Avalon » Biosy » Ghost-Spider [Ziemia-65]

Ghost-Spider [Ziemia-65]

Charakterystyka

Ghost-Spider [Ziemia-65]
Name:
Ghost-Spider [Ziemia-65]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Gwendolyne Maxine Stacy
Poprzednie pseudonimy:
Spider-Woman, Spider-Gwen
Uniwersum:
65
Tożsamość:
nieznana
Wzrost:
5' 5''
Waga:
57 kg
Kolor włosów:
blond
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
studentka, muzyk, sprzedawca, zamaskowany mściciel
Klasa postaci:
nadczłowiek
Status prawny:
nienotowana
Narodowość:
amerykańska
Miejsce narodzin:
Forest Hills, Nowy Jork
Znani krewni:
George Stacy (ojciec); Helen Carmichael-Stacy (matka, nie żyje), Venom (symbiont)
Baza operacyjna:
Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Edge of Spider-Verse #2
Zdolności:
W wyniku ugryzienia przez zmodyfikowanego genetycznie pająka Spider-Woman posiadła nadludzką siłę, szybkość i zwinność, potrafi przyczepiać się do większości powierzchni oraz ma dodatkowy zmysł, który ostrzega ją przed niebezpieczeństwem. 
Biografia:
Gwen Stacy, córka George'a i Helen Stacy, urodziła się w Forest Hills. Po śmierci matki, jej wychowywaniem zajął się samotny ojciec. Gwen, jako wolny duch posiadający zdolności artystyczne była zupełnym przeciwieństwem swojego ojca i zasad, które hołubił i próbował je wpoić. W związku z tym często spędzała czas sama, w odosobnieniu i grała na perkusji. Z biegiem czasu zaprzyjaźniła się z sąsiadem i kolegą ze szkoły, introwertykiem Peterem Parkerem, który tak jak ona, uwielbiał muzykę. W liceum Midtown zaprzyjaźniła się z innymi uczniami – grupką dziewczyn, razem z którymi założyła zespół The Mary Janes – oraz ze zbuntowanym i zamożnym Harrym Osbornem.
 
Jednak życie Gwen zupełnie się odmieniło, gdy została ugryziona przez zmodyfikowanego genetycznie pająka. Na skutek tego ukąszenia, otrzymała pajęcze moce i rozpoczęła działalność jako Spider-Woman, zamaskowana bohaterka zwalczająca przestępczość. Od Janet van Dyne – emerytowanej bohaterki – dostała kostium oraz wyrzutnie pajęczyny. Początkowo Gwen nie zajmowała się samym zwalczaniem przestępców, co bardziej na czerpaniu przyjemności z tego, że jest w centrum uwagi. Zachowanie dziewczyny uległo zmianie, gdy jej ojciec wyraził przekonanie, że Spider-Woman może być niezwykle pomocna dla ludzi. 

Bycie Spider-Woman było także przyczyną jedną z największych tragedii w życiu Gwen. Dręczony przez dzieciaki, Peter Parker, desperacko pragnął zostać kimś jak jego idolka – Spider-Woman – w wyniku czego, na skutek przeprowadzanych eksperymentów, zmienił się w człekokształtnego Jaszczura. Parker-Jaszczur zrujnował studniówkę w swoim liceum i swoim zachowaniem zmusił Gwen do walki. Na skutek tego pojedynku, Peter powrócił do ludzkiej postaci, jednak zmarł z powodu odniesionych obrażeń. Mimo braku dowodów, które by połączyły jej osobę z przemianą Parkera w Jaszczura, Spider-Woman została obwiniona za śmierć chłopaka, a ona sama została przez media okrzyknięta kryminalistką. 

Starając się oczyścić swoje imię, a przede wszystkim będąc dręczoną przez wyrzuty sumienia po śmierci Petera, Gwen podwoiła wysiłki w walce z przestępczością. Jakby tego było mało, jej ojciec otrzymał zdanie przeprowadzenia śledztwa i pochwycenia Spider-Woman. To wszystko zwróciło uwagę Matta Murdocka – skorumpowanego prawnika, przywódcę wojowników ninja z organizacji The Hand i następcy nowojorskiego Kingpina – który nasłał na George'a Stacy'ego Aleksieja Sytsevicha zlecając mu zabicie policjanta. Poprzez eliminację głównego przeciwnika Spider-Woman, chciał uczynić z niej swojego sprzymierzeńca. Po udaremnieniu zamachu, Gwen znalazła się na celowniku ojca, co zmusiło ją do zdjęcia maski i zdradzeniu mu swojego sekretu. Przysięgając, że jest niewinna i zaklinając się, że nie spocznie dopóki nie powstrzyma kryminalistów pokoju Kingpina, została puszczona wolno – jej ojciec wybrał córkę a nie obowiązek służbowy. 

Gwen była jednym z pierwszych pajęczych totemów, który dołączył do Pajęczej Armii zebranej przez Spider'a UK, by stanąć do walki z Dziedziczącymi podczas Wielkich Łowów. Została wysłana na Ziemię-21205 aby zwerbować kolejnego Pająka, Petera Parkera który na skutek rozpaczy po śmierci swojej Gwen Stacy został Goblinem. Niestety został on zabity na oczach Gwen przez Vernę i jej ogary. Spider-Gwen była obecna podczas ostatecznego starcia z Dziedziczącymi, który ponieśli porażkę przez co pozostałe przy życiu Pająki były w końcu bezpieczne. 

Po tej niezwykłej przygodzie, Gwen powróciła do swojej rzeczywistości, gdzie nadal próbowała przekonać opinię publiczną, że nie jest kryminalistką. Niestety przez podwójne życie, jej relacje z członkiniami The Mary Janes uległy pogorszeniu. Gdy w mieście pojawił się nowy łotr, Vulture, dziewczyna chciała go pochwycić i oddać w ręce policji, chcąc w ten sposób zyskać zaufanie władz. Niestety pierwsze spotkanie zakończyło się sromotną klęską Spider-Woman. Na szczęście, lub raczej nieszczęście, po tym fiasku dowiedziała się, że jej ojciec został odsunięty od dotyczącego jej śledztwa. Jego miejsce zajął Frank Castle, policjant który słynął z dość brutalnego podejścia do swojej pracy. Rozmowę Gwen z ojcem przerwało pojawienie się Vulture'a, który został nasłany przez Murdocka aby odnalazł Spider-Woman. Będąc pod wpływem gazu, który użył zbir, Gwen została zaatakowana przez Castle'a, który zdołał ją pobić i zdjąć jej maskę, aby odkryć, że kryje się za nią nastolatka. Gdy koncert The Mary Janes został przerwany przez atak The Hand, Spider-Woman włączyła się w walkę toczoną przez Black Cat i Murdocka, który był niezwykle zainteresowany aby wziąć bohaterkę pod swoje skrzydła i uczynienie z niej swojej uczennicy. Szef przestępczego półświatka zdołał odkryć jej sekretną tożsamość obserwując jej styl walki oraz namierzając jej rodzinę. 

Po zniszczeniu wszechświata, pozbawiona wspomnień Gwen znalazła się na Ziemi-15513, gdzie, jako Pani Woodley pracowała w Ozcorp wraz z Peterem Porkerem, Anyą Corazon, Williamem Braddockiem, Pavitrem Prabhakarem i Peterem Parkerem (z Ziemi-90214). Wraz ze swoimi towarzyszami zdołała obalić burmistrza Normana Osborna i powstrzymać go przed przejęciem kontroli nad Siecią Życia i Przeznaczenia. Po odnowieniu multiwersum, Gwen stała się członkinią Web-Warriors, pomagając chronić wymiary, które straciły swoje Pajecze Totemy na skutek działań Dziedziczących. 

Pewnego dnia, Gwen spóźniła się do pracy w sklepiku Dollar Dog i po dodarciu na miejsce dowiedziała się, że sklepik został najpierw napadnięty przez Bodega Bandit – drobnego kryminalistę stylizującego się na XVIII wiecznego rozbójnika; a następnie przez gigantycznego człekokształtnego jaszczura. Od Bandita dowiedziała się, że jej pies został zjedzony przez owego wielkiego gada. Nie mogąc uwierzyć w powrót Jaszczura, Gwen domyśliła się, że winowajcą jest doktor Curt Connors, jedyna osoba która wiedziała o tym, że to Peter był Jaszczurem. Ku swojemu zaskoczeniu, Gwen odkryła, że Connors zniknął niedługo po śmieci Parkera. Dręczona przez wyrzuty sumienia Spider-Woman znalazła Jaszczura w kanałach, gdzie okazało się, że Connors jest jednym z wielu jaszczurów. Jej walkę z człekokształtnymi gadami przerwała Kapitan Ameryka, która oświadczyła, że potwory należą do S.H.I.E.L.D a ona aresztuje Gwen. Dziewczyna stanęła do nierównej walki z Kapitan oraz jaszczurami, jednak została znokautowana i zakuta w kajdany z vibranium. Kapitan Ameryka zaczęła przesłuchiwać dziewczynę, zarzucając jej przynależność do terrorystycznej organizacji S.I.L.K. Odkrywając, że doktor Connors i inne jaszczury powróciły do ludzkiej postaci, Gwen zapytała Kapitan czy ma lekarstwo, jednak dowiedziała się, że zamienionych w gady ludzi nie można wyleczyć. Zdruzgotana faktem, że to będzie spuścizna po Peterze dziewczyna, powiedziała Kapitan, że to Peter był Jaszczurem, który zaatakował Midtown i że nie wie czym jest S.I.L.K. Connors znowu przemienił się w Jaszczura i zaatakował Gwen, jednak dziewczyna z pomocą Kapitan i Jean DeWolfe pokonała go. Kapitan Ameryka zdecydowała się dać Gwen szansę na udowodnienie swojej niewinności i puściła ją wolno. 

Za pomocą urządzenia teleportacyjnego Web-Warriors Gwen odwiedziła Spider-Woman z Ziemi-616, prosząc ją o pomoc w uwolnieniu się z kajdan z vibranium. Po otrzymaniu pomocy, dziewczyna wróciła do swojego wymiaru gdzie odkryła, że po dwóch latach nieobecności powrócił nie kto inny jak szkolny kolega, Harry Osborn. Gwen była niezwykle zszokowana, gdy dowiedziała się, że Harry oskarża się z powodu śmierci Petera, bo nie zrobił nic aby powstrzymać Spider-Woman przed zabiciem jednego z dwóch jego najlepszych przyjaciół. Dlatego też spędził ostatnie dwa lata szkoląc się na żołnierza, dołączył do S.H.I.E.L.D. Ubrany w zielony kombinezon Goblina wraz z dwoma robotami ruszył w pogoń za Spider-Woman. Gwen próbowała przemówić mu do rozsądku, jednak bez skutku. Na dodatek Harry wypił ulepszone serum Jaszczura i zdołał pokonać i znokautować dziewczynę, demaskując ją przez co, na skutek szoku, stracił nad sobą kontrolę. Po odzyskaniu przytomności Gwen zobaczyła jak Kapitan Ameryka walczy z Harrym. Ostatecznie dziewczyna podała przyjacielowi lekarstwo, młody Osborn przemienił się w człowieka i uciekł. Po powrocie do domu, Gwen chciała powiedzieć ojcu prawdę o śmierci Petera, jednak kapitan Stacy oznajmił, że odszedł ze służby i jej tajemnice pozostaną bezpieczne. 

Gwen spotkała się z Spider-Woman i Silk z Ziemi-616 i wszystkie zostały zaatakowane przez Super-Adaptoida, który miał za zadanie jedynie odwrócić uwagę dziewczyny, której skradziono urządzenie do podróży między wymiarami. Jak się później okazało, za kradzież odpowiedzialna była organizacja S.I.L.K. Jej przywódczyni, Cindy Moon okazała się również tą, która stworzyła pająka, który dał Gwen jej pajęcze moce. Po obezwładnieniu dziewczyny, Cindy wstrzyknęła jej serum które pozbawiło ją mocy. Gwen poinformowała agenta S.I.L.K, Jessiego Drew o spisku Cindy i chłopak opuścił organizację, dając Gwen radioaktywny izotop dzięki któremu mogła tymczasowo odzyskać swoje pajęcze moce. 

Brak mocy dobił dziewczynę, która jednak dzięki temu odzyskała lepszy kontakt z przyjaciółmi. Dowiedziawszy się, że jej szef był zmuszony sprzedać Dollar Dog, który ze sklepiku zmienił się w ekskluzywną restaurację, aby opłacić remont za zniszczenia, które wyrządziła walcząc z Zielonym Goblinem, Gwen niemal całkowicie porzuciła bycie Spider-Woman. Dziewczyna została zaatakowana przez Franka Castle'a oraz współpracującego z nim Kravena Myśliwego. Ostatecznie walkę Gwen z Castlem przerwało pojawienie się George'a oraz Jean DeWolfe, którzy powstrzymali brutalnego policjanta przed zabiciem Spider-Woman. Chcąc zakończyć polowanie na swoją córkę, George oddał się w ręce policji, przyznając się do udzielania pomocy bohaterce. 

Niespodziewanie, pewnego razu po ataku wojowników ninja z The Hand, Gwen dowiedziała się, że Matt Murdock uważnie ją obserwował i nie dość, że wiedział o utracie jej mocy, to jeszcze zaproponował jej dostęp do nielimitowanej ilości izotopu, dzięki ktoremu mogłaby korzystać ze swoim pajęczych mocy. 

Gdy Gwen dowiedziała się, że skorumpowany prokurator Foggy Nelson przesunął datę rozprawy jej ojca, jej życie zaczęło wymykać się spod kontroli. George nie chciał się bronić, mimo świadomości, że wyrok skazujący oznacza dla niego więzienie, chciał przede wszystkim wykorzystać swój proces, aby oczyścić z zarzutów Spider-Woman. Chcąc zrobić wszystko, aby ocalić ojca, Gwen spotkała się z Murdockiem w Oscorp, gdzie on i naukowiec doktor Elsa Brock pokazali jej, w jaki sposób dziewczyna może odzyskać swoje moce oraz jak można wyleczyć Harry'ego Osborna: połączenie serum Jaszczura z pajęczym izotopem, zmieniło je w czarną, bezkształtną istotę, która zabija swojego nosiciela. Dzięki swojej radioaktywnej krwi była odporna na działanie pasożyta i dzięki niemu mogła odzyskać pajęcze moce. Gwen zgodziła się na plan Murdocka, tylko po to aby pomóc wyleczyć Harry'ego i udała się w podróż do Madipooru z oddziałem ninja aby pochwycić młodego Osborna. Jej spotkanie z przyjacielem przerwało pojawienie się Logana i Shadowcat – pary łowców nagród nasłanych przez S.H.I.E.L.D z zadaniem złapania Harry'ego. Podczas walki Harry zmienił się w Jaszczura, Gwen podała mu surowicę, która uleczyła go i przemieniła serum w czarnego symbionta – Venoma – który ostatecznie połączył się z Spider-Woman. Na miejsce dotarł Murdock i gdy Gwen go zaatakowała, oznajmił jej, że nasłał Rhino na jej ojca, który na skutek pobicia zapadł w śpiączkę. Rozzłoszczona Gwen ruszyła w drogę szukając zemsty.

Gwen polowała na Rhino, stając się przy tym coraz bardziej agresywna i niebezpieczna, a wszystko to przez zwiększający się wpływ symbionta na jej osobę. Otomo – prawa ręka Murdocka – poinformował ją, gdzie znajdzie swoją ofiarę, co doprowadziło do konfrontacji Spider-Gwen z Rhino i samym Murdockiem, któremu obiecała, że zajmie się nim, gdy tylko skończy z człowiekiem, który skrzywdził jej ojca. Podczas walki, do knajpy wpadł oddział policjantów z Frankiem Castlem na czele, który nagrywał całe zajście. Dziewczyna zdała sobie sprawę, że to celowe zagranie, gliniarze chcieli zdyskredytować jej ojca i udowodnić, że jest złoczyńcą. Za sprawą symbionta, zignorowała zagrożenie i kontynuowała walkę. Niestety Castle zabił Rhino, a Gwen została wrobione w to morderstwo. 

Symbiont coraz bardziej przejmował nad nią kontrolę i Gwen skontaktowała się z Reedem Richardsem, prosząc go, aby pomógł jej zinfiltrować więzienie S.H.I.E.L.D. aby mogła porozmawiać z Cindy Moon i zapytać ją, dlaczego stworzyła pająka, który ją ugryzł. Cindy poinformowała ją, że stworzyła tego pająka, aby uzyskać większą moc, lecz ostatecznie bała się, że poniesie porażkę. Następnie Gwenom ruszyła na poszukiwania skorumpowanego gliniarza, który wpuścił Rhino do celi jej ojca. Już miała go zabić, gdy pojawił się Punisher i zaproponował jej połączenie sił aby pozbyć się Murdocka. Ona natomiast zaproponowała policjantowi, aby odpokutował swoje winy przyznając się do winy, a później spotkała się z Benem Parkerem i odkryła przed nim swoją tożsamość. Jakiś czas później zdradziła ją również May i przyjaciółkom z Mary Janes. Podczas rozmowy z dziewczynami z zespołu dostała cynk od Castle’a, że ruszył dopaść Murdocka. Gwen natychmiast udała się na miejsce, gdzie znalazła zakrwawionego Franka, celującego do Murdocka. Do walki dołączyła Kapitan Ameryka, która obiecała dziewczynie, że Matt Murdock stanie przed obliczem sprawiedliwości. Przypominając sobie wszystkie jego uczynki, Gwenom chciała sama wymierzyć mu sprawiedliwość, lecz w chwili jej wahania, Murdock użył teleportera, aby wysłać ją do innego wymiaru. 

Po dość krótkiej przygodzie na Ziemi 617, Gwen zdołała wrócić do swojego wymiaru. Następnie udała się do J.J. Jamesona i wyjawiając mu prawdę, zdradziła również swoją sekretną tożsamość. Kolejnym krokiem Gwen była konfrontacja z Murdockiem, podczas której, nie dość że odzyskała swój teleporter to jeszcze wyznała, że jest już wolna od jego knowań i machinacji. Gdy Kingpin odrzucił możliwość odkupienia swych win, pozostawiła go aby sam zmierzył się z The Hand. Następnie Spider-Gwen oddała się w ręce detektyw Jean DeWolff, która ją aresztowała. Ostatecznie Gwen została skazana na rok więzienia w placówce S.H.I.E.L.D. Dzielnie znosiła wszelkie niewygody zakładu karnego, dała się pobić i torturować psychicznie przez Vulture’a, który wdrapał się na szczyt więziennej hierarchii. Odrzuciła propozycję Kapitan Ameryki, która zaoferowała, że wyciągnie ją z więzienia, jeśli dołączy do jej specjalnego oddziału składającego się z Black Cat, Silk, Kitty Pryde, Logana i Punishera.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.