlazł do jego torby. Jak się później okazało, złodziejem był Aaron Davis, wuj Milesa Moralesa – chłopaka z Brooklynu – który postanowił odwiedzić krewnego. Podczas odwiedzin został ugryziony przez pająka i jakiś czas później Miles odkrył, że zyskał nadludzkie zdolności. Po pokazaniu co potrafi swojemu najlepszemu przyjacielowi - Gankemu Lee – obaj nastolatkowe doszli do wniosku, że Miles potrafi to, co Spider-Man. Jednak Morales nie chciał być bohaterem, chciał być normalnym dzieciakiem i postanowił, że zostawi bohaterstwo prawdziwemu bohaterowi, Spider-Manowi.


Jednak kilka miesięcy później Spider-Man zmarł, ratując swoich najbliższych przed Normanem Osbornem przemienionym w Green Goblina. Miles udał się na miejsce tego smutnego zdarzenia i poczuł żal z powodu nie udzielenia pomocy Peterowi Parkerowi. Wtedy właśnie zdecydował się, że będzie kontynuować dzieło Parkera.

Pierwszej nocy jako nowy Spider-Man, ubrany w halloweenowy kostium Pająka, zmierzył się z Kangaroo. Ich pojedynek przerwało pojawienie się Spider-Woman, która żądała udzielenia jej informacji, kim on jest. Miles przypadkowo pozbawił się przytomności, a gdy ją odzyskał był w celi w Triskelionie, gdzie został przesłuchany przez Nicka Fury’ego. Również przebywający w siedzibie S.H.I.E.L.D. Elektro odzyskał przytomność po zapadnięciu w śpiączkę na skutek pojedynku Parkera z Osbornem. Wyzwolił się i stanął do walki z Ultimates. Udział Milesa w walce okazał się nieoceniony i dzięki temu nastolatek otrzymał błogosławieństwo Spider-Woman aby stał się nowym Spider-Manem. Otrzymał nowy kostium oraz sieciosploty i ruszył do walki z przestępcami. Betty Brant nagrała jego wyczyny i udała się z materiałem do Jamesona. Wkrótce na pierwszych stronach gazet pojawiły się nagłówki mówiące o nowym Spider-Manie w mieście. W rodzinnym domu Miles dowiedział się od matki o kryminalnej przeszłości nie tylko wuja Aarona… ale również swojego ojca. 

W wyniku niezwykłego zbiegu okoliczności Miles trafił na Spider-Mana z alternatywnej rzeczywistości (Ziemi 616), a ponieważ Peter Parker z jego świata był martwy doszło do pojedynku obu Pająków. Podczas walki Miles zdołał pozbawić przytomności przeciwnika venom blastem i nie wiedząc co z nim zrobić, zabrał go do siedziby S.H.I.E.L.D. Tam dowiedział się od Nicka Fury’ego, że to Peter Parker z innej rzeczywistości, co mogło oznaczać zagrożenie na poziomie między-wymiarowym. Morales opowiedział starszemu Pająkowi o tym, co spotkało jego odpowiednik na tej Ziemi. Jak się później okazało, sprawcą całego zamieszania był Mysterio. Po przegraniu pierwszej walki z przestępcą, obaj Spider-Mani w końcu odnieśli zwycięstwo. Mysterio został zamknięty w placówce S.H.I.E.L.D. a Spider-Man mógł wrócić do swojej rzeczywistości. Jednak zanim zniknął, pobłogosławił Milesa, jako nowego Człowieka Pająka. 

Ciotka May i Gwen Stacy zaakceptowały Milesa jako nowego Spider-Mana i nawet próbowały mu dać wyrzutnie sieci Petera. Z kolei Kapitan Ameryka chciał, aby chłopak nie popełnił błędów swojego poprzednika i postanowił go szkolić. Tym oto sposobem Miles dołączył do Ultimates, a niedługo potem wybuchła wojna domowa, podczas której Kapitan Ameryka został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Spider-Man był obecny na polu bitwy w Wyoming podczas starcia z terrorystyczną organizacją znaną, jako Hydra. Ostatecznie bohaterowie odnieśli zwycięstwo. 

Jakiś czas później, Miles musiał się zmierzyć z Venomem, który zaatakował jego ojca. Chłopak obwiniał się, że potwór obrał na cel członka jego rodziny. Ganke zdołał go przekonać, że mogą powstrzymać Venoma, zanim ponowi atak, jednak nie byli w stanie wymyślić jak mogą to zrobić. Na szczęście z pomocą przyszły im Mary Jane oraz Gwen Stacy. Długą rozmowę na temat zagrożenia przerwała im Maria Hill, która oznajmiła, że zna prawdę o młodym Moralesie i powiedziała mu, że musi powstrzymać symbiota, zanim ktoś jeszcze ucierpi. Po tym Gwen i MJ zmusiły ją do odejścia. Miles wybiegł za Marią, lecz zatrzymała go informacja o tym, że Venom pojawił się w szpitalu, gdzie znajdowali się jego rodzice. Spider-Man natychmiast ruszył w tamtym kierunku, aby zmierzyć się z przeciwnikiem. Do ich pojedynku wmieszała się matka Milesa, która oddała kilka strzałów w kierunku Venoma. Niestety, symbiot dopadł Moralesa i usiłował go skonsumować, będąc w środku Miles użył venom blastu, co sprawiło, że Venom eksplodował. Niemal natychmiast po tym pojawiła się policja i zaczęła strzelać w kierunku potwora, lecz Rio znalazła się na linii strzału i mimo, że Spider-Man ją zabrał w bezpieczne miejsce, kobieta zmarła. Przed śmiercią powiedziała synowi, że jest z niego dumna i aby nigdy nie mówił ojcu prawdy. Miles najwyraźniej stracił przytomność, bo jakiś czas później obudził się w domu Gankego. Wrócił do swojego pokoju i zniszczył kostium Spider-Mana.

Minął rok od śmierci Rio i nikt, ani Ganke ani Jessica Drew nie był w stanie przekonać Milesa aby ponownie stał się Spider-Manem. Przez ten czas Miles zaczął spotykać się z dziewczyną, Kate Bishop. Po tym jak dwa obiekty uciekły z Roxxon i zmierzyły się z Bombshell, Jessica Drew zdradziła Moralesowi swoje pochodzenie – wyznała, że jest klonem Petera Parkera stworzonym przez Roxxon – czym przekonała go, aby raz jeszcze stał się Spider-Manem i powstrzymał bezduszną korporację.

Jakiś czas później Miles wraz z Jessicą odwiedził grób swojej matki, gdy nagle zostali zaatakowani przez Vernę, jedną z Dziedziczących i jej ogary. Na szczęście dwójkę Pająków uratował Superior Spider-Man wraz ze swoją pajęczą armią. Wierząc, że jest to Peter Parker, z którym już miał przyjemność współpracować, Miles zgodził się mu pomóc.

Pewnego dnia, Miles poprosił Mary Jane o rozmowę, chciał się dowiedzieć od niej, kiedy Peter powiedział jej, że jest Spider-Manem. Po spotkaniu, Morales wrócił do domu i z zaskoczeniem zobaczył, że jest w nim jakiś nieznajomy. Zanim zdążył założyć maskę, odkrył, że nieznajomym gościem jest… Peter Parker. Po krótkiej rozmowie, Peter znokautował Milesa i zabrał mu wyrzutnie sieci. Chłopak odzyskał przytomność i uświadomił sobie, że Peter jest klonem, o czym powiedział Gankemu. Podczas ich rozmowy dołączyła do nich Katie Bishop, której Miles zdradził swój sekret, jednak dziewczyna uciekła. 

Miles dowiedział się, że Norman Osborn żyje, po czym udał się do starego domu Parkerów, gdzie wkrótce doszło do walki między nim a Zielonym Goblinem. Po ich pojedynku dołączył do nich Spider-Peter, ale ostatecznie to Miles pokonał Osborna swoim venom blastem. Niemal natychmiast obaj Spider-Mani zostali otoczeni przez policję, lecz udało im się rozdzielić i uciec. Maria Hill pomogła Milesowi dojechać do domu MJ, gdzie jak sądził, ukrył się Peter Parker. Parker wyjawił Moralesowi okoliczności swojego powrotu do życia, lecz ich rozmowę przerwało pojawienie się Goblina. Ostatecznie Norman został pokonany. Peter oddał wyrzutnie sieci Milesowi i sam odjechał z Mary Jane, uprzednio dając nowemu Spider-Manowi swoje błogosławieństwo. Miles następnie udał się do akademika, gdzie później obudzony przez Gankego odkrył, że jego ojciec powrócił. 

Jak się okazało, rodzice Kate Bishop byli członkami Hydry, którym dziewczyna zdradziła tożsamość Spider-Mana. Jakiś czas później Miles odwiedził Katie w domu, gdzie został odurzony przez ojca dziewczyny. Jakby tego było mało, Hydra również zdołała pochwycić Jessicę Drew. Oboje zostali zabrani do tajnego laboratorium na Staten Island, aby przeprowadzono na nich eksperymenty pod nadzorem samego Doktora Dooma. Ostatecznie Miles zdołał się uwolnić, lecz to nie był wcale koniec problemów. Niebo nad ich głowami zrobiło się czerwone i pojawiła się na nich druga Ziemia. Rozpoczęła się inkursja. 

Podczas inkursji doszło do zniszczenia obu Ziem, lecz zanim to się stało, Miles zdołał wejść na pokład swoistej kapsuły ratunkowej stworzonej przez Stwórcę (Reeda Richardsa) oraz Koterię. Doszło do inkursji, Multiwersum przestało istnieć. Wszystko, co pozostało, że zniszczonych rzeczywistości stało się Bitewnym Światem, którym władał wszechpotężny Bóg - Doom. Spider-Mana odnalazł Szeryf Strange, który badał opuszczony pojazd, a po odkryciu, że Miles nie ma złych zamiarów zabrał go na Wyspę Agamotto, gdzie znajdowała się inna kapsuła – pochodząca ze świata 616. Miles ponownie spotkał się z Peterem Parkerem i obaj dostali zadanie, aby zakraść się do pałacu Dooma i odkryć źródło jego mocy. Jak się okazało, był nim Molecule Mana, którego Morales przekupił hamburgerem. Nakarmiony Owen oznajmił, że jest dłużnikiem Milesa. Podczas ostatecznego starcia Dooma z Richardsem, Molecule Man przekazał moc Reedowi, który doprowadził do zniszczenia Bitewnego Świata i odtworzenia Ziemi 616. Zaskoczony Miles odkrył, że nie tylko żyje, ale jeszcze jego matka, ojciec oraz przyjaciele są żywi. A wszystko to, dlatego, że dał hamburgera Molecule Manowi.

Miles z czasem przyzwyczaił się do życia w nowej rzeczywistości. Zaczął uczęszczać do Brooklyn Visions Academy wraz z Gankem oraz mieszkał ze swoimi rodzicami. Lecz jedynie Jefferson wiedział o tym, że jest Spider-Manem. Peter Parker z kolei uczył go jak być superbohaterem, a po jakimś czasie Morales dołączył do Avengers, gdzie zżył się z innymi nastoletnimi bohaterami: Ms. Marvel oraz Novą. 

Miles Morales znalazł się w centrum drugiej wojny domowej bohaterów, kiedy Inhuman Ulysses Cain przewidział, że Miles zabije Kapitana Amerykę. Wątpiąc w siebie i wyraźnie się bojąc, Spider-Man udał się pod budynek Kapitolu, gdzie według Ulyssesa miał zabić Rogersa. Na miejscu zjawił się również i Kapitan, który wierzył w jego niewinność, lecz Kapitan Marvel z kolei chciała go aresztować. Po pojedynku Iron Mana i Carol Danvers, Miles, Sam oraz Kamala doszli do wniosku, że wspólnie odchodzą od Avengers. Założyli własną grupę, Champions, do której dołączył nowy Hulk – Amadeus Cho, Viv Vision oraz młody Cyclops z przeszłości. Niedługo potem Miles został zwerbowany przez S.H.I.E.L.D. aby odnalazł Jeffersona, który jak się okazało, dołączył do organizacji, aby zapewnić synowi bezpieczeństwo. Jednak podczas wykonywania swojej misji zagubił się w innej rzeczywistości. Spider-Man ruszył ojcu na pomoc i z pomocą Gwen Stacy (Spider-Woman) zdołał go odnaleźć. Tymczasem na Ziemi 616, Rio odkryła, że jej syn jest Spider-Manem, a mąż agentem S.H.I.E.L.D. 

Niewiele móźniej Steve Rogers ponownie przyjął tytuł Kapitana Ameryki (jak się później okazało, był to duplikat stworzony z pomocą Cosmic Cube) i poprowadził Hydrę, aby narzucić Ameryce swoje faszystowskie rządy. Spider-Man wraz z Champions dołączył do ruchu oporu Hawkeye’a i Czarnej Wdowy. Doszło do ostatecznego starcia między Kapitanem a Wdową, podczas którego zły Rogers pozornie zabił Natashę co wywołało w Milesie nieopisany gniew, że niemal zabił Kapitana. Lecz Wasp zdołała go przekonać, aby nie wkroczył na ścieżkę, z której ciężko mu będzie powrócić. Spider-Man i Champions zostali złapani, lecz zdołali się uwolnić podczas ostatecznego starcia bohaterów z siłami Hydry.

Miles nie mógł narzekać na brak „rozrywek” w swoim życiu, bowiem jego wuj Aaron nie tylko powrócił (jako Iron Spider) to jeszcze stworzył kolejną grupę Sinister Six (w skład której wchodzili Bombshell, Electro, Hobgoblin, Sandman i Spot) i postanowił wykraść Helicarrier S.H.I.E.L.D. aby go sprzedać. Oczywiście Spider-Man musiał interweniować i stanąć do walki ze swoim wujem. Z pomocą Pająkowi przyszli Champions i bohaterowie odnieśli zwycięstwo, jednak Miles został ranny i trafił do szpitala. Tam chłopaka odwiedził jego wuj, który obiecał że porzuci kryminalne życie. Jakiś czas później, gdy Norman Osborn wszedł w posiadanie symbionta Carnage'a i stał się Red Goblinem, Miles raz z Silk próbował go powstrzymać, chcąc pomóc ciężko rannemu Parkerowi. Niestety oboje szybko ponieśli klęskę i trafili do szpitala.

Młody Morales natrafił później na smoka-symbionta kręcącego się po Manhattanie. Wpadł wtedy na Eddiego Brocka, którego wziął za Venoma ze swojego „poprzedniego życia” i go zaatakował. Na szczeście obaj doszli do porozumienia i połączyli siły aby pokonać smoka. Jakby pojedynek z symbiotycznym smokiem to było za mało w życiu młodego bohatera, to jeszcze podczas walce z Vulturions został „zaczepiony” przez Spider-Gwen oraz innych członków Spider-Army, od których dowiedział że Dziedziczący próbują uciec ze swojego więzienia. Oczywiście wszystkiemu winny okazał się być Superior Octopus. Ostatecznie ziścił się ich koszmar i wampiryczne istoty uciekły. Miles próbował pomóc Peterowi w walce z Morlunem, lecz Parker odesłał go nakazując pokierować Spider-Army. Armia Pająków podzieliła się na dwie frakcje, jedną dowodził Otto, drugą z kolei Miles. Koniec końców, Miles posiadł moc Enigma Force i zabił Solusa, po czym bohaterowie pokonali Dziedziczących zamieniając ich w niemowlęta.

Jakiś czas później gdy Champions walczyli z Zzzaksem, Ms. Marvel i Viv Vision zostały zabite. Na miejscu pojawił się Mephisto, który zaoferował że cofnie czas aby można było je uratować. Przepełniony poczuciem winy Miles zgodził się na taki układ, dzięki czemu obie dziewczyny uniknęły śmierci. Później Miles powiedział Kamali o wszystkim, po czym opuścił drużynę chcąc rozgryźć co tak naprawdę chciał zrobić i czy jest w stanie nieść ciężar bycia Spider-Manem. Jakby problemów było mało, na scenę wkroczył Blackheart który stopniowo korumpował kolejnych członków Champions. Na szczęście bohaterowie zdołali pokonać demona.

Kilka miesięcy później Miles walczył ze Scorpionem, gdy nagle został zaatakowany przez hordę czterorękich symbiotycznych potworów. Szybko rozpoznał spiralny kształt na ich twarzach, symbol Knulla. Na miejscu ich starcia pojawił się Carnage (Norman Osborn), który chciał odzyskać kodeks z ciała Gargana. Miles oczywiście próbował ochronić Maca stając do walki z Carnagem. Venom, który również pojawił się na miejscu próbował ocalić Gargana, który został poważnie ranny w kręgosłup. Niestety Brock nie zdołał uratować również i Milesa, który został zainfekowany symbiontem Grendela i stał się sześciorękim symbiotycznym potworem. Będący pod kontrolą Dark Carnage'a Miles został wysłany aby zabić J.J. Jamesona. Jednak nie było mu to dane, bo trafił na Silver Sable i jej Wild Pack. Spider zdołał uwolnić się spod wpływu symbionta, lecz chwilę później dobrowolnie się z nim połączył aby móc szpiegować Dark Carnage'a. Wraz z Dark Carnage'em oraz zcarnage'owanym Normanem ruszył do ataku na kryjówkę Rexa Stricklanda, gdzie miał zabić Eddiego Brocka. Brock poraził Milesa prądem uwalniając spod wpływu symbionta i opowiedział mu o planie Carnage'a. Co więcej, powiedział Brockowi że Maker skłamał co do maszyny „usuwającej” kodeksy i zachęcił Brocka aby połączył się ze wszystkimi zebranymi tam kodeksami, by mógł stanąć do walki z Dark Carnage'em.

Miles również wędrował po przeróżnych alternatywnych rzeczywistościach aby naprawić Web of Life and Destiny. Gdy Coles Academic High School – szkoła do której chodziła Kamala Khan – zostało zniszczone, a sama dziewczyna trafiła do szpitala, rząd ustanowił „Kamala's Law”, zgodnie z którym młodzi superherosi zostali wyjęci spod prawa. Dlatego też Dum Dum Dugan i jego C.R.A.D.L.E. Ścigał Milesa za naruszenie tego prawa. Spider-Man zdołał im umknąć i wrócił do domu, gdzie został zaatakowany przez mężczyznę wyglądającego zupełnie jak on! Walka doprowadziła do zniszczenia domu Milesa oraz tego, że on sam został złapany przez Assessora. Mało tego, trafił również na Ultimatum, który okazał się być Milesem Moralesem z Ziemi-616 (ten sam, którego poznaliśmy w mini-serii Spider-Men II). Ultimatum zdradził Milesowi, że planuje przejąć kontrolę nad Brooklynem zmieniając ludzi za pomocą nakrotyku, który sprzedaje, w Goblinoidów, a także że zamierza odesłać Spider-Mana i jego rodzinę do ich „właściwego” świata. Koniec końców, Aaron – który również został złapany – zdołał uwolnić siebie oraz Spider-Mana i znokautować Ultimatuma, by próbując uciec trafić na Green Goblina z ich rzeczywistości.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.